Actualitate
Locuitorii de pe mai multe străzi din Cugir au rămas marți, 2 iulie 2024, fără apă potabilă, ca urmare a unei avarii la o conductă
O parte din locuitorii din Cugir au rămas fără apă potabilă marți, 2 iulie 2024, în urma unei avarii la conducta de distribuție a apei.

„SC APA CTTA SA ALBA – Sucursala Cugir informează consumatorii că în data de 02.07.2024, furnizarea apei va fi întreruptă în orașul Cugir pe strada Al. Sahia, tronsonul cuprins între strada Doinei și strada 1 Decembrie, din cauza unei avarii a conductei de distribuție a apei potabile, până la remedierea acesteia.
La reluarea furnizării apei potabile pot exista depășiri ale parametrului turbiditate, caz în care rugăm clienții să folosească apa numai în scop menajer.
Eventualele perturbații și zonele în care apar acestea trebuie semnalate imediat la numărul de telefon: 0258-751139, în vederea intervenției. Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze pentru orice disconfort creat”, au transmis reprezentanții APA CTTA Alba.
Actualitate
A apărut primul număr al revistei cugirene de cultură „Excelsior”
Primul număr al revistei cugirene de cultură Excelsior a fost lansat oficial, reprezentând un moment de referință pentru viața artistică și literară a comunității locale.

Această nouă publicație este revista de cultură a Cenaclului Cultural „Cugiria”, realizată cu sprijinul Consiliului Local și al Primăriei Cugir, prin Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir. Revista a fost pusă la dispoziția publicului larg în format digital, putând fi accesată direct pe site-ul oficial al Primăriei Cugir, însă este disponibilă și în format tipărit, fiind distribuită către biblioteci și parteneri din domeniul culturii.
Proiectul prinde viață sub atenta coordonare a unei echipe redacționale dedicate, avându-l ca redactor-șef pe Mircea Simu, alături de redactorii Luminița Cebotari, Dumitru Vasile și Camelia Morda Baciu, toți fiind animați de dorința de a conserva și de a pune în valoare potențialul intelectual al zonei.
Identitatea vizuală a acestei ediții de debut este deschisă de prima copertă, care ilustrează o imagine de arhivă de o deosebită valoare istorică, înfățișând Cugireni la Baia populară la început de secol XX. Parcurgerea paginilor oferă cititorilor o călătorie diversificată prin eseuri, poezie, interviuri și cercetări locale, totul fiind structurat într-o succesiune armonioasă. Revista debutează la pagina 4 cu textul Excelsior Cugir – Început de drum, semnat de Mircea Simu, fiind urmat la pagina 5 de un Jurnal Iconografic realizat de Daniela Paleogianni. Paginile 6 și 7 găzduiesc articolul Pentru o etică a convergenței artistice, semnat de prof. dr. Luminița Cebotari, în timp ce paginile 8 și 9 sunt dedicate unui amplu Interviu cu scriitorul Flaviu George Predescu.
Mai departe, la pagina 10, Camelia Morda Baciu semnează lucrarea Între dezrădăcinare și integrare – Străini printre rădăcini, iar pagina 11 propune două contribuții deosebite: eseul De ce scriu? al dr. Karlheinz Ludwig și creația Roșu de maci a lui Daniel Pădurean. Un spațiu generos, întins pe paginile 12 și 13, este alocat textului De la moștenirea industrială la arhitectura spiritului, un pol de dezvoltare sustenabilă a comunității, aparținând autoarei Diane Dobrean. Pagina 14 aduce în atenție trecutul prin articolul Composesoratul Grăniceresc Cugir de prof. Nicolae Florea, fiind urmată de o serie de pagini poetice grupate sub titlul generic Poemele Cugiriei, semnate consecutiv de Maria Trif la pagina 15 și de Elena Mateica la pagina 16.
Partea finală a revistei continuă la pagina 17 cu textul Sculptura de Virgil Horea, urmat la paginile 18 și 19 de o nouă selecție din Poemele Cugiriei, aparținând de această dată lui Dumitru Vasile Chipirișteanu. Paginile 20 și 21marchează o privire retrospectivă prin textul De la „Satul din mine” la „Cugiria”, semnat de Dumitru Vasile, iar ultima pagină, numărul 22, încheie numărul de debut cu fragmentul Cronicile soarelui Mneriu de Mircea Adrian și portretul intitulat Omul Cu Chitara – Portret Vasile Palfi. Publicația se închide simetric prin coperta 4, care găzduiește o lucrare artistică vizuală contemporană, intitulată „Apus de foc”, o fotografie realizată de Ecaterina Oniga. Prin această inițiativă, colectivul redacțional adresează o invitație deschisă tuturor celor pasionați de cultură să trimită materiale pentru numerele viitoare, sprijinind activ efortul de a dezvolta această publicație.
Puteți accesa articolele pe: https://primariacugir.ro/files/pdf/Revista_Excelsior_Nr.1.pdf
Constantin PREDESCU
Actualitate
Peste 100 de credincioși ortodocși au participat la slujba Praznicului Rusaliilor, oficiată la Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Cugir
Duminică, la Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Cugir, a avut loc de slujba dedicată Marelui Praznic a Pogorârii Sfântului Duh, sărbătoare cunoscută și ca Cincizecimea sau Rusaliile.

Potrivit tradiției biblice, în această zi S-a pogorât Duhul Sfânt sub forma limbilor de foc (lumină mare) asupra Sfinţilor Apostoli, care din acea zi au început propovăduirea Evangheliei în lume, după porunca Mântuitorului: „Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le…” (Matei 28, 19).
Evenimentul este considerat momentul întemeierii Bisericii lui Hristos, deoarece după primirea Duhului Sfânt apostolii au început misiunea de răspândire a credinței creștine (Faptele 2, 41).

După sărbătoarea dedicată Învierii Domnului (Sfintele Paști), Rusaliile este cea mai veche sărbătoare creștină, fiind prăznuită încă din vremea Sfinților Apostoli.
Creștinii ortodocși din Cugir au participat în număr mare la slujba dedicată Rusaliilor, care a debutat cu Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur Arhiepiscopul Constantinopolului Constantinopolului, oficiată de preoții parohi Adrian Cebotari și Bogdan Șalariu.
Apoi, pe platoul din fața Catedralei, preoții au slujit slujba de Sfințire a Aghiasmei Mari, pregătită de către organizatori în 3 butoaie.

Tot în cadrul slujbei, au fost rostite rugăciuni pentru binecuvântarea (sfințirea) holdelor și a roadelor pământului, care sunt oficiate in fiecare an în prima zi de Rusalii.
La finalul slujbei, credincioșii au plecat acasă cu apă sfințită și spice de grâu.
Praznicul coborârii Sfântului Duh sau Rusaliile, se va încheia luni, cu sărbătoarea dedicată Sfintei Treimi.
-
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 7 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 7 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 7 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro