Rămâi conectat

Sport

Liga a 3-a s-ar putea relua din 16 mai, într-o formulă inedită cu Metalurgistul Cugir în „play-off”

Cugir INFO

Publicat

în

Conform unor informații de ultimă oră, FRF a decis ca data de reluarea Ligii a 3-a să se facă din 16 mai 2020, luând această hotărâre în contextul pandemiei de coronavirus ce a paralizat fotbalul din Europa.

Astfel, Metalurgistul Cugir, Unirea Alba Iulia și Industria Galda de Jos, echipele ce activează în Seria a 5-a a Ligii a 3-a, vor afla în zilele viitoare care va fi forma cu care se va încheia acest sezon.

Conform clasamentului la zi, Metalurgistul Cugir ar evolua în play-off, clasându-se pe locul 4, iar Unirea Alba Iulia – locul 12 și Industria Galda – locul 14, vor juca în play-off, însă se ia în calcul anularea rezultatelor înregistrate în etapa primă a returului. În atari condiții, datele problemei s-ar modifica, în privința punctajului, pentru Industria Galda, ce ar pierde 3 puncte.

Gruparea de sub Drăgana s-ar duela cu Fotbal Comuna Recea, Minaur Baia Mare, Luceafărul Oradea, Viitorul Șelimbăr, Gloria Bistrița, Sticla Arieșul Turda și CSC Sânmartin.

Oponenții Unirii Alba Iulia și Industriei Galda de Jos vor fi Avântul Reghin, Sănătatea Cluj, Unirea Dej, CFR Cluj II, AFC Odorheiu și SCM Zalău, dacă ne-am raporta la clasamentul la zi, după 16 etape (semn de întrebare fiind pentru locul 8, disputat de Sticla Arieșul Turda – clasată pe această poziție la finele turului și Avântul Reghin, a ajuns pe locul 8 după etapa a 16-a)

Astfel, echipele vor fi împărțite în două categorii, play-off și play-out, urmând să își păstreze punctele. Atât echipele din play-off, cât și cele din play-out, vor juca între ele, un singur meci.  În urma acestei reorganizări, echipele din județ ar mai avea teoretic de susținut 7 partide în eșalonul terț, urmând ca în zilele viitoare FRF să realizeze noul țintar.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Campionatul Național Under 19, etapa regională: AFC Tălmaciu – Metalurgistul Cugir 8-1 (4-0)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a suferit o înfrângere usturătoare, 1-8 (0-4), cu AFC Tălmaciu, în etapa regională a Campionatul Național Under 19, disputată sâmbătă.

Golul „roș-albaștrilor” a fost înscris, în actul secund, la 0-6, de Iosif. În prima repriză s-a accidnetat portarul titular, Țîru, care a fost transportat cu ambulanța, la spital

Cugirenii au pierdut și primul joc, acasă, 1-3, cu CSȘ Odorheiu Secuiesc. Metalurgistul: Țîru – Antal, E. Cristea, Siriteanu, Gyapias, Iosif, Vodă, Ban, Trif, Baciu, Ivan; au mai intrat Grozăvescu, Măgureanu, Nestian, Mureșan, Bîldea; rezerve Bura.

„O lecție usturătoare, e apăsător eșecul, la asemenea proporții. Un rezultat care trebuie să ne dea de gândit, mai ales la nivelul atitudinii. A contat și faptul că în prima repriză, la 0-2, portarul Țîru, s-a accidentat, și-a pierdut cunoștiința, și a fost dus cu ambulanța la Spital, pentru examene CT”, a spus antrenorul George Goronea.

Cugirenii nu s-au bazat pe 6 dintre cei mai buni jucători, P. Pahone, Mihăilă, G. Cristea, Cuțitei, G. Andriuc (cu prezențe în eșalonul terț, primii doi titulari în stagiunea curentă) și D. Adam, întrucât la acest nivel nu puteau utiliza jucători cu viza FRF.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Tenismenul cugirean, Robert Paștiu – locul II la turneul de juniori „Florin Mergea Tenis Academy”, desfășurat astăzi la Târgu Jiu

Cugir INFO

Publicat

în

Sâmbătă, 6 iunie 2026, în Municipiul Târgu Jiu s-a desfășurat Turneul de tenis „Florin Mergea Tenis Academy”, rezervat juniorilor, competiție din cadrul calendarului Campionatului Național „Tenis 10”.

Tenismenul cugirean Robert Paștiu, legitimat la Clubul Sportiv „Metalurgistul” Cugir, a evoluat la categoria de vârstă 9-10 ani (mingi verzi).

La categoria lui, Robert a obținut un merituos loc I în faza grupelor, cu un total de 5 victorii, sportivul cugirean calificându-se în marea finală a turneului.

La finalul turneului, și în clasamentul general, Robert a încheiat turneul pe treapta a II-a a podiumului.

„Mulțumim „Vidi Top Sport” (fam. Vidican ) pentru susținerea acestui minunat turneu de tenis !  Mulțumim sponsorilor „Canamar” (fam. Coraș), „Autosally” (fam. Săliștean) care sunt mereu alaturi de noi și în anul 2026, antrenorului Lucian Rada pentru rezultatele bune la nivel național”, a dorit să declare familia sportivului.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir