Rămâi conectat

Administraţie

Licitație de peste 1.600.000 de lei prentru reabilitarea, modernizarea și echiparea Școlii Gimnaziale Singidava, din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria orașului Cugir a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru execuția unor lucrări, în cadrul proiectului „Reabilitare, modernizare, echipare infrastructură educatională pentru învățământul preșcolar la Școala Gimnazială Singidava”. Valoarea totală estimată a investiției este de 1.652.422,28 de lei.

Se vor efectua lucrări de reabilitare, modernizare, dotare și echipare infrastructură educaţională pentru învățământul preşcolar la Şcoala Gimnazială Singidava, din orașul Cugir.

• Situația actuală

Construcţia existenta are regimul de inaltime Subsol partial(subsol tehnic)+ Parter+ Etaj şi a fost edificata înainte de anul 1980. Subsolul tehnic este realizat din elevaţii de beton armat, planseul peste acesta este din beton armat. Structura este realizata din cadre de beton combinate cu diafragme din zidarie (caramida plina de 37.5cm exteriori si 25cm interioari). Planseele peste parter si peste etaj sunt din beton prefabricat, Iar invelitoarea este tip terasa, a cărei hidroizolatie este deteriorata.

Planseul pe sol este realizat din placa de beton slab armat aşezat pe umplutura compactată peste care sunt executate pardoselile din gresie sau parchet laminat.

Accesul principal in clădire se face pe faţada de sud vestica a clădirii, prin intermediul a doua trepte, si se ajunge intr-un hol de acces din care se accede intr-un cabinet medical conectat la un grup sanitar, la casa scării principale ce duce la etaj, si la un hol, folosit si ca vestiar.

Din acest hol se ajunge in doua săli de grupa, fiecare avand cate un depozit pentru materiale, intr-un grup sanitar alcătuit din doua incaperi: prima încăpere unde sunt lavoarele si dusurile, si a doua incapere unde sunt WC-urile, intr-un depozit (depozit 5) din care se ajunge in alt depozit( depozit 6), aflat in legătură cu un mic depozit compartimentat intr-un colt( depozit 7) si cu un coridor, din care se accede din holul principal.

La subsol se ajunge intr-un singur spaţiu: canal tehnic, din care se accede si intr-un depozit, in zona casei scării.

Scara principala ce duce la etaj este realizata din structura de beton armat, alcatuita din doua rampe si podest intermediar. Aceasta duce spre un hol(hol 3), din care se accede in sala educatoare, si in holul principal, folosit si ca vestiar.

Din acest hol se ajunge in sălile de grupa de la etaj, in grupul sanitar alcătuit ca si cel de la parter din doua încăperi: sala lavoare si dusuri, sala WC-uri, intr-un birou, si intr-un coridor. Acest coridor duce la sala de mese si chicineta, la un grup sanitar pentru personal, la o calcatorie si spălătorie, si la casa scării de serviciu.

• Situația propusă

Decaparea invelitorii si termoizolatiei actuale a planseului de acoperiş, si refacerea acestora.

Demontarea unor usi interioare si exterioare, si înlocuirea acestora cu usi noi. Lărgirea si modificarea înălţimii golurilor de usi impuse de normele actuale de proiectare, implica si schimbarea buiandrugilor.

Dublarea zidului de compartimentare al centralei termice, spre magazie.

Schimbarea pardoselilor din sălile de grupa, din depozitele celor de la parter, conexe sălilor de grupa, din coridoare, din grupurile sanitare pentru copii.

Demontarea unei ferestre de la casa scării secundare, si doua din partea superioara de la casa scării principale, si schimbarea acestora cu ferestre care se deschid, cele de la casa scării principale vor fi cu sistem de deschidere cu cablu.

Separarea casei de scări secundare de coridor atat la parter cat si la etaj.

Montare plafon gipscarton (EI60′) in depozitul 6 si cantrala termica de la parter.

Termoizolarea plăcii peste subsol in partea inferioara cu polistiren extrudat de lOcm, iar in zona claselor de grupa, holului proncipal si grupul sanitar copii, toaleta, depozit 2, se va termoizola in partea superioara, realizandu-se in sălile de grupa si încălzire in pardoseala, ridicandu-se nivelul cu 5cm.




Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administraţie

Marcarea asfaltului pe bulevardul pietonal Alexandru Sahia, un pas spre un oras mai sigur, mai atractiv si mai prietenos cu cetățenii

Cugir INFO

Publicat

în

Lucrarile de marcare a suprafetei carosabile pe tronsonul pietonal dintre Catedrala si Banca Transilvania au fost realizate in cadrul proiectului Just Streets, la recomandarea expertilor implicati in proiect, a specialistilor de la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca (UTCN) si cu avizul institutiilor competente, inclusiv al Politiei.

Aceasta interventie nu este doar o schimbare de aspect, ci face parte dintr-un concept modern de amenajare urbana, aplicat cu succes in numeroase orase europene.

Scopul principal este:

– cresterea vizibilitatii si identitatii zonei pietonale;
– evidentierea caracterului sau dedicat oamenilor;
– incurajarea utilizarii spatiului public intr-un mod sigur si atractiv.

Alegerea culorii verzi transmite un mesaj clar: prioritate pentru mobilitatea pietonala, pentru spatii urbane prietenoase si pentru un mediu mai placut atat pentru locuitori, cat si pentru vizitatori.

Studiile si experientele implementate in alte orase arata ca astfel de interventii contribuie la:

– calmarea traficului;
– cresterea atentiei participantilor la trafic;
– o mai buna perceptie a spatiilor destinate pietonilor.

Aceasta investitie face parte din masurile propuse in cadrul proiectului Just Streets pentru revitalizarea si modernizarea spatiului urban.

Administratia locala ramane deschisa dialogului si multumeste tuturor cetatenilor pentru interesul manifestat fata de dezvoltarea orasului. Obiectivul nostru comun este construirea unui spatiu urban modern, sigur si atractiv, in care oamenii sa se bucure de timpul petrecut in centrul orasului.

Prin proiectul Just Streets continuam sa investim in solutii urbane moderne, bazate pe expertiza profesionala, bune practici europene si nevoile reale ale comunitatii.




Citește mai mult

Administraţie

Orașul Cugir pregătește reguli stricte pentru deținătorii de câini. Amenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care nu le respectă

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria Cugir pregătește un regulament strict pentru deținerea câinilor, într-o încercare de a reduce numărul animalelor fără stăpân, de a limita abandonul și de a crește responsabilitatea proprietarilor.

Proiectul a fost supus dezbaterii publice , iar cetățenii pot transmite propuneri și observații până în dimineața aceleiași zile.

Potrivit proiectului de regulament, administrația locală urmărește reducerea numărului de câini fără stăpân, prevenirea abandonului, limitarea înmulțirii necontrolate a câinilor de rasă comună și metiși, precum și combaterea riscurilor sanitare generate de bolile transmisibile de la animale la oameni.

Documentul introduce măsuri concrete privind identificarea câinilor prin microcipare, vaccinarea obligatorie, sterilizarea și responsabilitățile proprietarilor în spațiul public.

• Microciparea devine obligatorie pentru toți câinii

Una dintre cele mai importante prevederi stabilește că toți câinii deținuți de persoane fizice sau juridice din Cugir trebuie identificați prin microcip și înregistrați în Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân (RECS). Costurile vor fi suportate de proprietari.

Numărul microcipului va fi înscris în carnetul de sănătate și, după caz, în pașaportul animalului, iar înregistrarea în RECS va fi realizată exclusiv de medicii veterinari autorizați.

În plus, vaccinarea antirabică rămâne obligatorie și poate fi efectuată numai după identificarea animalului.

• Sterilizarea câinilor de rasă comună și metiși, impusă prin regulament

Proiectul introduce o obligație clară pentru proprietarii de câini de rasă comună sau metiși: animalele trebuie sterilizate. Excepție fac câinii utilitari și animalele pentru care medicul veterinar constată că starea de sănătate nu permite intervenția.

Pentru a încuraja conformarea, Primăria Cugir intenționează să organizeze campanii de sterilizare subvenționată, în funcție de fondurile disponibile în bugetul local. Proprietarii care au domiciliul în oraș și dețin câini deja microcipați și înregistrați în RECS vor putea beneficia de decontarea sterilizării pentru maximum doi câini.

• Reguli mai dure pentru proprietarii de câini

Regulamentul stabilește o serie de obligații stricte pentru deținătorii de patrupede. Concret, câinii trebuie supravegheați permanent, proprietarii trebuie să împiedice ieșirea animalelor pe domeniul public fără control, dejecțiile trebuie colectate imediat, este interzisă abandonarea câinilor, accesul câinilor în locurile de joacă pentru copii este interzis, iar câinii agresivi sau periculoși trebuie să poarte botniță și să fie ținuți în lesă în spațiile publice.

De asemenea, regulamentul interzice amplasarea adăposturilor improvizate pentru câini pe domeniul public și hrănirea ori întreținerea câinilor fără stăpân în spațiile aflate în administrarea orașului.

• Acordul vecinilor pentru creșterea câinilor în apartamente

Potrivit proiectului, proprietarii care locuiesc la bloc vor trebui să obțină acordul scris al vecinilor cu perete comun și al majorității proprietarilor sau chiriașilor de pe scară pentru a putea deține câini în apartament. Excepția este reprezentată de câinii utilitari utilizați în activități educative sau terapeutice.

Această prevedere ar putea provoca dezbateri aprinse în rândul locatarilor și al organizațiilor pentru protecția animalelor.

• Amenzi consistente pentru nerespectarea regulilor

Autoritățile propun sancțiuni care pot ajunge până la 2.500 de lei.

Vor fi sancționate cu amenzi între 1.000 și 2.500 de lei fapte precum lipsa microcipării, neînregistrarea câinilor, nesterilizarea câinilor de rasă comună sau metiși, nerespectarea obligațiilor privind igiena, abandonarea animalelor, permiterea accesului câinilor în locurile de joacă sau nerespectarea condițiilor de deținere prevăzute în regulament.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor vor fi realizate de Poliția Locală și de persoanele împuternicite de primar.

Dezbaterea publică a proiectului de hotărâre va avea loc luni, 15 iunie 2026, de la ora 15.00, în sala de ședințe a Consiliului Local Cugir.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir