Rămâi conectat

Actualitate

Legea Ambroziei este în vigoare de doi ani, însă la Cugir nu se ia nicio măsură pentru combaterea acestei bruieni periculoase

Cugir INFO

Publicat

în

Acum doi ani a intrat în vigoare Legea Ambroziei (Leg. 62/2018) prin care autoritățile locale sunt OBLIGATE să combată de urgență această bruiană, extrem de periculoasă, dacă crește pe domeniul public.

Din păcate este al doilea an consecutiv în care cei care ar trebui să-și facă treaba și să stârpească această bruiană, crescută pe domeniul public al orașului Cugir nu-și fac treaba. Profitând de nepăsarea acestora AMBROZIA a crescut nestingherită în jurul stadionului nou, la poarta parcului și pe Calea Dumbrăvii punând în real pericol persoanele alergice care trec prin zonă.

Iată ce ne-a scris o cititoare a cugirinfo.ro despre această problemă: „As dori ca prin intermediul site-ului dv. să adresez o rugăminte către administrația locală a orașului Cugir să nu uite că este perioada de înflorire a AMBROZIEI, o plantă extrem de toxică. Poarta parcului, zona de deasupra stadionului, atât în interior cât și în exterior, precum și în sus pe Calea Dumbrăvii arată ca o adevărată plantație de ambrozie. Având în vedere că în zonă sunt mai multe persoane alergice ar trebui să aplicați legislația în vigoare și să o distrugeți”.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Ziua Porților Deschise la Centrul Social Multifuncțional din Vinerea, empatie și solidaritate comunitară

Cugir INFO

Publicat

în

Cu ocazia „Zilei Internaționale a Persoanelor cu Dizabilități”, Centrul Social Multifuncțional din Vinerea a deschis porțile pentru comunitate, demonstrând că diversitatea ne îmbogățește pe toți.

Direcția de Asistență Socială Cugir, în colaborare cu Centrul Cultural Cugir, a organizat sub deviza „Diferiți, Egali, Unici” o acțiune de sensibilizare care a reușit să transforme o simplă vizită într-o experiență profund umană.

La sediul Centrului Social Multifuncțional pentru Persoane cu Nevoi Speciale din Vinerea, vizitatorii au descoperit o realitate care merită cunoscută și susținută.

Cei prezenți au fost impresionați de profesionalismul și dedicarea echipelor celor două centre: Centrul de Zi de Recuperare pentru Copii cu Dizabilități și Centrul de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități din Vinerea.

Centrul de Zi de Recuperare pentru Copii cu Dizabilități a creat o atmosferă de sărbătoare pentru micii beneficiari. Copiii s-au bucurat de surprizele frumoase pregătite special pentru ei, demonstrând că dincolo de diagnostice și statistici există zâmbete sincere și dorința de normalitate.

Vizita a oferit o perspectivă diferită, la fel de impresionantă. Persoanele adulte beneficiare au putut discuta deschis despre problemele cu care se confruntă și au evocat amintiri frumoase din cadrul activităților desfășurate la centru. Aceste momente de împărtășire au relevat impactul real al serviciilor oferite: consiliere și informare socială pentru beneficiari și reprezentanți legali, activități educaționale, activități de integrare-reintegrare socială, activități pentru viața independentă și activități recreative și de socializare.

Acțiunea „Ziua Porților Deschise” a avut ca obiective dezvoltarea unei atitudini pozitive față de persoanele cu dizabilități, creșterea gradului de conștientizare privind respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități și promovarea incluziunii sociale.

Feedback-ul pozitiv al vizitatorilor, exprimat prin aprecierile verbale, prin nivelul ridicat de implicare în activități, cât și prin curiozitatea manifestată față de serviciile oferite și dialogul constructiv purtat cu beneficiarii și personalul de specialitate confirmă faptul că obiectivele propuse au fost îndeplinite, acțiunea reușind să sensibilizeze comunitatea și să promoveze o imagine realistă și empatică a vieții persoanelor cu dizabilități.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Cugirul a sărbătorit „Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități și Magia lui Mos Nicolae”

Cugir INFO

Publicat

în

Peste 50 de persoane (copii și părinți) au sărbătorit sâmbătă, „Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități și Magia lui Mos Nicolae”, eveniment organizat de Asociația Implicare și Dăruire Cugir 2023, în parteneriat cu Centrul de zi pentru recuperarea copiilor cu dizabilitati din cadrul Centrului Social Multifunctional pentru Persoane cu Nevoi Speciale Vinerea.

Copii s-au bucurat de cadourile primite, dar și de prestația trupei de teatru a Centrului Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, condusă de actrița Maria Dodoc.

De la Centrul de zi pentru recuperarea copiilor cu dizabilități au fost prezente asistentele sociale: Iulia Neștian și Mioara Bâldea

„Mulțumim pentru sprijinul acordat de parteneri acestei acțiuni de suflet și tuturor care au făcut din amintitul eveniment o zi de neuitat pentru copii și părinți”, ne-a declarat Mihaela Bota – președite Asociația „Implicare și Dăruire”.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Campania „Moș Crăciun Motociclist”, lansată de asociația „Lupii Sigidavei” a ajuns la cea de XI-a ediție

Cugir INFO

Publicat

în

Campania umanitară „Moș Crăciun Motocilist”, lansată de asociația „Lupii Sigidavei”, prin care motocicliști din Cugir aduc de peste un deceniu zâmbetul pe chipurile familiilor nevoiașe, a ajuns în acest an la cea de-a XI-a ediție.

„Anul acesta scriem împreună un nou capitol din povestea Moș Crăciun Motociclist! Cu emoție și recunoștință, ajungem la ediția a XI-a acestei inițiative care, de-a lungul timpului a unit oameni cu suflet mare… totul cu un singur scop: dorința de a ne ajuta semenii.

Datorită implicării voastre, am reușit an de an să aducem speranță, bucurie și sprijin acolo unde este nevoie. Fiecare gest contează, fiecare donație se transformă într-un zâmbet și într-o rază de lumină pentru familiile greu încercate.

Pentru informații despre desfășurarea acțiunii din acest an sau pentru a ne fi alături prin donații, ne puteți contacta direct prin membrii asociației sau pe pagina oficială Lupii Sigidavei Cugir.

Împreună continuăm tradiția faptelor bune!”, au transmis Lupii Sigidavei, prin intermediul paginii de facebook a asociației.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir