Rămâi conectat

Actualitate

La temperaturi de minus 20 de grade Celsius, oamenii străzii din Cugir refuză internarea într-un spaţiu special amenajat

Redacția Cugirinfo.ro

Publicat

în

În ciuda temperaturilor extrem de scăzute, între -18 şi -22 de grade Celsius, un număr de patru persoane fără adăpost aflate pe raza oraşului Cugir refuză efectiv să accepte, atât pe timpul zilei cât şi al nopţii, cazarea în imobilul amenajat special de primăria locală.

Autorităţile din Cugir au stabilit un spaţiu situat într-o grădiniţă de pe strada Râul Mic din oraş, dar cei fără adăpost refuză să accepte folosirea acestui loc încălzit permanent, dotat cu paturi şi condiţii de hrană, menit să-i salveze de la îngheţ. Potrivit şefului Poliţiei locale Cugir, jr. Horaţiu Găldău, Serviciul public de Asistenţă Socială Cugir, în colaborare cu Poliţia Locală, monitorizează permanent situaţia celor patru persoane fără adăpost, încercând să le convingă să accepte condiţii normale pe o vreme atât de friguroasă. „În baza Legii Poliţiei Locale nr. 155/2010, avem obligaţia să veghem şi la situaţia în care se află persoanele fără adăpost şi să luăm măsurile prevăzute de lege. De aceea, suntem preocupaţi ca acele persoane aflate în stradă pe această vreme geroasă să beneficieze de tot sprijinul nostru. Din păcate, trei dintre oamenii străzii din grupul „Brusly”, care trăiesc în  fostul cămin pentru nefamilişti nr. 5, şi o persoană care locuieşte într-un bordei improvizat, de pe strada Râul Mare, refuză ajutorul nostru. Avem semnăturile lor cum că refuză sprijinul acordat, iar singura noastră variantă este aceea de a-i monitoriza permanent pentru a le oferi  hrană, ceai cald, pături şi haine groase. Facem aceste vizite, în fiecare zi, o dată la două ore.  În urma unui apel primit de la primarul din Şibot, Ilie Tomuş, am adus la Cugir o femeie din localitatea respectivă, care trăieşte singură, într-o locuinţă precară, iar în urma controlului medical s-a constatat că are probleme de sănătate, fapt pentru care a şi fost internată la spitalul din Cugir”, ne-a mai declarat Horaţiu Găldău.

Constantin Predescu


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.

Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.

În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 1.700 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza orașului Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Luni, 23 iunie 2025, în intervalul orar 18.00-22.00, Poliția Orașului Cugir a organizat o acțiune cu efective mărite, pe raza orașului, care a avut drept scop prevenirea și combaterea evenimentelor ce pot afecta siguranța cetățenilor.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 182 de verificări de persoane, au fost verificate 17 autovehicule și au fost constatate 13 abateri de natură contravențională, dintre care 7 la Legea 61/1991 și 5 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 1.710 lei.

De asemenea, a fost reținut un permis de conducere. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 27 iunie 2025: „Ziua Verde – Jocurile copilăriei”, la Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Primăria Orașului Cugir îi invită pe localnici la o zi specială, plină de energie, jocuri și bucuria copilăriei, vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 10:00.

Bulevardul Alexandru Sahia (tronsonul dintre Catedrală și Banca Transilvania) va fi transformat în zonă pietonală, accesibilă doar pietonilor și bicicliștilor pentru această ocazie.

Transportul public va fi gratuit, iar bicicletele electrice noi vor fi disponibile, de asemenea, gratuit. „Străzi fără mașini, cu loc pentru oameni și jocuri” – este imperativul acestei zilei speciale în orașul de la poalele Drăganei.

„Redescoperim împreună farmecul jocurilor de altădată – Elasticul, Șotronul, Rațele și vânătorii, Țară, țară, vrem ostași, Coarda și multe altele – într-o atmosferă de voie bună, râsete și conectare între generații! Evenimentul face parte din proiectul Just Streets, care încurajează transformarea spațiilor publice în locuri mai verzi, sigure și prietenoase pentru toți. Veniți îmbrăcați lejer, cu bună dispoziție și dorință de joacă! Vă așteptăm cu drag la Ziua Verde – locul unde se întâlnesc trecutul și viitorul, prin joc și comunitate!”, au transmis organizatorii.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir