Rămâi conectat

Actualitate

La Fețeni-Cugir, lupii atacă în haită, la lumina zilei!

Redacția Cugirinfo.ro

Publicat

în

lupiO haită de lupi a ajuns să atace animalele gospodarilor din cătunul Fețeni, orașul Cugir, la lumina zilei. Astfel, marți, 8 martie, în jurul orei 7.15 dimineața, o haită de circa 8 lupi a atacat o vacă și un vițel din bătătura gospodarului Pavel Bâldea din Fețeni.

”Era ziuă, cam 7.15 dimineața, dar plutea o negură albă. O haită de 8 lupi, atâta a apucat să numere un vecin, mi-a încolțit o vacă și un vițel. Mi le-a omorât. Asta după ce cu o zi înainte mi-au mai rănit o vacă”, povestește Bâldea. Omul mai spune că a sesizat paznicul de vânătoare din zonă dar acesta i-a răspuns că, potrivit legii, nu are voie să împuște lupii fără ordin scris. ”Problema este că și cei trei copii ai vecinului mi-au spus că, venind de la școală din Cugir, spre casă, i-au văzut prin pădure. Eu zic că aici ar fi în pericol nu numai animalele, ci și oamenii”, spune păgubitul. Conform legii, păgubiții trebuie să se adreseze primăriei cu o sesizare privitoare la atacul animalelor sălbatice asupra animalelor din gospodărie iar un medic veterinar ar trebui să se prezinte la locul incidentului pentru a atesta, în scris, că vacile au fost într-adevăr omorâte de lupi. La nivelul primăriei se va întruni, conform legii, o comisie de constatare și stabilire a pagubelor produse de speciile de faună de interes cinegetic animalelor domestice, din care fac parte reprezentanți ai protecției mediului, autoritatea locală pentru silvicultură, reprezentanți ai Asociației de Vânătoare și Pescuit care își desfășoară activitatea pe fondului de vânătoare unde s-a produs atacul, reprezentanți ai primăriei și păgubitul. În Ordinul nr. 1439/2015 emis de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, pentru aprobarea derogărilor în cazul speciilor urs, lup şi pisică sălbatică, AVPS Mistreţul Cugir a avut aprobate cote zero de recoltare atât pentru lup cât și pentru urs sau pisică sălbatică. Și dacă privim un pic la limita cu județul Hunedoara, spre Romos-Orăștie, localitate învecinată cu Fețeni, constatăm că și asociația de vânătoare din zonă a avut aprobată tot o cotă… zero de recoltare a lupilor, urșilor, pisicii sălbatice. Deci respectivele animale au avut zonă liberă de circulație și înmulțire în respectivul areal. Conform art. 4 din respectivul ordin, recoltarea se face pentru speciile lup şi pisică sălbatică: până la 31 martie 2016, prin metodele ”la goană”, ”la pândă” şi ”la dibuit”. ”Prin excepţie de la prevederile alin. (1), exemplarele din speciile urs, lup şi pisică sălbatică care pun în pericol sănătatea şi securitatea publică, exemplarele aflate în intravilanul localităţilor, cele care frecventează locurile special amenajate pentru adăpostirea animalelor domestice, punând în pericol siguranţa acestora şi/sau a personalului de deservire, precum şi cele prezente la cadavrul animalului domestic ucis de acestea, aflat în afara habitatului natural al speciilor de faună sălbatică, pot fi recoltate prin metoda “la pândă” sau capturate şi în afara perioadelor stabilite pentru derogare. Recoltarea sau capturarea exemplarelor din speciile urs, lup şi pisică sălbatică în condiţiile alin. (2) se poate realiza numai cu acordul autorităţii publice centrale pentru protecţia mediului, prin Direcţia biodiversitate, cu notificarea prealabilă şi punctul de vedere al agenţiilor teritoriale pentru protecţia mediului şi al comisariatelor judeţene ale Gărzii Naţionale de Mediu, în baza documentelor întocmite conform Hotărârii Guvernului nr. 1.679/2008 privind modalitatea de acordare a despăgubirilor prevăzute de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, precum şi obligaţiile ce revin gestionarilor fondurilor cinegetice şi proprietarilor de culturi agricole, silvice şi de animale domestice pentru prevenirea pagubelor, a avizului administratorului/ custodelui ariei naturale protejate, după caz, şi a dovezii că fiecare exemplar a fost monitorizat şi identificat în vederea recoltării, iar exemplarele recoltate în aceste condiţii se deduc din numărul total de exemplare prevăzut la art. 2”, scrie negru pe alb, tot la același articol 4. Mda. Și până atunci, haita mai crănțăne niște vaci. Sau niște oi cu miei. Animale sfâșiate, pentru care s-ar putea să nu vă puteți recupera eventuala despăgubire decât cu ajutorul avocatului sau al executorului judecătoresc. Plătiți tot din banii păgubitului, normal, până la finele procesului. Și apropo? Câți… lupi ziceți că avem voie, conform legii, să mai ținem pe lângă casă?

Nicoleta IDITA-TOMUȚA




Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Tânăr de 26 de ani din Cugir, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Cugir INFO

Publicat

în

Luni, 22 iunie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Cugir au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din orașul Cugir, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 22 iunie 2026, de către Judecătoria Alba Iulia.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 3 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.




Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 18 ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a tâlhărit un bărbat, pe strada Mureșului

Cugir INFO

Publicat

în

Luni, 22 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr, în vârstă de 18 ani, din orașul Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat și lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că tânărul, în timp ce se afla pe strada Mureșului din orașul Cugir, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 27 de ani, din orașul Cugir, lovindu-l cu pumnii și picioarele. Ulterior, tânărul și-ar fi însușit mai multe bunuri personale care i-ar fi căzut din buzunar persoanei vătămate.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și lovirea sau alte violențe.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir