Actualitate
Joi, 15 iunie 2023: Campanie de donare sânge, la Cugir
Spitalul Orasenesc Cugir, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Alba, organizează în data de 15 iunie 2023 o campanie de donare de sânge.
Activitatea de donare se va desfășura în intervalul orar 08.00 – 13.30, la etajul I al Policlinicii spitalului. Cei care doresc să doneze, se pot programa pentru donare la numarul de telefon al fișierului Policlinicii – 0258751621.
Precizăm că purtarea măștii de protecție în incinta policlinicii este obligatorie.
Condiții pentru donare:
– vârsta cuprinsă între 18-60 ani.
– greutate între 57-100 kg
– puls regulat, 60 -100 bătăi/ minut;
– tensiune arterială sistolică între 100 și 180 mmHg;
– să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu 48 de ore înaintea donării
– să nu fi urmat tratament cu medicamente (asiprină, anticoagulante, antiobiotice, etc)
– să nu fi suferit intervenții chirurgicale, stomatologice, tatuaje, piercing în ultimele 6 luni.
– să nu fi în evidență cu diverse afectiuni in tratament (diabet, dislipidemie, boli cardio-vasculare severe, hematologice, digestive, renale, reumatologice, respiratorii, neurologice, endocrine, dermatologice, – boli hematologice și cancer, boli infectioase sau parazitare sau alergii); etilism cronic.
– să nu ai predispoziție la sângerare prelungită în caz de răniri.
– dacă esti femeie, să nu fi la menstruație (poți dona după 5 zile), să nu fii însărcinată, să nu alăptezi (în acest caz trebuie să aștepți cel puțin1 an pentru a dona).
Constantin PREDESCU
Actualitate
Medic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
Medicul Mihai Cotruță, specialist urolog, s-a alăturat echipei de medicale a Spitalului Orășenesc Cugir.

Este medic format în cadrul Institutului de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca, cu experiență în diagnosticarea și tratarea afecțiunilor urologice prin metode moderne și minim-invazive.
Pregătirea sa a fost consolidată prin participarea activă la evenimente științifice naționale și internaționale, unde a aprofundat teme precum: tratamentul endoscopic al litiazei urinare; urodinamica și tulburările de micțiune; nfertilitatea masculină; noile direcții în oncologia urologică.
Abordarea sa medicală este centrată pe pacient: fiecare decizie este ghidată de cele mai recente recomandări europene, combinând experiența practică cu respectul și comunicarea clară cu pacientul.
Domenii de interes: Endo-urologie; Litiază urinară (pietre la rinichi / ureter); Uro-oncologie); Infertilitate masculină; Urodinamică și tulburări de urinare.
Program de consultații în Ambulatoriul de Specialitate: Luni – Vineri, între orele 10:00 – 14:00 (în cadrul Spitalului Orășenesc Cugir).
Îi urăm și noi bun venit în comunitatea locală și mult succes în activitate!
Constantin PREDESCU
Actualitate
Sâmbătă, 15 noiembrie 2025: Mini Campionatul de Fotbal – „Cupa Prieteniei”, la Cugir
Sâmbătă, 15 noiembrie 2025, pe terenul de sport al Colegiului Național „David Prodan”, se dă startul unui mini campionat de fotbal plin de energie, pasiune și fair-play.

Organizatorii ne-au transmis că va fi o zi dedicată fotbalului, la care vor participa 10 echipe, pregătite să dea totul pe teren și să asigure o atmosferă plină de voie bună și fair-play.
„Vino să joci, să susții sau pur și simplu să te bucuri de spectacol!”, este îndemul pe care au dorit să-l transmită organizatorii „Cupei Priteniei” pentru toți pasionații de fotbal din orașul Cugir.
Actualitate
„Ambulanță pentru viață” – proiectul marca Rotary Club Cugir „Anima Mundi” a fost finalizat cu succes
În urmă cu trei ani, Rotary Club Cugir Anima Mundi a identificat o nevoie reală în comunitate și a transformat-o într-un proiect de suflet: achiziția unei ambulanțe sociale menită să deservească persoanele vulnerabile din Cugir.

Demersul este cu atât mai valoros cu cât beneficiile pentru comunitate sunt multiple: intervenții rapide – prin transportul în siguranță și la timp si sprijin real pentru persoanele aflate în situații de vulnerabilitate – în special pacienți oncologici, vârstnici, persoane cu dizabilități sau cu mobilitate redusă – care au nevoie de deplasare la spitale, centre de tratament, instituții pentru obținerea unor drepturi legale sau alte servicii medicale și sociale.
În tot acest timp, au fost organizate baluri și evenimente caritabile cu un singur scop: achiziția ambulanței sociale.
„Am reusit sa strangem aproximativ 22.000 euro din donații venite de la oameni cu suflet, care au crezut în proiectul nostru și în impactul său. În spatele acestei reușite se află sute de ore de muncă voluntară, pregătire, determinare și solidaritate”, a declarat Cristina-Maria Luben președintele Rotary Club Cugir Anima Mundi. Astăzi, suntem bucuroși și recunoscători că acest vis a devenit realitate – prin inițiativa noastră, Rotary Club Cugir Anima Mundi, cu sprijinul partenerilor și, mai ales, al comunității locale. Le mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături: Centrul Lotus din Cugir, numeroase societăți comerciale și persoane fizice care au înțeles importanța expresiei „om lângă om” și au demonstrat generozitate și empatie. De asemenea, suntem recunoscători Rotary District 2241 România și Republica Moldova, Rotary Club Alba Iulia, Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis și tuturor celor din marea familie Rotary care ne-au susținut. „Ambulanța pentru viață” nu este doar un mijloc de transport – este un simbol al speranței, al solidarității și al unei comunități care a ales să se implice”, a declarat Cristina-Maria Luben președintele Rotary Club Cugir Anima Mundi.
Așadar, Rotary Club Cugir Anima Mundi se află acum, în serviciul comunității: cu suflet, cu fapte. Și pentru asta, merită toate felicitările!
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 3 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 7 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 7 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 2 săptămâniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Sportacum 11 luniTriumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 7 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 3 săptămâniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
