Actualitate
Închisoare pentru patru bărbați și patru femei din Cugir, după un scandal cu pumni, bâte și îmbrâncituri
Patru bărbaţi şi patru femei din Cugir au fost condamnați, de Judecătoria Alba Iulia, la pedepse cu închisoarea pentru săvârşirea infracţiunilor de lovire şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.
Scandalul în care au fost implicaţi inculpaţii a avut loc în aprilie 2018, pe strada Unirii din Cugir. Trei bărbaţi au fost reţinuţi la momentul respectiv de către poliţişti.
”În data de 22 aprilie 2018, în jurul orei 20.30, persoana vătămată se deplasa pe strada Unirii Cugir, s-a întâlnit cu inculpatul G. Kalman jr. Persoana vătămată se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, astfel că l-a confundat pe inculpat cu o altă persoană ce a făcut gesturi obscene către concubina sa şi i-a reproşat inculpatului acest fapt, astfel că a intenţionat să-l lovească, cei doi îmbrâncindu-se. În continuare, inculpatul a prins victima de picioare şi a aruncat-o în pârâul Valea Viilor, unde a lovit-o cu pumnii în faţă şi la nivelul corpului. Imediat, alertaţi de persoanele de aflate în zonă, la faţa locului au ajuns şi inculpaţii G. Viorica şi G. Kalman sn. cei doi coborând în pârâu, unde, împreună cu inculpatul G. Kalman jr., l-au lovit pe M. I. cu pumnii, bâtele la nivelul corpului.
Celor trei li s-au alăturat inculpaţii S. Florin şi S. Ioan, care, la rândul lor au coborât în pârâu, lovind violent persoana vătămată. La faţa locului s-au deplasat organele de poliţie, alertate de concubina victimei. Chiar în prezenţa poliţiştilor inculpatul G. Kalman jr. i-a aplicat victimei o lovitură cu o bâtă cu cuie în zona capului. În tot acest timp, de pe marginea pârâului, inculpatele G. Aandrea şi H. Aurelia au aruncat cu pietre în persoana vătămată, care era căzută în pârâu. În acest timp, inculpata H. Cosmina îi încuraja pe ceilalţi să continue, strigând către inculpaţi să-l omoare pe persoana vătămată. La faţa locului s-au adunat aproximativ 50 de persoane, tulburându-se ordinea şi liniştea publică”, se precizează în rechizitoriul prin care cele opt persoane au fost trimise în judecată.
În urma agresiunii suferite, persoana vătămată a suferit leziuni traumatice la nivelul capului, umărului drept, braţului stâng, mâinii stângi, precum şi la nivelul toracelui, pentru vindecarea cărora a necesitat 8-9 zile de îngrijiri medicale. În urma deciziei Judecătoriei Alba Iulia din decembrie 2019, G. Kalman junior, G. Kalman senior, G. Viorica şi G. Andreea, au fost condamnaţi fiecare la câte 5 luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani. H. Aurelia şi H. Cosmina au primit câte 7 luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere, tot pe o perioadă de 2 ani. Inculpatul S. Ioan a fost condamnat la 11 luni de închisoare cu executare, în timp ce S. Florin a primit 7 luni de închisoare tot în regim de detenţie. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia nu a fost contestată de persoanele implicate.
Sursa: adevarul.ro

Actualitate
Între 20 și 22 iunie 2025, Cugirul va găzdui o nouă ediție a Festivalului Cetăților Dacice
Între 20 și 22 iunie 2025, Festivalul Cetăților Dacice își va deschide din nou porțile, readucând la viață mituri, legende și fapte de arme ce vor trezi mândria străbună în sufletul fiecărui participant.
Vor răsuna pași de legionari romani și strigăte de războinici daci, în vreme ce nimfele vor dansa ritualic în lumina torțelor. Asediul Cetății Singidava va fi reînscenat, iar fumul rugului dacic se va înălța, ca-n vechime, purtând către zei mesajul curajului și al onoarei.
Meșteșugari iscusiți vor da viață taberelor antice, iar copiii — pui de daci — vor învăța să descopere povestea neamului din care se trag. Decathlonul Dacic va pune la încercare vitejia și spiritul de echipă, într-o întrecere ce va aminti de vechile olimpiade ale cetăților.
Seara, spectacolul Rugului Dacic va transforma noaptea în legendă, iar cântecul, dansul și focul vor scrie povești de neuitat pe cerul Cugirului. Sub semnul Lupului Dacic, orașul va vibra de istorie, tradiție și spirit comunitar.
Festivalul Cetăților Dacice 2025 va fi, din nou, o călătorie în timp, o pledoarie pentru identitate, o lecție vie despre rădăcinile noastre adânci, despre eroii și credințele unui popor care a știut mereu să-și păstreze sufletul liber, se arată într-un comunicat al organizatorilor.
Actualitate
Un recidivist din Cugir se întoarce la închisoare, după ce a amenințat și mușcat de mână un polițist
Un recidivist din Cugir va întoarce la închisoare după ce a ultragiat un polițist. Sorin Adrian M. a fost a fost condamnat, la Judecătoria Alba Iulia, la pedeapsa de 2 ani de închisoare, în regim de detenție.
Bărbatul mai trebuie să îi plătească polițistului suma de 5.000 de lei daune morale. Incidentul a avut loc în 18 iunie 2022, când un echipaj mixt de poliție s-au prezentat în Cugir pentru a verifica măsura preventivă a arestului la domiciliu a unei persoane.
În timp ce se deplasau în zona unde se afla domiciliul celui pe care trebuiau să îl verifice, polițiștii au observat un grup de aproximativ cinci persoane având în mână sticle cu băutură alcoolică.
„Una dintre aceste persoane, s-a postat în fața autospecialei de poliție și a gesticulat că aruncă cu sticla în aceasta. În momentul în care ag. șef principal de poliție a încercat identificarea acestuia și imobilizarea, în vederea conducerii la sediul poliției, inculpatul a devenit agitat și recalcitrant, amenințând și exercitând acte de violență asupra agentului șef principal de poliție, mușcându-l de antebrațul drept (cauzându-i leziuni care au necesitat pentru vindecare 3-4 zile de îngrijiri medicale) și lovindu-l cu pumnul în zona gâtului”, se precizează în rechizitoriul procurorilor.
Cel de-al doilea polițist a declarat, ulterior, că persoana respectivă a venit în dreptul portierei și le-a adus injurii spunând „bai p… voi știți că eu astăzi m-am liberat din pușcărie”, ocazie cu care i-au cerut să se legitimeze.
„A devenit agitat și recalcitrant, l-a amenințat cu acte de violență cu voce tare și încercând să îi lovească, dar era ținut să nu ajungă la ei de către persoanele cu care se afla. În acel moment, în timp ce au încercat să stabilească identitatea persoanei recalcitrante, acesta s-a apropiat și i-a îmbrâncit, motiv pentru care au luat decizia de a-l imobiliza în vederea conducerii la sediul poliției”, a spus polițistul, chemat ca martor.
Acesta a mai susținut că, la fața locului, s-au adunat aproximativ 50 de persoane, el și colegii săi fiind loviți, scuipați și împiedicați să îl ducă pe bărbatul recalcitrant la sediul poliției. Bărbatul a continuat să se manifeste agresiv și după ce a fost introdus în autospeciala poliției, stând cu picioarele pe portieră, și împingând portiera astfel încât să nu poată fi închisă de către agenții de poliție.
La sediul poliției, inculpatul a continuat să înjure și să îl amenințe cu acte de violență pe agentul șef de poliție, căruia în altercație i-a fost ruptă uniforma în 2 locuri, pe umărul stâng și în zona subrațului drept. Sorin Adrian M. a spus că l-a agresat pe polițist numai după ce acesta l-a lovit și l-a strâns de gât.
În final, bărbatul a fost achitat pentru infracțiunea de tulburare a ordinii și liniștii publice și a fost condamnat pentru ultraj. Hotărârea din 29 mai 2025 poate fi contestată cu apel.
Actualitate
Slujba de sfințire a capelei mortuare din incinta Bisericii „Sfinții Trei Ierarhi”, din Cugir
Vineri, 13 iunie 2025, a fost inaugurată și sfințită capela mortuară din incinta Bisericii „Sfinții Trei Ierarhi” din Cugir, o realizare posibilă prin inițiativa primarului Adrian Teban și a Consiliului Local, susținută cu căldură și implicare de preotul paroh Ioan Cândea și de numeroși credincioși ai orașului.
Capela a fost gândită ca un spațiu modern, curat și bine organizat, în sprijinul familiilor îndurerate, indiferent de confesiunea religioasă:
Structura capelei:
• Nivelul 1 (subsol) – destinat celorlalte culte religioase: sală mare, sală de îmbălsămare, 2 băi, spațiu de depozit;
• Nivelul 2 (parter) – destinat cultului ortodox: sală mare, 2 băi, vestiar și spațiu de depozit.
La intrare a fost amenajată și o centrală termică modernă, pentru a asigura confortul necesar în orice anotimp.
Primarul Adrian Teban a declarat: „Inaugurarea acestei capele reprezintă un pas important în sprijinul familiilor îndoliate din comunitatea noastră. Ne-am dorit să oferim un spațiu civilizat, bine organizat și accesibil tuturor cultelor, în care momentele despărțirii să poată fi trăite cu liniște, demnitate și respect. Le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat – consilierilor locali, reprezentanților Bisericii și cetățenilor – pentru contribuția lor la realizarea acestui proiect de interes public”.
La slujba de sfințire au fost prezenți mai mulți preoți din zonă, alături de numeroși credincioși, semn că această lucrare este nu doar utilă, ci și profund simțită de întreaga comunitate.
Prin acest proiect, Cugirul dovedește că adevărata forță a unei comunități stă în unitate, respect și grija față de cei aflați în suferință. Nu doar zidurile contează, ci lumina pe care o putem aprinde unii în sufletul celorlalți.
-
Mondenacum 10 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum 4 săptămâni
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)