Sport
Gruparea de sub Drăgana și-a pierdut invincibilitatea: Național Sebiș – Metalurgistul Cugir 2-1 (0-0)
Metalurgistul Cugir a pierdut, astăzi, la Sebiș, scor 1-2 (0-0), în partida cu Național, meci contând pentru etapa a 10-a a Seriei a 4-a. Gruparea de sub Drăgana și-a pierdut invincibilitatea din această ediție și a ratat o victorie importantă, în condițiile în care a irosit un penalty, în minutul 41, când șutul lui Făgărășanu a fost apărat de portarul Gakos și a mai avut o bară prin Vaștag (54).
O confruntare dominantă în prima parte de vizitatori în Arad, însă în cele din urmă scorul a fost decis de dubla aiudeanului Szabolcs Szekely, atacant ce a punctat în minutele 68 (scăpat singur, fază acuzată de ofsaid) și 71 (cap din apropiere, la centrarea lui Susan), profitând de greșelile lui I. Tătaru și N. Bănică. Ecartul a fost redus de nou-intratul B. Lemac (80), la prima reușită pentru gruparea cugireană, o echipă ce a pierdut nemeritat, în condițiile în care a ratat marile ocazii ale actului întâi, dar s-a clătinat la mijlocul actului secund, momente decizive în economia întâlnirii.
“Roș-albaștrii” nu au putut profita de eșecul Dumbrăviței și în acest moment au ajuns la șase puncte de lider și au părăsit treapta a treia a podiumului. Momentul cheie al confruntării s-a dovedit acea ratare din punctul cu var, iar reprezentanta județului Alba se întoarce cu mâna goală din Arad, suferind întâiul insucces stagional. În runda viitoare, Metalurgistul Cugir va avea, pe propriul teren, un derby “de Alba”, cu CS Ocna Mureș, vineri, 2 noiembrie, de la ora 14.00.
• Călin Moldovan: „Este frustrant! Ne-am bătut singuri”
„Problema este nu că am pierdut, pentru că, odată și odată trebuia să vină și o asemenea zi, întrucât nu suntem o echipă invincibilă. Este frustant că am fost învinși de o echipă net inferioară, care nu ne-a pus nicio problemă până la deschiderea scorului. Am avut ocazii la 0-0, inclusiv un penalty ratat, dar e frustrant să pierzi de maniera aceasta. Ne-am bătut singur, am luat două goluri din greșeli flagrante, luăm goluri din situații în care adversarii nu au niciun merit. Nu ai cum să te bați la un obiectiv înalt, dacă ne clătinăm în defensivă. E mult să primești 15 goluri în 9 etape, la pretențiile care le avem„, a declarat Călin Moldovan.
Sport
Portughezul Vitinha în staff-ul tehnic iar Ioan Budin instalat team manager al Metalurgistului Cugir
Se anunță o vară interesantă pentru Metalurgistul Cugir, cea mai longevivă divizionară terță din Alba, care va bifa 14 ediții consecutive în Liga 3.

Astfel, portughezul Vitinha, fundașul de 40 de ani, care și-a agățat ghetele-n cui la ultima prezență stagională, 3-3 acasă cu Minaur Baia Mare, în etapa care a tras cortina peste ediția 2025/2026, va face parte în sezonul viitor din staff-ul tehnic condus de Lucian Itu. Astfel principalul „roș-albaștrilor” îi va avea colaboratori pe banca tehnică pe Vitinha și căpitanul Tudor Șaucă. În același context, precizăm că Bogdan Firu, preparatorul fizic al cugirenilor și al formației României Under 19 de fotbal feminin, de un an și jumătate, va pleca la prim-divizionara „U” Cluj.
Noutatea este instalarea lui Ioan Budin în funcția de team manager al Metalurgistului. Acesta a activat în ultimii ani la Hidro Mecanica Șugag, grupare care vara trecută a promovat, în premieră, în Liga 3, și s-a retras la începutul anului.
În privința lotului de jucători, vor fi cu certitudine minimum 7 plecări, pe listă fiind Berța, Suciu, Cunțan, spaniolul Sanchez, Dobre și Mihăilă. De asemenea portarul Rareș Pop (27 de ani), ultimul sezon la Metalurgistul, va părăsi formația din Alba, pentru a ajunge la SCM Zalău, formația din orașul natal.
FOTO: Sorin GIURCĂ
Sport
Metalurgistul Cugir – CSȘ Odorheiu Secuiesc 1-3 (1-1), în prima etapă din grupa regională a Campionatului Național Under 19
Metalurgistul Cugir a pierdut pe „Arena Cugir”, scor 1-3 (1-1), în prima partidă disputată în grupa regională a Campionatului Național Under 19.

„Roș-albaștrii”, pregătiți de George Goronea au deschis scorul prin căpitanul Flavius Ivan, însă CSȘ Odorheiu Secuiesc, reprezentanta județului Harghita, a întors scorul și a câștigat, cu două reușite în actul secund. Următorul meci va fi în deplasare, cu AFC Tălmaciu (Sibiu), duminică, 7 iunie, în ultima etapă a Grupei 2 din Regiunea 4 Centru, Cugirenii nu s-au bazat pe 6 dintre cei mai buni jucători, P. Pahone, Mihăilă, G. Cristea, Cuțitei, G. Andriuc (cu prezențe în eșalonul terț, primii doi titulari în stagiunea curentă) și D. Adam, întrucât la acest nivel nu puteau utiliza jucători cu viza FRF
„Am avut momente bune, am cedat pe final, s-a văzut diferența de vârstă. O evoluție bună, ținând cont de situația dată în privința lotului. Am avut o ocazie mare, la 1-1, prin Ivan, am ratat și imediat am primit gol. Le mulțumesc celor aproximativ 300 de spectatori care au creat o atmosferă plăcută”, a spus George Goronea.
FOTO: Sorin GIURCA
-
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 7 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 7 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 7 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro