Actualitate
„Gestionarea conflictelor de familie” – Eveniment organizat de Bisericile Ortodoxe din Vinerea și de Școala Gimnaziala Nr. 3 Cugir
La Vinerea – Cugir s-a desfășurat ieri, 25 mai 2019, o interesantă și atractivă dezbatere din cadrul Atelierului intitulat „Gestionarea conflictelor de familie”, eveniment organizat de către Bisericile Ortodoxe din Vinerea și anume: Biserica Ortodoxă „Sf. Apostoli Petru și Pavel” (pr. paroh dr. Adrian Cebotari) și Biserica „Sf Ierarh Nicolae” (pr. paroh Adrian Dănilă), cu sprijinul reprezentanților Școlii Gimnaziale Nr. 3 Cugir, profesoarele Laura Teban și Luminița Cebotari.
La reuniunea moderată de formatorul Iulia Țoța (mamă a șapte copii) au participat 20 de părinți (mame) cu vârste cuprinse între 30 și 48 de ani. Întâlnirea a pus în dezbatere probleme precum: conștientizarea nevoii de comunicare cu copiii; înțelegerea de către părinți a nevoilor comunicării; adoptarea unui comportament corespunzător în vederea evitării conflictelor și alterării rolurilor în comunicare; înțelegerea regulilor de comunicare eficientă în scopul îmbunătățirii relațiilor din familie.
Potrivit oaspetelui formator, programul a fost destinat celor interesaţi de educaţie, părinţi sau nu, viitori părinţi, bunici, educatori. Pe lângă partea teoretică a existat și o parte practică, o parte pentru discuţii, exemple, întrebări și răspunsuri și chiar exerciții
„Ceea ce ne dorim să facem, de fapt, este o încercare de abordare a problemelor şi provocărilor familiei din zilele noastre. Vom vorbi despre comunicarea în familie, despre cum ar fi bine să gestionam conflictele, despre ce înseamnă și cum se formează dependențele, despre impactul mesajelor mediatice asupra minții copiilor noștri, despre cum să ne pregătim pentru perioada adolescenței și multe alte subiecte care vă interesează”, le spunea participantelor, Iulia Țoțo
Despre principalele probleme ale copiilor şi adolescenţilor în relaţiile cu părinţii lor, cu cei care trebuie să se ocupe de educaţia lor, invitata la eveniment a spus că ,, la acest moment sunt provocări foarte multe”. Ea a enumerat ca principale probleme: lipsa timpului părinţilor, în primul rând, apoi lipsa de deschidere ( aici vorbind atât de deschiderea din partea părinţilor, cât şi a copiilor).
„Sunt viziuni diferite asupra multor probleme, sunt noi provocări date de tehnologie, apoi vine influenţa foarte mare a anturajelor. Dar aceste probleme ale copiilor şi adolescenţilor, de fapt, mare parte din ele vin din educaţia din primii ani de viaţă ai acestor copii. Nu întâmplător ajung adolescenţii să aibă un comportament nepotrivit, „rebel”, cum îl numesc mulţi. Trebuie să ne asumăm faptul că principalii vinovaţi suntem noi, părinţii. Trebuie să ne asumăm rezultatul educaţiei pe care am dat-o copiilor noştri. De multe ori aud, şi nu sunt deloc de acord cu această perspectivă, că anturajul este de vină, sau şcoala, sau sistemul. Dăm vina pe toţi cei din jurul nostru, dar nu ne dăm seama că, de fapt, suntem noi, părinții”, a mai spus Iulia Țoțo.
Domnia sa a ținut să mai precizeze faptul că foarte mult contează disponibilitatea şi deschiderea părinţilor în relația cu copiii în primul rând, dțnd exemplul că o bună comunicare părinte-copil este necesară mai multe din partea părinţilor: efort, răbdare, atenţie, afecţiune, disponibilitate, timp, respect, încredere.
Constantin PREDESCU

Actualitate
Un motociclist de 22 de ani a ajuns la spital, după ce a fost acroșat de un autoturism pe DJ 107A, la Blandiana
În după-amiaza zilei de 14 septembrie 2025, polițiștii Serviciului Rutier Alba au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DJ 107A, pe raza localității Blandiana, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat de 29 de ani, din localitatea Vințu de Jos, în timp ce conducea un autoturism, pe direcția de mers Acmariu – Blandiana, ar fi fost acroșat de o motocicletă condusă de un tânăr de 22 de ani, din localitatea Vințu de Jos.
În urma evenimentului rutier, tânărul de 22 de ani a suferit leziuni corporale, fiind transportat la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Actualitate
Tânăr de 24 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a distrus geamurile a două apartamente
Vineri, 12 septembrie, polițiștii din orașul Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 24 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 12 septembrie 2025, tânărul de 24 de ani, în timp ce se afla pe raza orașului Cugir, ar fi distrus, fără a avea un motiv întemeiat, prin lovire cu corp dur, geamurile a două apartamente. Astfel, prin comportamentul său a tulburat liniștea și ordinea publică, provocând o stare de temere persoanelor aflate în proximitatea locului.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Actualitate
Joi, 18 septembrie 2025, cugireanca Adriana Roxana Avram îi invită pe cei mici în fascinanta lume a poveștilor
Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, îi invită pe cei mici și nu numai, în fascinantă lume a poveștilor, a poveștilor din lampa fermecată! Poveștile sunt scoase proaspăt de către tânăra cugireancă Adriana Roxana Avram
Cu savoare și farmec copilăresc poveștile apărute de curând la editura Casa Cărții de Știință ne poartă în universul celor mici depănând amintiri și încercând să răspundă unor curiozități ale vârstei ilustrate uneori prin dialoguri specifice.
„Pentru o prezentare cât mai savuroasă dedicată micului public vom pregăti împreună cu prietenii și colaboratorii noștri și o serie de surprize! Vă așteptăm cu drag joi, 18 septembrie 2025, ora 17.00, în lumea poveștilor”, ne-a declarat Diane Dobrean – directorul Centrului Cultural Cugir.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum o lună
Mesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 5 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 5 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 12 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum 4 luni
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 9 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 5 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 11 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)