Sport
Gala Clubului Sportiv Orăşenesc Cugir 2012!
La Cugir s-a desfăşurat Gala Sportului Cugirean ediţia 2012, prilej cu care au fost premiaţi performerii sportivi ai anului la Clubul Sportiv Orăşenesc.
Cu ceva ani in urma (5, 6) sportul cugirean era o ,,himera” pentru locuitorii acestui oras, 2 stadioane in paragina, ceva copilasi pe la tenis si o echipa de fotbal in liga a IV erau singurele oaze de sport intr-un oras cu o traditie sportiva solida cu rezultate si performante cunoscute in toata tara. Fie ca vorbim de fotbal, tenis de camp, handbal, judo, box, carturi, tenis de masa si multe alte sporturi la Cugir ,,s-a mancat sport pe maine” cu ani buni in urma. O insiruire de performante, de fotbalisti ajunsi la echipe mari, de antrenori care au profesat in diverse tari ale mapamondului sau pe plai mioritic la echipe mari , de sportivi ajunsi pe cele mai inalte trepte ale podiumului la competitii nationale sau internationale, nu si-ar avea rostul si asta doar pentru faptul ca ar trebui sa umplem multe pagini si cu siguranta am uita sa ii trecem pe toti. Desi acestea sunt istorie, ea va ramane mereu in inimile celor care au luat parte la ea si in amintirile celorlalti care au trait acele vremuri si au sustinut sportul cugirean. Cu siguranta ca aceasta istorie nu va muri si se va povesti din generatie in generatie insa sportul cugirean are si prezent si asta deoarece la initiativa unor cugireni dornici de a face ceva pentru acest oras domnul primar Adrian Teban a demarat un proiect de o importanta extrema pentru viitorul ,,orasului de la poalele Draganei” : Clubul Sportiv Orasenesc Cugir. Rezultatul ? Peste 500 de copii cugireni fac sport intr-un cadru organizat, intr-un mediu decent, fara nici un fel de taxa. Copii de la 6 la 20 ani (+ echipa de fotbal seniori) implicati in 6 sectii sportive ( fotbal, tenis, sah, atletism, handbal si box ) si o multime de performante. Cu toti stim ca sportul inseamna sanatate iar sanatatea este cel mai de pret lucru in aceasta lume, cu toti stim ca sportul dezvolta in mod armonios corpul, educa copii si modeleaza caractere. O urbe fara sport inseamna o urbe fara viitor. Dupa un an cu o recolta extraordinara pentru sportul Cugirean, toata suflarea implicata la CSO, copii si parinti au umplut pana la refuz sala in care s-au premiat performantele sportivilor medaliati. In fata unui oaspete de seama in postura domnul Coriolan Simedru un cugirean care a trait performantele sportului Cugirean si a domnului primar Adrian Teban presedintele de onoare al clubului si cel care a demarat acest proiect pentru orasul Cugir, conducerea clubului din care fac parte Adrian Mihai (presedintele clubului sportiv , un om care a pus primele caramizi la baza clubului si a condus clubul spre performante inca de la infintarea acestuia ), Ciprian Pahone (presedintele sectiei de fotbal, ,,motorul” principal al echipei de fotbal un om care a fost alaturi de echipa investind timp dar mai ales bani pentru ca echipa sa fie tot timpul pe primele trepte ale podiumului si sa acceada in liga a 3-a ), Popa Dan, Contan Mihai si Petric Bogdan ( membrii in consiliul de administratie al Clubului Sportiv, oameni care sunt in fiecare zi aproape de sportivi si pun umarul la cladirea renumelui Clubului CSO ) fiecare sportiv al clubului a primit cate o plasa de cadouri de ,, Mos Nicolae ” iar performerii acestui an au fost premiati dupa cum urmeaza :
Tenis : Borza Bogdan – ( campion national in sala la dublu, dublu campion national pe zgura la simplu si la dublu, locul 2 la Campionatul european la dublu – categ 16 ani; locul 2 la Campionatul national la dublu, campion national pe echipe – 18 ani si locul 7 la Campionatul European pe echipe la 16 ani )
Fotbal : Echipa de juniori (2004) condusa de domnul antrenor Catalin Pascanu care a castigat titlul de campioana la faza judeteana si s-a calificat pentru faza de zona la Brasov
Echipa de juniori A1 a clubului condusa de domnul Kilin Alexandru care ocupa locul 1 la sfarsitul turului cu un record de 64 goluri marcate si doar 6 primite
Echipa de seniori CSO CUGIR condusa de domnul Kilin Alexandru – antenor princpial si Timpea Emil antrenor secund, locul 1 la sfarsitul turului
Grupele de juniori C (1999) si D (2000) conduse de domnii Kilin Alexandru si Traian Avram care s-au calificat in ,,play off” pentru retur
Echipa de cros din cadrul sectiei de atletism a clubului CSO a participat la Campionatul National faza finala la Felix
Echipa de sah a clubului si-a consolidat locul in divizia A in urma participarii la Campionatul National precum si alte premii sportivilor de la Box si Handbal
Antrenorii Clubului Sportiv au fost premiati si au fost felicitati pentru aportul pe care l-au adus la promovarea si dezvoltarea sportului cugirean : domnul Kilin Alexandru ( care pe langa trecutul fotbalistic de exceptie sub emblema Cugirului, a fost printre primii oameni care au pus umarul la realizarea performantelor acestui club avand rezultate deosebite cu juniorii pe care ii antreneaza si cu echipa mare ), domnul Catalin Pascanu ( un antrenor care a tinut mereu pe podium echipa de seniori a CSO Cugir, a castigat titlul de campion judetean cu echipa de juniori (2004) si a terminat pe podium cu echipa CSO Cugir II ), domnul Timpea Emil (un antrenor de asemenea cu multe evolutii sub echipamentul cugirean care a condus prima echipa ca si principal pana cu cateva etape inainte de final), domnul Traian Avram (pentru performantele de la juniori) precum si domnii Gheorhe Harceaga si Pacurar Ioan de la sectia de tenis, Lupu Vasile la sectia de sah, Gheorghe Constantin la sectia de box si Micu Petru la handbal toti cugireni fosti sportivi de performanta cu rezultate notabile la sectiile pe care antreneaza.
A fost o festivitate frumoasa si o incheiere de an prolific pentru sportul cugirean. In incheiere uram tuturor sarbatori fericite multa sananate, liniste si bunastare iar noul an sa va aduca implinirea tuturor dorintelor ! “
Articol scris de Bogdan Petric
Sport
Campionatul Național Under 19, etapa regională: AFC Tălmaciu – Metalurgistul Cugir 8-1 (4-0)
Metalurgistul Cugir a suferit o înfrângere usturătoare, 1-8 (0-4), cu AFC Tălmaciu, în etapa regională a Campionatul Național Under 19, disputată sâmbătă.

Golul „roș-albaștrilor” a fost înscris, în actul secund, la 0-6, de Iosif. În prima repriză s-a accidnetat portarul titular, Țîru, care a fost transportat cu ambulanța, la spital
Cugirenii au pierdut și primul joc, acasă, 1-3, cu CSȘ Odorheiu Secuiesc. Metalurgistul: Țîru – Antal, E. Cristea, Siriteanu, Gyapias, Iosif, Vodă, Ban, Trif, Baciu, Ivan; au mai intrat Grozăvescu, Măgureanu, Nestian, Mureșan, Bîldea; rezerve Bura.
„O lecție usturătoare, e apăsător eșecul, la asemenea proporții. Un rezultat care trebuie să ne dea de gândit, mai ales la nivelul atitudinii. A contat și faptul că în prima repriză, la 0-2, portarul Țîru, s-a accidentat, și-a pierdut cunoștiința, și a fost dus cu ambulanța la Spital, pentru examene CT”, a spus antrenorul George Goronea.
Cugirenii nu s-au bazat pe 6 dintre cei mai buni jucători, P. Pahone, Mihăilă, G. Cristea, Cuțitei, G. Andriuc (cu prezențe în eșalonul terț, primii doi titulari în stagiunea curentă) și D. Adam, întrucât la acest nivel nu puteau utiliza jucători cu viza FRF.
Sport
Tenismenul cugirean, Robert Paștiu – locul II la turneul de juniori „Florin Mergea Tenis Academy”, desfășurat astăzi la Târgu Jiu
Sâmbătă, 6 iunie 2026, în Municipiul Târgu Jiu s-a desfășurat Turneul de tenis „Florin Mergea Tenis Academy”, rezervat juniorilor, competiție din cadrul calendarului Campionatului Național „Tenis 10”.

Tenismenul cugirean Robert Paștiu, legitimat la Clubul Sportiv „Metalurgistul” Cugir, a evoluat la categoria de vârstă 9-10 ani (mingi verzi).
La categoria lui, Robert a obținut un merituos loc I în faza grupelor, cu un total de 5 victorii, sportivul cugirean calificându-se în marea finală a turneului.
La finalul turneului, și în clasamentul general, Robert a încheiat turneul pe treapta a II-a a podiumului.
„Mulțumim „Vidi Top Sport” (fam. Vidican ) pentru susținerea acestui minunat turneu de tenis ! Mulțumim sponsorilor „Canamar” (fam. Coraș), „Autosally” (fam. Săliștean) care sunt mereu alaturi de noi și în anul 2026, antrenorului Lucian Rada pentru rezultatele bune la nivel național”, a dorit să declare familia sportivului.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 8 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 7 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 7 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro