Rămâi conectat

Actualitate

Fostul lider al PNL Alba, cugireanul Teodor Atanasiu, numit în Consiliul de Adminitraţie al Transelectrica

Cugir INFO

Publicat

în

Transelectrica are oficial un nou consiliu de administrație, după ce membrii provizorii propuși au aprobat declarația de acceptare a mandatelor.

Transelectrica (simbol bursier TEL), companie naţională de transport de energie electrică, are oficial un nou Consiliul de Administraţie, după ce membrii provizorii propuşi au aprobat declaraţia de acceptare a mandatelor.

Astfel, din 16 februarie, Consiliul de Adminitraţie este format din Teodor Atanasiu, Cătălin-Andrei Dascăl, Vigil Dumitru Orlandea, Costin-Mihai Păun, Gheorghe Sterp, Alexandru-Cristian Vasilescu şi Luminiţa Zezeanu.

Societatea a raportat un profit net de 529 mil. lei în 2022, de la 450.000 de lei în 2021, arată datele din raportul financiar preliminar de la Bursa de Valori Bucureşti.

Acţiunile TEL sunt pe plus cu 18% de la începutul anului. Deţinută majoritar de statul român prin Secretariatul General al Guvernului, compania are o capitalizare de circa 1,8 miliarde de lei.

sursa: mediafax.ro




Actualitate

Cugirul, exemplu european de mobilitate urbană și colaborare internațională

Cugir INFO

Publicat

în

Între 16 și 18 iunie 2026, orașul Cugir a găzduit vizita internațională a proiectului Just Streets, reunind experți în mobilitate urbană, reprezentanți ai administrațiilor locale și participanți din mai multe țări europene.

Pe parcursul celor trei zile, invitații au avut ocazia să descopere transformările realizate la Cugir în ultimii ani și să participe la workshopuri dedicate mobilității sustenabile, colectării și interpretării datelor de trafic, străzilor școlare și dezvoltării unor spații publice mai sigure și mai prietenoase pentru oameni.

Un rol important l-au avut specialiștii de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, care au prezentat metode moderne de măsurare și analiză a traficului, a fluxurilor de pietoni și bicicliști, precum și impactul intervențiilor implementate în oraș. Datele colectate reprezintă fundamentul unor decizii mai bune pentru dezvoltarea mobilității urbane și creșterea calității vieții.

Participanții au vizitat principalele zone de intervenție din Cugir, inclusiv strada școlară de la Școala Gimnazială „Singidava” – prima stradă școlară permanentă din România – zona dedicată evenimentului „Ziua Verde”, precum și alte proiecte care contribuie la transformarea orașului dintr-un spațiu orientat predominant către automobile într-unul centrat pe oameni.

Discuțiile și schimburile de experiență dintre experții internaționali, administrația locală, universități și comunitate au confirmat că schimbarea este posibilă atunci când infrastructura, educația și implicarea cetățenilor evoluează împreună.

„Mulțumim tuturor partenerilor, participanților internaționali și echipei Universității Tehnice din Cluj-Napoca pentru expertiza și contribuția adusă acestor zile de învățare, colaborare și inspirație”, a declarat Adrian Teban, primarul orașului Cugir.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 26 de ani din Cugir, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Cugir INFO

Publicat

în

Luni, 22 iunie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Cugir au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din orașul Cugir, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 22 iunie 2026, de către Judecătoria Alba Iulia.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 3 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir