cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Eșec cu „virușii verzi”, în ultima partidă a sezonului: Sănătatea Cluj – Metalurgistul Cugir 2-0 (2-0)

Publicat în 25.05.2018 la ora 20:02

Metalurgistul Cugir a pierdut ultimul meci din actualul sezon, 0-2 (0-2) cu Sănătatea Cluj, „virușii verzi” impunându-se prin golurile marcate de Ceaca (33) și Pintea (44).

„Roș-albaștrii” au înregistrat al treilea eșec la rând la Cluj-Napoca, precedentele fiind cu CFR II (1-3) și „U” (2-3).

După ce campionatele anterioare, Metalurgistul a câștigat toate ceel 6 dispute cu Sănătatea, în acest sezon s-a ivit un complex, sub Drăgana fiidn remiză, iar acum, în runda de final a sezonului, prima înfrângere. Metalurgistul a început bine confruntarea de pe „Clujana”, dominând disputa până la deschiderea scorului, a doua reușită a adversarilor pecetluind rezultatul final, încă din prima repriză, în ciuda zbaterilor în gol ale vizitatorilor, simțindu-se din plin adierea vacanței.

• 1-0, MIN. 33: CEACA a deschis scorul, din postura de singur cu Crivăț, după o pasă de la Cr. Paul

• 2-0, MIN. 44: PINTEA a finalizat din apropiere, după o pasă de la Ceaca, ce anterior reluase cu capul în bară

Până la acest gol, cugirenii au ratat ocazii majore prin Șaucă, Făgărășanu, Sorian și Măd. Popa. După ce Sănătatea a punctat, Crivăț a avut o intervenție excelentă (37) în fața lui Ceaca, iar Cugirul putea egala prin Șaucă (40)

După pauză, Lăzăreanu (56), a respins în corner șutul din 8 metri trimis de Sorian, O nouă șansă a Cugirului, Măd. Popa (62) – șut pe lângă vinclu, pentru ca un minut mai târziu Sorian să trimită de la 20 de metri peste bară. Ultimele ocazii ale Cugirului au fost semnate de M. Neagu (90+1), lovitură liberă scoasă de Lăzăreanu și Făgărășanu (90+2), o altă liberă, peste bară.

Echipe de start:

Sănătatea: Lăzăreanu – Cr. Paul, Misăraș, Indreica, Țîrlea, Varodi, Ciupe, Kis, Gîrjoabă, Ceaca, Pintea; rezerve Todoran, Bria, D. Bucur, Șoimușan, Tilincă, Lupu, Cozma. Antrenori Csaba Kis, Dan Matei

Metalurgistul: Crivăț – Tăban (69, Tăban), Negrescu (46, Șuteu), Itu, Vărărean, Șaucă, Măd. Popa, M. Neagu, Sorian, Făgărășanu, M. Codrea; rezerve N. Bănică, Scurtu, Șt. Radu. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.