Rămâi conectat

Sport

Echipa de sub Drăgana rămâne fără victorie în acest retur de campionat: Metalurgistul Cugir – FC Avrig 1-1 (1-1)

cugirinfo.ro

Publicat

în

Echipa de sub Drăgana rămâne fără victorie în 2018, după a treia remiza consecutivă înregistrată astăzi, cu FC Avrig, scor 1-1 (1-1), o întâlnire contând pentru prima etapă a returului Seriei a 5-a și reprogramată din pricina amânării startului părții secunde a campionatului. 

Prima jumătate de oră a fost intensă, iar după ce Cîrstean (11) a ratat un penalty (a apărat portarul Crivăț) s-au marcat cele două goluri: Făgărășanu (14), respectiv fostul cugirean Cîrstean (28). Gruparea de sub Drăgana are trei remize la rând, iar în weekend o așteaptă un nou meci dificil, tot acasă, cu Fotbal Comuna Recea.

• 1-0, MIN. 14: FĂGĂRĂȘANU, golgheterul eșalonului terț, a deschis scorul cu o lovitură de cap imparabilă, la centrarea lui Sorian.

• 1-1, MIN. 28: Cârstean se reabilitează ș deviază cu capul după un corner, aducând egalarea.

În minutul 11, Crivăț a apărat un penalty executat de fostul cugirean Cîrstean.

Se poate spune că gruparea de sub Drăgana s-a pregătit toată iarna pentru acest joc, dar a intervenit o nouă modificare a programului competițional, prin amânarea din weekend a etapei a 19-a, când trebuia să întâlnească, în deplasare, Gaz Metan Mediaș II, meci mutat în 3 aprilie, motiv pentru care programul este unul comprimat la maximum, până în Vinerea Mare fiind 4 întâlniri.

• Cîrstean, împotriva fostei echipe

FC Avrig a lăsat o impresie excelentă la precedenta descindere în Alba, pierzând nemeritat la Galda de Jos, 0-1, cu Industria, un meci în care Bratima a ratat un penalty. Din distribuția nou-promovatei sibiene face parte și fostul golgheter al “roș-albaștrilor”, atacantul Adrian Cîrstean, dorit în intersezon la Metalurgistul. În această etapă, dintre conjudețene stau Industria Galda și Performanța Ighiu, iar Unirea Alba Iulia joacă miercuri, la Dumbrăveni, cu Gaz Metan Mediaș II.

Metalurgistul: Crivăț – Tăban, Itu, Negrescu, Cioban – Șaucă, Măd. Popa, Sorian, Șuteu  – Codrea, Făgărășanu; rezerve N. Bănică, Vărărean, Udrea, Scurtu, Firan. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

FC Avrig: Al. Samoilă – Lascu, D. Popa, Natea, Gombar – A. Stanciu, Bratima, I. Bărculeț, Coșovan – Stelea, Cîrstean. Rezerve: Cocârca – Ad. Radu, Lacău, Șimon, Iancu, Bolta, Risti. Antrenor: Mihai Ianc.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Cugireanul Robert Paștiu a câștigat turneul international nivel Platinum din Mamaia, la „Tenis 10”

cugirinfo.ro

Publicat

în

Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, pregatit de catre antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 21 iunie 2025, la Turneul internațional de tenis de câmp pentru juniori desfășurat la Mamaia.

De data aceasta, Robert a jucat și a învins sportivi din România, Bulgaria, Rusia, Turcia, Ucraina și Republica Moldova. Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, categoria mingi portocalii, unde sportivul cugirean a obținut locul 1 in grupe si locul 2 general.

Familia sportivului a ținut să mulțumească pentru susținere „Clubului Sportiv Autosally” – Calin Salistean si antrenorului Lucian Rada pentru profesionalism.

Felicitări jucătorului și antrenorului său pentru performanța obținută și urări de mult succes în competițiile viitoare!

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Metalurgistul Cugir s-a despărțit de trei jucători. Ciprian Pahone, revine în conducerea „roș-albaștrilor”

cugirinfo.ro

Publicat

în

Metalurgistul Cugir reprezintă cea mai longevivă divizionară terță din Alba, „roș-albaștrii” promovând pe a treia scenă fotbalistică în urmă cu 12 ani. Cugirenii au încheiat sezonul pe locul 2 în play-out, iar obiectivele în viitorul campionat vor fi unele mai îndrăznețe. Asta, întrucât, în conducerea echipei de seniori a revenit, după câțiva ani, Ciprian Pahone.

Astfel, gruparea de sub Drăgana va începe, la toamnă, a 13-a stagiune consecutivă în Liga 3, avându-l pe banca tehnică tot pe Lucian Itu (46 de ani). Acesta, un simbol al fotbalului cugirean, a fost instalat în funcția de antrenor principal în 2019, în urmă cu 6 ani, și este cel mai vechi antrenor în funcție din județ (asta chiar dacă nu figurează ca antrenor principal în acte, unde apare Ion Ilie, posesor al licenței A UEFA).

În această perioadă se poartă tratative pentru întărirea lotului, asta pentru a ridica ștacheta, respectiv o calificare în play-off, unde a mai fost în urmă cu două sezoane. Nu sunt departe vremurile în care Metalurgistul Cugir a fost prezentă la barajele semifinale de promovare, în 2021 cu SCM Zalău și în 2022 cu Minaur Baia Mare, ambele pierdute.

Reunirea lotului este prevăzută peste o lună, mai precis în 14 iulie, pregătirea care se desfășoară pe plan local incluzând și un cantonament centralizat. Pe lângă portarul Herlea (plecat la CSM Unirea Alba Iulia), cugirenii au încheiat conturile și cu R. Păcurar și Onaci, dar cu singuranță vor mai fi și alte plecări, asta în funcție și de jucătorii care vor fi înregimentați în această vară.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Alergătorii cugireni Vasile Hârjoc și Gheorghe Hăprean, primii la Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters

cugirinfo.ro

Publicat

în

Recent, la Cocorăștii Mislii – Județul Prahova, a avut loc Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters, competiție la care au luat parte sportivi din toate zonele tării, pe categorii de vârstă de la +35 pana la +90 ani – feminin și masculin.

Distanța de parcurs a fost de 8 km pentru atleții de la categ. +35 pana la categ. +65 ani inclusiv și de 6 km peste vârstă de +70 ani .

Din județul Alba au participat atleti de la C.S. „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprean) prin alergătorii: Călin Morar – categ. +35 ani – proba 8 km – locul II; Călin Giurgiu Iosif – proba 8 km – locul III – categ. +45 ani; Gheorghe Hăprean – proba 8 km, locul I – categ. +60 ani și Vasile Hârjoc – proba 6 km – timpul obtinut 32 min. 21 sec. – locul I la categ. +70 ani.

De la C.S. „Mica Romă” Blaj a participat Adrian Deac – categ. +45 ani – locul II, iar C.S.M.Unirea Alba Iulia l-a avut reprezentant pe Ilie Cioca – categ. +80 ani – proba 6 km, timpul obținut 35 min. 25 sec. – locul I.

În zilele de 4 și 5 iulie 2025, la Stâna de Vale – jud. Bihor va avea loc Campionatul Național de Alergare Montană și etapa de cupă europeană, probele fiind de 11 km și 33 km cu diferența pozitivă de nivel de 1350 m.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir