cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Duș rece sub Drăgana: Metalurgistul Cugir – CSM Rm. Vâlcea 1-5 (1-5), în meci amical

Publicat în 08.08.2015 la ora 13:31

metalurgistul-cugir-csm-rm-valcea-aug-2015Metalurgistul Cugir a suferit un eșec usturător, în meciul amical disputat astăzi sub Drăgana, împotriva celor de la CSM Rm. Vâlcea, partida încheindu-se cu scorul de 1-5 (1-5).

Golurile au fost marcate de Cîrstean (21), respectiv Neagoe (5, penalty, 34), Ionescu (15), Staicu (19), I. Marian (45).

• Vraiște în defensivă

Cugirenii au înregistrat a treia înfrângere consecutivă în partidele amicale, CSM Rm. Vâlcea profitând din plin în actul inaugural de problemele acuzate de adversari în defensivă. Oltenii au atacat tăios și au condus cu 3-0, moment în care Cîrstean a redus diferența. Metalurgistul nu și-a revenit din pumni și până la finele primelor 45 de minute s-a clătinat serios. Aflați la alt nivel al pregătirii, vâlcenii au controlat ostilitățile și au profitat din plin de problemele oponenților, afectați de evenimentele petrecute pe banca tehnică.

• Pelici: „Ne rugăm pentru sănătatea lui Coro”

Alexandru Pelici a ținut să transmită un mesaj pentru Cristian Coroian. „Coro este prietenul meu, mai mult decât colegul de la licența Pro. Regretăm ce s-a întâmplat și ne rugăm lui Dumnezeu să își revină”. Pe aceeași lungime de undă s-a situat și căpitanul gazdelor Lucian Itu, secundul tehnicianului bistrițean. „Este incredibil ce s-a întâmplat. Îmi pare rău de această dramă și abia aștept să pot vorbi iarăși cu el”

Miercuri, în Zăvoi, divizionara secundă a câştigat, cu 4-1 (1-0), iar acum s-a impus într-un mod mai categoric.

La primul joc sub Drăgana, din noul său mandat, Marius Opric i-a utilizat pe Tiut (și-a rezolvat actele cu FC Botoșani) – Bold, Negru, Șt. Radu, Șuteu, L. Moldovan, Piko, Itu, M. Neagu, I. Radu, Cîrstean, iar după pauză au mai intrat Dragotă, Itu, Ghergar, Tăban, Iovănescu, Necșulescu, Jurj (Simeria), Huțanu (CSMS Iași); absenți: G. Goronea, Lăncrănjan, Chelaru, Afrapt, Ispas (s-a renunțat la Stoian)

CSM Rm. Vâlcea a utilizat distribuția: Fildan – Pîrvulescu, Stoica, Bratu – Oct. Vasile, Iordache, Neagoe, Ionescu – Georgescu, Firțulescu – Staicu; iar după pauză D. Geantă – Deaconescu, Dumitrașcu, Cucui, Neagoe, Piscanu, I. Marian, Marin, B. Geantă, Voinea.

Este ultima repetiţie înaintea debutului oficial din Cupa României, de miercuri, în deplasare cu Sănătatea Cluj.