Actualitate
Două noi cazuri de COVID-19 raportate astăzi, 7 august 2020, în orașul Cugir
Potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, astăzi, 7 august 2020, în județul Alba s-au înregistrat 12 cazuri de infectare cu COVID-19 și un nou deces.
Două dintre aceste cazuri sunt atribuite orașului Cugir.
Cele 12 cazuri, confirmate astăzi pozitiv cu COVID-19 provin din următoarele localități:
Actualitate
Cugirean de 59 de ani reținut de polițiști, după ce a lovit un tânăr cu un obiect contondent în zona umărului
Joi, 6 noiembrie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 59 de ani, din orașul Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că, în noaptea de 5/6 noiembrie 2025, în timp ce se afla la domiciliu său, bărbatul, în vârstă de 59 de ani, pe fondul consumului de alcool și al unor discuții purtate în contradictoriu, l-ar fi lovit cu un corp dur, în zona umărului, pe un bărbat, în vârstă de 25 de ani, din orașul Cugir, provocându-i leziuni corporale.
Ulterior, bărbatul a primit îngrijiri medicale la Spitalul Orășenesc Cugir.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Actualitate
Miercuri, 19 noiembrie 2025: „Oameni și Arme” – o poveste inspirată din istoria Cugirului
Miercuri, 19 noiembrie 2025, de la ora 18.00, pe scena Centrul Cultural din Cugir va avea loc prezentarea piesei „Oameni și Arme”, o poveste inspirată din istoria locală, o lecție din trecutul recent al orașului și totuși încă de mare actualitate.

O piesă de teatru modernă și foarte bine documentată aici, proiectul aparținând unor tineri actori, scenariști, regizori, extraordinar de talentați și muncitori din echipa cărora face parte desigur și un cugirean, actorul Tavi Voina, al cărui debut pe scenă a avut loc cu mulți ani în urmă, alături de echipa Cercului de teatru din localitate.
„Ne bucurăm să îl revedem alături de întreaga echipă pe scena Centrului Cultural Cugir cu o piesă inspirată de istoria locului și pusă în scenă într-o manieră modernă și captivantă. Dacă ai peste 15 ani nu ezita să îți cunoști istoria locală sau să ,,revezi” amintiri interpretate de echipa de teatru. Piesa fascinează atât prin modalitatea directă de abordare a subiectelor, indiferent cât sunt de delicate, cât și prin abordarea scenică modernă. Suspansul este cert unul emoționant pentru noi localnicii garantând astfel atractivitatea abordării moderne”, ne-a declarat directorul Centrului Cultural, Diane Dobrean.
Ideea spectacolului a fost dezvoltată în cadrul atelierului DocLab, organizat de Beykoz Kundura (Istanbul, 2023).
Cum se fabrică o armă? Care sunt condițiile de muncă, avantajele și pericolele muncii într-o fabrică de arme? Cât de bine se trăia din producția de arme înainte de 1989 și cum se trăiește astăzi? În ce fel integrează persoanele care fabrică armament contradicțiile inerente acestui proces, în proximitatea războiului și în plină criză economică?
La Cugir, oraș de 20 de mii de locuitori din Transilvania, funcționează încă din 1928 cea mai mare fabrică de armament din România.
Constantin PREDESCU
Actualitate
„Floare de Chihlimbar” – eveniment destinat lansării volumului de carte aparținând scriitorului Vasile Dumitru
Centrul „Lotus” din Cugir, a găzduit recent, acțiunea „Floare de Chihlimbar”, eveniment destinat lansarii volumului „Chihlimbar“ aparținând scriitorului Dumitru Vasile, neobosit promotor al vieții culturale cugirene.

Poetul Dumitru Vasile este creatorul „Cugiriei”, ținutul de basm aflat „mai sus de iarbă, mai jos de nori”, în care sălășluiesc armonios Cutia cu amintiri, Solarisul și Lotusianul. Din anul 2013, de când poetul a poposit în Cugir, toate gândurile și acțiunile sale au vizat revigorarea vieții culturale și a istoriei locale, dar și evidențierea frumusețea locului și a oamenilor.
Au susținut alocuțiuni, dr. Ludwig Karlheinz, artista Daniela Paleogianni și ing. Mircea Simu (Toți membri ai Cenaclului Cultural Cugiria).
Analiza volumului a fost realizată de către profesor doctor Luminița Cebotari, relevând publicului profunzimea și sensurile scrierii autorului. La rândul lor, Angela Pinca, Viorica Nicoară și Ludovica Nistor (Cercul Lotus) au recitat poezii din volumul Chihlimbar, în timp ce din partea publicului s-a remarcat tânăra creatoare de poezie, Eva Curea prin modul în care a internalizat și, ulterior transmis, mesajul poetic.
Un moment emoționant a fost reprezentat de actrița Maria Dodoc și fiica sa, Sofia, care au recitat împreună.
Poezia a devenit muzică, grație artistului cugirean, Vasile Palfi, care a susținut un recital vibrant de toamnă.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 3 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 7 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 7 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum o săptămânăFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Sportacum 11 luniTriumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 7 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 2 săptămâniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile