Rămâi conectat

Actualitate

Dosar penal pentru adimistratorul unei societăți comerciale din Cugir după ce polițiștii au găsit obiecte pirotehnice expuse la vânzare

Cugir INFO

Publicat

în

În urma unui control la o societate comercială din Cugir, poliţiştii au găsit mai mute obiecte pirotehnice ce erau expuse la vânzare, cu toate că societatea nu era autorizată pentru astfel de operaţiuni. A fost întocmit dosar penal.

La data de 13.12.2016, poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase din IPJ Alba au efectuat un control la un magazin din Cugir, administrat de o femeie de 54 de ani, din oraş, ocazie cu care au fost identificate, expuse spre vânzare, mai multe articole pirotehnice, din categoria F1, cu toate că societatea comercială nu este autorizată pentru efectuarea de operaţiuni cu articole pirotehnice.

Faţă de reprezentanta societăţii a fost întocmit dosar penal, în care este cercetată  sub aspectul comiterii infracțiunii de „operaţiuni cu articole pirotehnice, efectuate fără drept”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 37 din Legea nr.126/1995 privind regimul materiilor explozive.

Controalele poliţiştilor, pentru combaterea ilegalităţilor privind deţinerea, comercializarea, importul, depozitarea şi folosirea articolelor pirotehnice, vor continua.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba reaminteşte faptul că orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

De asemenea, comercializarea articolelor pirotehnice din categoriile 1 şi P1 către persoane cu vârsta sub limita prevăzută de lege, respectiv 18 ani, precum şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni, constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Între 17 și 20 aprilie 2026, o delegație a orașului Cugir va participa la Festivalul Națiunilor din Wasserburg (Germania)

Cugir INFO

Publicat

în

Timp de 3 zile, între 17 și 20 aprilie 2026, orașul Cugir va reprezenta România la Festivalul Națiunilor din Wasserburg A. Inn – Germania, oraș înfrățit, alături de care au fost susținute mai multe schimburi culturale de-a lungul anilor.

Astfel, un număr de 12 elevi ai Colegiului Național „David Prodan” și Liceului Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir,însoţiţi de două cadre didactice, vor fi oaspeţi ai orașului german Wasserburg – Germania, în cadrul celei de-a IV-a mobilităţi din Proiectul de parteneriat mutual „Cugir – Wasserburg”

Copiii vor fi găzduiţi pe parcursul săptămânii de partenerii lor germani care le-au asigurat o şedere plăcută cu activităţi recreative pe perioada week-end-ului.

Programul va consta în esență, în participarea elevilor cugireni,la cursuri alături de partenerii germani, la activităţi de documentare și recreeative.

Săptămâna se va încheia cu redactarea produsului final al proiectului – câte un quizz tematic propus pe teme de cultură şi civilizaţie germană.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Muniție rămasă neexplodată, descoperită în zona militari, din localitatea Vinerea. Intervine echpajul pirotehnic din cadrul ISU Alba

Cugir INFO

Publicat

în

Echipajul pirotehnic din cadrul ISU Alba a fost solicitat să intervină miercuri după-amiază, în zona militari din localitatea Vinerea, pentru asanarea unei muniții rămase neexplodate. 

„Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia intervine pentru asanarea unei munitii ramase neexplodate în loc. Vinerea, zona militari pe centura nouă. Forțe alocate: 1 x autospecială pirotehnică”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Sâmbătă, 18 aprilie 2026: „Ziua Mondială a Artizanului” celebrată la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria orașul Cugir organizează sâmbătă,18 aprilie 2026, între orele 15.00 – 19.00, prima ediție a Zilei Mondiale a Artizanilor, eveniment ce se va desfășura în Parcul Stadion din localitate.

Locația de la poalele Drăganei se va transforma într-un atelier de redescoperire a dibăciei prin universul culorilor și al lucrului făcut cu migală, eveniment dedicat celor care pun suflet în fiecare obiect creat manual.

Potrivit Dianei Dobrean, director al Centrului Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, vizitatorii vor descoperi înnacest cadru, ateliere diverse: creații unice ale artizanilo iscusiți; ateliere diverse; ateliere de creație ale bunicilor Centrului pentru Persoane vârstnice ,,Lotus”

Vor concerta: Fanfara Cugir, Vasile Palfi și Ionel Neagu.

„Susțineți talentul local și pasiunea pentru frumos în comunitatea noastră, bucurându-vă de muzică live și o atmosferă relaxantă în aer liber. Veniți cu familia și prietenii să onorăm munca depusă cu migală și să ne bucurăm împreună de spiritul comunității noastre. După-amiaza va fi cu atât mai specială cu cât vom avea alături de noi artiști locali care vor întregi totul cu muzică live, oferind ambianța perfectă pentru o după-amiază de poveste”, este relatarea Dianei Dobrean.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir