Rămâi conectat

Actualitate

Doi bărbați din Cugir și unul din Geoagiu condamnați definitiv pentru braconaj, de Curtea de Apel Alba Iulia

Cugir INFO

Publicat

în

Curtea de Apel Alba Iulia a pronunțat soluția definitivă într-un dosar de braconaj în care au fost implicați 3 membri ai aceleiași familii din Cugir, un alt inculpat din Geoagiu și un cetățean italian. Față de decizia instanței de fond, Curtea de Apel a decis achitarea a doi dintre inculpați, respectiv B. L. D. și S. M.

Celelalte persoane judecate, B. L. P., B. I. C. și E. C. A., au rămas cu pedepsele decise la Judecătorie și anume plata unor amenzi penale în cuantum de 1.800 de lei fiecare, a căror executare a fost amânată pe un termen de supraveghere de 2 ani. Instanța de apel a mai decis înlăturarea din dispozitivul sentinței atacate a confiscării mai multor bunuri descoperite la inculpați: 3 binocluri, 5 arme tip carabină, cartușe și un autoturism de teren marca Jeep Wrangler. În cazul celor 3 bărbați care au primit decizia plății amenzii penale, magistrații au decis confiscarea de la fiecare a sumei de 2.000 de lei.

Faptele care au făcut obiectul dosarului au avut loc în august 2015, când, potrivit IPJ Alba, „poliţiştii din Vinţu de Jos au depistat, pe un fond de vânătoare din comuna Săliştea, cinci bărbaţi aflaţi la o vânătoare ilegală”.

„La data de 11 august, în jurul orei 22.40, poliţiştii Secţiei 2 Poliţie Rurală Vinţu de Jos, sprijiniţi de poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Toxice şi de cei ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale din IPJ Alba, i-au depistat în flagrant delict pe cinci bărbaţi, cu vârste cuprinse între 28 şi 62 de ani, patru din Cugir, judeţul Alba şi unul din Geoagiu, judeţul Hunedoara, în timp ce se aflau la o vânătoare ilegală, pe fondul de vânătoare 49 – Săliştea.

Cei cinci bărbaţi, posesori legali de arme de vânătoare, s-au deplasat pe fondul de vânătoare cu un autoturism de teren pe care erau montate dispozitive de iluminare cu amplificator suplimentar şi, fără a deţine autorizaţie de vânătoare pe timp de noapte, au folosit dispozitivul de iluminare, pentru a detecta vânatul.

Cu ocazia controlului efectuat în autoturism, polițiștii au identificat cinci arme de vânătoare, prevăzute cu lunete şi muniţia aferentă, din care două nu erau transportate în condiţiile prevăzute de normele legale”, se arăta în comunicatul IPJ Alba de la acea vreme.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Incendiu violent, izbucnit la o casă situată pe strada Răchiții. Intervin pompierii militari din Sebeș și SVSU Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș și SVSU Cugir au fost solicitați să intervină în seara zilei de sâmbătă, pentru localizarea și stingerea unui incendiu violent, izbucnit la o casă situată pe strada Răchiții, cu risc de extindere la alte locuințe învecinate.

 

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință. Forțe alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 x echipaj de prim ajutor și SVSU Cugir”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul se manifestă la o locuință și la mai multe anexe aflate în proximitatea acesteia, pe o suprafata de aproximativ 260 mp. Se intervine pentru localizarea și stingerea în totalitate a incendiului”, a mai transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Duminică, 28 septembrie 2025, Rotary Club Cugir invită localnicii la „Promenada Inimilor” – Pași pentru sănătate și bucurie în comunitate

Cugir INFO

Publicat

în

Duminică, 28 septembrie 2025, de la ora 12:00, Rotary Club Cugir Anima Mundi invită locuitorii orașului Cugir la o plimbare în aer liber, pe traseul Crucea Viilor – Crucea de pe Dealul Cetate, pentru a marca Ziua Mondială a Inimii.

Prin acest eveniment dorim să subliniem importanța mișcării în prevenirea bolilor cardiovasculare și să încurajăm mersul pe jos ca parte a unui stil de viață sănătos.

„Evenimentul „Promenada Inimilor”, este parte a unui program internațional adoptat de cluburile Rotary, în parteneriat cu Fundația Română a Inimii și Societatea Română de Cardiologie, și are ca scop promovarea unui stil de viață activ și prevenirea bolilor cardiovasculare – principala cauză de mortalitate la nivel mondial. În România, un român suferă un infarct la fiecare 30 de minute. Bolile cardiovasculare rămân principala cauză de deces în țara noastră, iar prevenția începe cu pași mici – făcuți zi de zi, cu consecvență, grijă față de propria sănătate și implicare în comunitate”, ne-a relatat Cristina Luben – președintele Rotary Club Cugir Anima Mundi.

Pe lângă traseul accesibil pregătit pentru toate vârstele, participanții se vor bucura de un program plin de energie și culoare: înălțarea de zmee, simbol al bucuriei și al mișcării; întâlniri cu specialiști din domeniul sănătății; surprize dedicate celor mici și mari.

„Promenada Inimilor” este mai mult decât o plimbare: este o sărbătoare a sănătății, a solidarității și a comunității”, precizează Cristina, iar mesajul ei pentru 2025 – 2026 este foarte important: „Este o bucurie să ne reîntâlnim la Promenada Inimilor, un eveniment care vorbește despre grijă, echilibru și comunitate. Ne dorim să inspirăm comunitatea să facă din mișcare o obișnuință, pentru o viață mai lungă și mai frumoasă. Vă invităm pe toți să veniți alături de noi – copii, tineri, părinți și bunici – la mișcare, sursa sănătății INIMILOR NOASTRE”.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Joi, 2 octombrie: Centrul Cultural „Valentin Uritescu” organizează evenimetul 250 de ani de învățământ la Cugir (1775–2025)

Cugir INFO

Publicat

în

Cu ocazia împlinirii a 250 de ani de la înființarea primei școli din Cugir, Centrul Cultural „Valentin Uritescu” organizează joi, 2 octombrie 2025, de la ora 16:00, în Sala de Festivități a Centrului Cultural (Cantina fostului Liceu Nr. 2), evenimentul 250 de ani de învățământ la Cugir (1775–2025).

„Anul 2025 marchează un moment deosebit în istoria comunității noastre – 250 de ani de la înființarea primei școli din Cugir, avându-l ca învățător pe Ilie (Elias) Muntean, așa cum este consemnat în Raportul Musterungliste al generalului de brigadă Chr. Roll din 20 mai 1777.

Cu acest prilej, Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir vă invită să sărbătorim împreună tradiția educației din orașul nostru și să aducem un omagiu celor care, de-a lungul timpului, au format generații de cugireni.

Evenimentul va avea loc joi, 2 octombrie 2025, la ora 16:00, în Sala de Festivități a Centrului Cultural (Cantina Liceului Nr. 2).

Evenimentul are loc în contextul Zilei Educației și reprezintă o ocazie de a celebra continuitatea și valoarea învățământului din Cugir.

Sunt invitați să participe toți dascălii aflați în activitate, precum și cadrele didactice ajunse la vârsta pensionării, pentru a marca împreună această sărbătoare a educației.

Vă așteptăm cu drag să marcăm împreună această aniversare de suflet pentru orașul nostru!”, au transmis reprezentanții Centrului Cultural „Valentin Uritescu” din Cugir.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir