cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Dispută încinsă lângă furnale: FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir 2-3 (2-1)

Dispută încinsă lângă furnale: FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir 2-3 (2-1)

Publicat în 31.10.2015 la ora 17:20

fc-hunedoara-metalurgistul-cugir-oct-2015FC Hunedoara şi Metalurgistul Cugir, două pretendente la şefia Seriei C4-a din Liga a 3-a s-au înfruntat astăzi într-un joc de „totul sau nimic”, meciul contând pentru etapa a 10-a.

Conduși cu 2-0 în prima repriză, elevii lui Călin Moldovan au reușit o răstunare de senzație și au luat trei puncte imense. La un moment dat doborâți, cugirenii au dat lovitura lângă furnale, îngropând orice speranță a Hunedoarei.

Hunedorenii au condus cu 2-0 în minutul 35, dar Cugirul a dat drumul unei reveniri de de senzație. Goșa (38) a redus din handicap, iar I. Radu (67) a restabilit egalitatea, punctând împotriva fostei echipe. Cârstean a dat lovitura în minutul 88!

Din minutul 58, Metalurgistul era în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Piko, pentru cumul de avertismente. Meciul de şase puncte a însemnat o bătălie adevărată, orice rezultat defavorabil însemnând „adio” şanse la promovare.

Runda viitoare este un alt joc decisiv, acasă cu Naţional Sebiş, un derby al adevărului.