Rămâi conectat

Actualitate

Din zestrea portului tradițional: O nouă achiziție la Muzeul de Istorie a Tehnicii Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

La Muzeul de Istorie a Tehnicii Cugir a ajuns recent, o frumoasă și îngrijită pereche de cizme din piele (boftori), intrate după opinci în componența portului tradițional din zona etnografică Cugir-Vinerea.

Ele au aparținut veteranului de război, Ilie Comănescu.

„În deplină legătură cu obiectele prezentate, ne-au venit în gând versurile următoarei strigături (neceremoniale)”, susține profesoara Cornelia Ivașcu:

, , , ℎ ,
̂ ̦ ,
̂ ̦ ,
̦ ,
-̦ ̂̆̂,
̦ -̦ ̦!

„Suntem recunoscători pentru că donațiile către Muzeul de Istorie a Tehnicii Cugir continuă,  fapt pentru care vă mulțumim încă o dată pentru implicare! Așa cum ne-am stabilit între obiectivele de activitate, nu ne limităm doar la prezentarea aspectelor privind tehnologia industrială, ci documentăm și tehnica utilizată în gospodăriile tradiționale din lumea satului. Mulțumim prof. ̦, autoarea a două culegeri de folclor ce consemnea obiceiurile satului Vinerea”, a transmis Diane Dobrean – directorul Centrului Cultural ,,Valentin Uritescu” Cugir.

Constantin PREDESCU




Actualitate

Bărbat de 45 de ani din Cugir, reținut pentru agresiune sexuală săvârșită asupra unei minore

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 28 iulie 2026, polițiștii de investigații criminale din orașul Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 45 de ani, din orașul Cugir, cercetat pentru agresiune sexuală săvârșită asupra unei minore de 9 ani.

Din cercetările efectuate de către polițiști, a reieșit că, în seara zilei de 25 iulie 2026, bărbatul ar fi abordat-o pe o minoră de 9 ani și i-ar fi oferit acesteia suma de 20 de lei pentru a se urca în mașina sa. Ulterior, ar fi exercitat acte de agresiune sexuală asupra acesteia.

În cursul zilei de azi, 29 iulie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, în vederea dispunerii măsurilor legale.

Polițiștii continuă cercetările în acest caz.




Citește mai mult

Actualitate

Traseul turistic Cugir – Vârful Răchita, marcat integral: Asociația Raw Nature Experience a finalizat lucrările pe ultimul segment

Cugir INFO

Publicat

în

Asociația Raw Nature Experience a anunțat finalizarea lucrărilor de marcare a traseului turistic cu punct roșu care leagă municipiul Cugir de zona montană a Vârfului Răchita, după o nouă acțiune desfășurată în teren.

Sâmbătă, 25 iulie 2026, voluntarii asociației au marcat segmentul deschis din zona Vârfului Răchita, instalând stâlpi indicatori pe o distanță de aproximativ 2,5 kilometri.

În urma acestei intervenții, traseul cu marcaj punct roșu este acum marcat integral, pe următorul itinerar:

  • Cugir (Prihodiște)
  • Vârful Tomatec
  • Cabana Prislop
  • Vârful Lupșa
  • Vârful Paltinul
  • Sub Vârful Răchita
  • Bocșitura
  • Dealul Prisăcii
  • Cugir

Reprezentanții asociației spun că finalizarea marcajelor contribuie la creșterea siguranței turiștilor și la promovarea traseelor montane din Munții Șureanu, oferind iubitorilor de drumeții un circuit complet și mai ușor de parcurs.

Acțiunea face parte din demersurile Asociației Raw Nature Experience de întreținere și dezvoltare a infrastructurii turistice din zona Cugir, prin refacerea și completarea marcajelor montane.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir