Rămâi conectat

Administraţie

Dezmembrare în două loturi noi a unui imobil (pășune) din Vinerea destinat tinerilor pentru construcția de locuințe

Cugir INFO

Publicat

în

Aleșii Cugirului au aprobat dezmembrarea în două loturi noi a imobilului – pășune situat administrativ în localitatea Vinerea, înscris în CF ”pășune”, în suprafaţă de 440.672 mp, după cum urmează: Lotul nr. 1 compus din: -parcela nr. 1 ”pășune”, în  suprafață de 25.858 mp, având ca proprietar orașul Cugir – domeniul public, în cotă de 1/1 părți, imobilul rezultat va fi înscris în CF nou, cadastral nou, atribuit de către OCPI Alba;

Lotul nr. 2 compus din: parcela nr. 1 ”pășune”, în suprafață de 414814 mp, având ca proprietar Orașul Cugir – domeniul public, în cotă de 1/1 părți, imobilul rezultat va fi înscris în CF nou nr. 79742, nr. cadastral nou 79742, atribuit de către OCPI Alba. Aprobă de asemenea, trecerea din Domeniul Public în Domeniul Privat al orașului Cugir, a imobilului – pășune Lotul nr. 1 în  suprafață de 25.858 mp. Solicită OCPI Alba înscrierea în Cartea Funciară a dezmembrării sus-menționată.

Dezlipirea în două loturi noi este necesară în vederea punerii în aplicare a Legii nr. 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală, republicată, cu modificările ulterioare, precum si pentru concesionarea unor suprafețe de teren in vederea construirii de locuinte pentru persoanele care nu se incadreaza in prevederile acestei legi.

 Imobilul-pășune este situat administrativ în localitatea Vinerea, fiind neîmprejmuit și se învecinează cu: la Nord – Drum; la Sud – Drum; la Est – Pasune; la Vest – str. Codrului .

Acesta este înscris în CF Cugir nr. 78208, are o suprafață totală de 440.672 mp și are ca proprietar Orasul Cugir – Domeniul Public, în cotă de 1/1 părți.

Dezlipirea în două loturi noi este necesară în vederea  punerii în aplicare a Legii nr. 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală, republicată, cu modificările ulterioare, precum si pentru concesionarea unor suprafețe de teren in vederea construirii de locuinte pentru persoanele care nu se incadreaza in prevederile acestei legi. Până la deschiderea noilor cărţi funciare, în regiunile de carte funciară care au fost supuse Decretului-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispoziţiunilor privitoare la cărţile funciare, cu excepţia zonelor care fac obiectul legilor de restituire a proprietăţilor funciare, înscrierile privitoare la imobile, cuprinse în vechile cărţi funciare, vor continua să fie făcute în aceste cărţi, cu respectarea dispoziţiilor Legii nr. 287/2009, republicată, cu modificările ulterioare, şi ale prezentei legi. În situaţia în care aceste cărţi nu există, sunt inutilizabile sau nu se identifică în arhiva oficiilor de cadastru şi publicitate imobiliară, sunt aplicabile dispoziţiile legale în vigoare referitoare la deschiderea unei noi cărţi funciare.

Constantin PREDESCU




Administraţie

Primăria Cugir a lansat licitația pentru proiectarea Centrului multicultural „dr. Ioan Mihu” din Vinerea. Fosta gospodărie tradițională va fi restaurată și transformată într-un spațiu cultural

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria Cugir a făcut un nou pas pentru realizarea investiției „Centrul multicultural dr. Ioan Mihu” din Vinerea, lansând în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) licitația pentru serviciile de proiectare tehnică.

Contractul are o valoare estimată de 394.000 de lei, fără TVA, iar termenul limită pentru depunerea ofertelor este 17 august 2026.

Investiția este derulată de Primăria Cugir în parteneriat cu Consiliul Județean Alba și urmărește restaurarea și refuncționalizarea unui ansamblu gospodăresc tradițional din localitatea Vinerea, care va deveni un centru destinat activităților culturale, educaționale și expoziționale.

O gospodărie tradițională va fi readusă la viață

Ansamblul este situat pe strada Principală nr. 172 din Vinerea, pe un teren de aproximativ 1.975 de metri pătrați, aflat în proprietatea administrației locale.

Complexul este alcătuit din patru corpuri de clădire – fosta magazie de fierărie, casa memorială, șura și șoprul-atelier – care păstrează caracteristicile unei gospodării tradiționale din zonă. Curtea include elemente autentice, precum pavajul din piatră de râu și o fântână.

Clădirile au nevoie de lucrări ample de consolidare

Potrivit documentației de licitație, expertizele tehnice au identificat degradări importante ale construcțiilor. Printre acestea se numără infiltrații de apă, umiditate, degradarea elementelor din lemn și a acoperișurilor, dar și prăbușirea parțială a șurii.

De asemenea, instalațiile existente sunt depășite din punct de vedere tehnic, fiind necesară refacerea instalațiilor electrice, sanitare și termice, precum și modernizarea sistemelor de evacuare a apelor pluviale.

Specialiștii apreciază însă că ansamblul poate fi restaurat și pus în valoare, cu respectarea soluțiilor tehnice ce vor fi stabilite în cadrul proiectului.

Spații pentru cultură, educație și evenimente

Prin această investiție, autoritățile locale își propun să conserve patrimoniul construit al localității Vinerea și, în același timp, să ofere comunității un spațiu modern destinat organizării de activități culturale, expoziții, ateliere și evenimente educaționale.

Proiectul prevede restaurarea elementelor arhitecturale originale, reorganizarea unor spații interioare și dotarea clădirilor cu instalații moderne de încălzire, iluminat și siguranță, fără a afecta caracterul istoric al ansamblului.

Vor fi amenajate și spațiile exterioare

Investiția include și reamenajarea curții, refacerea aleilor și a spațiilor verzi, precum și integrarea întregului ansamblu într-un concept peisagistic unitar.

După finalizarea proiectului și a lucrărilor de execuție, Centrul multicultural „dr. Ioan Mihu” va deveni un nou punct de interes pentru comunitatea din Vinerea și orașul Cugir, contribuind la valorificarea patrimoniului local și la dezvoltarea vieții culturale din zonă.




Citește mai mult

Administraţie

Vineri, 31 iuie 2026: Acțiune de dezinfecție și dezinsecție în Cugir și Vinerea. Ce trebuie să știe locuitorii

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria orașului Cugir anunță că vineri, 31 iulie 2026, începând cu ora 21:00, vor fi desfășurate lucrări de dezinfecție și dezinsecție în mai multe spații publice din Cugir și localitatea Vinerea.

Intervențiile vor avea loc în principalele parcuri, locuri de joacă și zone verzi din oraș, respectiv în Parcul Micro 7, Poiana cu Goruni din Vinerea, Parcul Primăriei/Centrul Cultural Cugir, precum și în parcurile și locurile de joacă de pe străzile Doinei, Tineretului – Mureșului, Aleea Victoriei – Doinei (Școala Generală nr. 3), Griviței, Drăgana, Carpați, Grigore Ureche și Zorilor.

Totodată, lucrări de dezinfecție vor fi efectuate și la toaletele publice de pe strada Mureșului nr. 2C și din Parcul Micro 7.

Autoritățile precizează că zonele în care se vor desfășura intervențiile vor fi semnalizate prin plăcuțe de avertizare. Pentru evitarea oricărui disconfort, persoanele vârstnice, copiii și persoanele care suferă de afecțiuni cardiace sau respiratorii sunt sfătuite să evite temporar accesul în aceste zone pe durata tratamentelor. Accesul publicului este considerat sigur la aproximativ două ore după încheierea aplicării substanțelor.

Un apel este adresat și apicultorilor din zonă. Deoarece operațiunile de dezinsecție vor fi realizate cu mijloace terestre în toate parcurile și locurile de joacă vizate, este recomandată luarea măsurilor necesare pentru protejarea familiilor de albine, în vederea prevenirii eventualelor intoxicații.

Potrivit administrației locale, produsele utilizate sunt avizate de Comisia Națională pentru Produse Biocide și sunt autorizate conform legislației în vigoare pentru activități de profilaxie sanitar-umană.

Lucrările vor fi executate de SC Derat Mouse SRL, societate autorizată și certificată pentru desfășurarea activităților de dezinfecție și dezinsecție.

Reprezentanții administrației locale le mulțumesc cetățenilor pentru înțelegere și recomandă respectarea măsurilor de siguranță pe durata desfășurării intervențiilor.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir