Actualitate
De Ziua Mondială a Apei, elevii au vizitat staţia de tratare a apei din Cugir
Cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, SC Apa CTTA Alba şi Sucursala Cugir a operatorului regional de apă şi canalizare din judeţul Alba au organizat „Ziua Porţilor Deschise” la Staţia de tratare a apei de pe Râul Mare. La vizita de documentare au participat liceeni din clasa a IX-a, profil ştiinţele naturii a Colegiului Naţional „David Prodan” şi elevi din clasele VII – VIII ai Şcolii nr. 3 Cugir, însoţiţi de cadre didactice.
Cu acest prilej, a fost prezentat şi proiectul „Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Alba”, în valoarea totală de 102 milioane de euro, pe care SC Apa CTTA Alba îl derulează în tot judeţul, inclusiv la Cugir.
Din partea companiei Apa CTTA au participat managerul proiectului amintit, Eugen Ioniţă, Mihaela Mărginean, purtătorul de cuvânt al operatorului unic de apă condus de directorul general Viorel Lazăr, Mircea Ţîrlea – director al Sucursalei Cugir, Mircea Trifan – şef secţie, Alexandru Rusan – manager local al proiectului, Tudor Toacsăn (Halcrow România), alţi specialişti, inclusiv de la Staţia de tratare a apei. „Maestru de ceremonii” a fost directorul Mircea Ţîrlea, care le-a explicat celor 50 – 60 de elevi, pe înţelesul lor, procesul complex prin care trebuie să treacă apa brută, provenită din izvoarele din zona Râul Mare, până în stadiul de apă potabilă, bună de băut.
Astfel, copiii au pornit de la punctul de captare, trecând prin staţia de tratare propriu-zisă, pe la decantoare, până la filtrare şi clorinare. Elevilor li s-au distribuit pliante despre proiectul finanţat prin POS Mediu, iar la final ei au primit diplome de participare şi baloane, fiind serviţi, totodată, cu apă minerală, suc, alune, sărăţele.
11 milioane de euro pentru staţia de tratare a apei, canalizare şi staţie de epurare
Directorul Mircea Ţîrlea a explicat că prin acest proiect la Cugir se va extinde reţeaua de canalizare pe o lungime totală de 14 km şi se va reabilita staţia de epurare a apelor uzate de la intrare în oraş, ambele lucrări fiind deja începute şi urmează să se finalizeze anul viitor, iar la staţia de tratare a apei, veche de 40 de ani, se vor schimba 3 dintre cele 8 filtre existente, în special în privinţa echipamentelor şi utilajelor, acest proiect aflându-se în faza de proiect tehnic. Valoarea totală a acestor contracte se ridică la aproximativ 11 milioane de euro. Având în vedere că vremea nu a fost tocmai favorabilă, deoarece a nins viscolit, ca o gazdă bună, directorul Mircea Ţîrlea le-a lansat elevilor invitaţia de a reveni în 31 mai, pentru a marca Ziua Copilului.

Actualitate
Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale
Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.
Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.
Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.
În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.
Actualitate
Amenzi de peste 1.700 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza orașului Cugir
Luni, 23 iunie 2025, în intervalul orar 18.00-22.00, Poliția Orașului Cugir a organizat o acțiune cu efective mărite, pe raza orașului, care a avut drept scop prevenirea și combaterea evenimentelor ce pot afecta siguranța cetățenilor.
În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 182 de verificări de persoane, au fost verificate 17 autovehicule și au fost constatate 13 abateri de natură contravențională, dintre care 7 la Legea 61/1991 și 5 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 1.710 lei.
De asemenea, a fost reținut un permis de conducere. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba.
Actualitate
Vineri, 27 iunie 2025: „Ziua Verde – Jocurile copilăriei”, la Cugir
Primăria Orașului Cugir îi invită pe localnici la o zi specială, plină de energie, jocuri și bucuria copilăriei, vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 10:00.
Bulevardul Alexandru Sahia (tronsonul dintre Catedrală și Banca Transilvania) va fi transformat în zonă pietonală, accesibilă doar pietonilor și bicicliștilor pentru această ocazie.
Transportul public va fi gratuit, iar bicicletele electrice noi vor fi disponibile, de asemenea, gratuit. „Străzi fără mașini, cu loc pentru oameni și jocuri” – este imperativul acestei zilei speciale în orașul de la poalele Drăganei.
„Redescoperim împreună farmecul jocurilor de altădată – Elasticul, Șotronul, Rațele și vânătorii, Țară, țară, vrem ostași, Coarda și multe altele – într-o atmosferă de voie bună, râsete și conectare între generații! Evenimentul face parte din proiectul Just Streets, care încurajează transformarea spațiilor publice în locuri mai verzi, sigure și prietenoase pentru toți. Veniți îmbrăcați lejer, cu bună dispoziție și dorință de joacă! Vă așteptăm cu drag la Ziua Verde – locul unde se întâlnesc trecutul și viitorul, prin joc și comunitate!”, au transmis organizatorii.
-
Mondenacum 11 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum o lună
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)