Rămâi conectat

Actualitate

Dansuri tradiționale țigănești, premii pentru elevi și activități sportive de „Ziua Internațională a Romilor”, la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

ziua-romilor-cugir-2016Cu ocazia „Zilei Internaționale a Romilor”, în curtea Școlii Gimnaziale „Singidava” din Cugir (localul nou situat pe strada Gheorghe Asachi) a avut loc astăzi o manifestare cultural artistică și sportivă organizată de Primărie, Casa de Cultură, Serviciul Public de Asistență Socială și Partida Rromilor Cugir.

Evenimentul a fost susținut de prestația deosebită a elevilor de etnie rromă ai  Școlii gimnaziale „Singidava” Cugir, pregătiți de prof. Florica Adam, Elena Botezan, Cristian Roman reprezentantul SPAS pentru problemele rromilor și mediatorul școlar Gabriela Pienar, de grupul de elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 Cugir (psiholog Atena Muntean), precum și de atractivul  program sportiv coordonat de prof. Traian Avram, Ioan Bașca și Elena Botezan.

După evoluția unor frumoase dansuri tradiționale țigănești cu un repertoriu specific etniei rrome, directorul Casei de Cultură, profesoara Rodica Florea a oferit din partea primăriei premii constând în rechizite, cărți și broșuri, elevilor cu rezultate bune la învățătură,  celor care frecventează școala și au o situație material precară, iar artiștilor le-a oferit  dulciuri și fructe.De asemenea, toți copiii au primit din partea orgaizatorilor diploma de participare.

Programul s-a încheiat prin meciurile de fotbal susținute de copii și adulți, precum și printr-un meci de tenis cu piciorul.

Ziua Internațională a Rromilor se sărbătorește în fiecare an la începutul lunii aprilie. Ideea de a marca un astfel de eveniment a luat naștere la Londra, în anul 1971, la primul congres internațional al rromilor. Atunci s-a luat decizia ca 8 aprilie să devină „Ziua Internațională a Romilor”.

Tot atunci a fost adoptat, ca imn internațional al rromilor, cântecul „Gelem, gelem”, al cântăreței Olivera Vuco, cunoscut din filmul iugoslav „Am întâlnit țigani fericiți”.

Contrantin ™PREDESCU




Actualitate

Adolescent de 17 ani din Vinerea, prins la volan fără permis pe strada Victoriei din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Un adolescent de 17 ani din localitatea Vinerea s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducând un autoturism fără a deține permis de conducere corespunzător categoriei din care face parte vehiculul.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, incidentul a avut loc în după-amiaza zilei de 23 iulie 2026, în jurul orei 17:00. Polițiștii din Cugir au oprit pentru control autoturismul condus de adolescent pe strada Victoriei din oraș.

În urma verificărilor, oamenii legii au constatat că tânărul nu deține permis de conducere corespunzător categoriei vehiculului pe care îl conducea. Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru infracțiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Totodată, polițiștii au constatat că autoturismul nu avea o poliță RCA valabilă. În consecință, a fost aplicată o sancțiune contravențională, iar plăcuțele de înmatriculare ale vehiculului au fost reținute.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta.




Citește mai mult

Actualitate

Percheziții DNA la Uzina Mecanică și Fabrica de Arme Cugir. Anchetă privind achiziții, mai mulți membri ai conducerii sunt vizați

Cugir INFO

Publicat

în

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au efectuat joi dimineață percheziții la Uzina Mecanică Cugir și la Fabrica de Arme Cugir, într-o anchetă care vizează o serie de achiziții. Potrivit informațiilor disponibile, descinderile au avut loc atât la sediile celor două societăți, cât și la locuințele unor persoane din conducerea acestora.

Directorul Uzinei Mecanice Cugir, Mircea Trifan, a confirmat că procurorii DNA au desfășurat verificări atât la sediul unității, cât și la domiciliul său.

„Un control DNA, au luat niște acte. Sunt vizat pentru că sunt directorul. Este vorba de niște achiziții de materiale electrice”, a declarat Mircea Trifan.

Acesta a precizat că, în urma perchezițiilor, nu a fost dispusă nicio măsură preventivă împotriva sa, însă anchetatorii i-au ridicat telefoanele mobile.

Contactat pentru un punct de vedere, Nicu Fălcoi, administratorul special al Uzinei Mecanice Cugir, a refuzat să facă declarații cu privire la ancheta aflată în desfășurare.

Potrivit informațiilor apărute până în acest moment, percheziții au fost efectuate și la Fabrica de Arme Cugir, în cadrul aceleiași investigații.

Până la această oră, Direcția Națională Anticorupție nu a transmis un comunicat oficial privind obiectul dosarului sau eventualele acuzații formulate.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir