Rămâi conectat

Actualitate

Cugirean de 34 de ani, liderul unei rețele de falsificat permise de conducere, polițe RCA și certificate de vaccinare

Cugir INFO

Publicat

în

Zeci de percheziţii au avut loc, în acestă dimineață, în nouă judeţe şi în Bucureşti, într-un dosar în care un bărbat de 34 de ani din Cugir este acuzat că falsifica permise de conducere, asigurări RCA şi certificate de vaccinare.

Persoana care ar fi falsificat documentele este un bărbat în vârstă de 34 de ani din Cugir, care mai este cercetat şi pentru contrabandă cu ţigări.

Pe 14 aprilie 2022, poliţiştii au efectuat o percheziţie la domiciliul acestuia unde au fost găsite ţigări de contrabandă. Atunci a fost reţinut pentru 24 de ore. Poliţiştii au descoperit la momentul respectiv documente susceptibile a fi falsificate.

Noul dosar este o continuare a cercetărilor realizate în cauza din luna aprilie. În cursul zilei de marţi, 12 iulie 2022, la sediul IPJ Alba au fost audiaţi bărbatul din Cugir şi circa 30 de persoane din cele 63 vizate în anchetă.

O parte dintre acestea nu au fost găsite la domiciliu, poliţiştii suspectând că sunt plecate din ţară. La percheziţii au fost descoperite certificate de calificare profesională şi certificate COVID negative, despre care există suspiciuni că sunt falsificate.




Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. Ilie de la Primărie

    16.07.2022 la 9:28

    Cugirul, raiul infractorilor, traficanților și al curvelor!
    Mulțumim Adrian Teban!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Cugirul, exemplu european de mobilitate urbană și colaborare internațională

Cugir INFO

Publicat

în

Între 16 și 18 iunie 2026, orașul Cugir a găzduit vizita internațională a proiectului Just Streets, reunind experți în mobilitate urbană, reprezentanți ai administrațiilor locale și participanți din mai multe țări europene.

Pe parcursul celor trei zile, invitații au avut ocazia să descopere transformările realizate la Cugir în ultimii ani și să participe la workshopuri dedicate mobilității sustenabile, colectării și interpretării datelor de trafic, străzilor școlare și dezvoltării unor spații publice mai sigure și mai prietenoase pentru oameni.

Un rol important l-au avut specialiștii de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, care au prezentat metode moderne de măsurare și analiză a traficului, a fluxurilor de pietoni și bicicliști, precum și impactul intervențiilor implementate în oraș. Datele colectate reprezintă fundamentul unor decizii mai bune pentru dezvoltarea mobilității urbane și creșterea calității vieții.

Participanții au vizitat principalele zone de intervenție din Cugir, inclusiv strada școlară de la Școala Gimnazială „Singidava” – prima stradă școlară permanentă din România – zona dedicată evenimentului „Ziua Verde”, precum și alte proiecte care contribuie la transformarea orașului dintr-un spațiu orientat predominant către automobile într-unul centrat pe oameni.

Discuțiile și schimburile de experiență dintre experții internaționali, administrația locală, universități și comunitate au confirmat că schimbarea este posibilă atunci când infrastructura, educația și implicarea cetățenilor evoluează împreună.

„Mulțumim tuturor partenerilor, participanților internaționali și echipei Universității Tehnice din Cluj-Napoca pentru expertiza și contribuția adusă acestor zile de învățare, colaborare și inspirație”, a declarat Adrian Teban, primarul orașului Cugir.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 26 de ani din Cugir, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

Cugir INFO

Publicat

în

Luni, 22 iunie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Cugir au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din orașul Cugir, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 22 iunie 2026, de către Judecătoria Alba Iulia.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 3 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir