Actualitate
CTTA Alba anunță că mâine, 29 august 2020, va efectua lucrări la conducta de alimentare cu apă potabilă a orașului Cugir. Este posibilă întreruperea furnizării
SC APA CTTA SA ALBA- Sucursala Cugir anunță consumatorii că in data de 29 august 2020, intre orele 08.00 – 21.00, va efectua lucrari de inlocuire a unor vane la conducta de alimentare cu apa potabila a orasului Cugir.
Din cauza lucrărilor deosebit de complexe, ar putea fi afectate rezervele de apă existente in rezervoarele de acumulare iar in acest caz vom fi nevoiti sa intrerupem furnizarea apei potabile in orasul Cugir si localitatile comunei Sibot.
La reluarea furnizării pot aparea local depășiri ale parametrului turbiditate, fiind nevoiti să procedăm la purjarea apei (spălări locale), pînă la încadrarea acesteia în parametrii de calitate, situație în care rugăm clienții, să folosească apa numai in scopuri menajere.
Eventualele perturbații, precum și zona în care ele apar, vă rugăm să le semnalați imediat Dispeceratului Alba Iulia la numarul de telefon : 0258 – 834501, în vederea intervenției.
Actualitate
Cei trei bărbați din Cugir, care au intrat într-un imobil din Vinerea și l-au agresat pe proprietar, au fost reținuți de polițiști
Duminică, 26 octombrie 2025, polițiștii din orașul Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de trei bărbați, cu vârste cuprinse între 39 și 55 de ani, toți din orașul Cugir, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, distrugere și violare de domiciliu.

Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 25 octombrie 2025, cei trei bărbați ar fi pătruns, fără drept, în locuința unui bărbat, în vârstă de 68 de ani, din localitatea Vinerea, și, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu, l-ar fi agresat fizic pe acesta.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe, distrugere și violare de domiciliu.
Actualitate
Doi bărbați din Cugir sunt cercetați de polițiști, după ce ar fi pătruns într-un imobil din Vinerea și l-ar fi agresat pe proprietar
Sâmbătă, 25 octombrie 2025, în jurul orei 21.00, polițiștii din Cugir au fost sesizați de către un bărbat de 36 de ani, din localitatea Vinerea, cu privire la faptul că tatăl său este agresat.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, doi bărbați, ambii în vârstă de 39 de ani și un bărbat de 55 de ani, toți din Cugir ar fi pătruns, fără drept, în locuința unui bărbat de 68 de ani, din localitatea Vinerea și l-ar fi agresat fizic, pe acesta, în urma unor discuții contradictorii.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și violare de domiciliu.
Actualitate
Medicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
La Berlin – Germania, a avut loc recent, Congresul LINC for Wound Healing, manifestare științifică, care a reunit cadre aparținând domeniului medical din mai multe țări ale lumii, evenimentul fiind onorat și de medicul chirurg din Cugir Terezia Mureșan – Samoilescu.

„La Berlin am avut parte de una dintre cele mai importante recunoașteri ale activității mele profesionale-premiul oferit de LINK for Wound Healing și Wounds International, pentru studiul observațional prezentat la Congresul LINK for Wound Healing, legat de modalitățile actuale de tratament ale plagilor greu vindecabile. Preocuparea mea pentru tratarea plagilor complexe este una veche, iar participarea la acest congres a însemnat validarea direcțiilor terapeutice utilizate pentru tratatea pacienților cu plăgi dificile. Această participare a deschis noi colaborări internaționale, urmând ca rezultatele obținute să fie publicate în jurnale de prestigiu din întreaga lume”, ne-a mărturisit doctorul cugirean, Terezia Mureșan – Samoilescu.
În opinia sa, recunoașterea academică reprezintă un aspect important pentru domnia sa, ca medic, deoarece înseamnă o certificare a calității actului medical pe care il desfasoară.
Congresul LINK de la Berlin, manifestare devenită deja o traditie, reprezintă un cadru stiințific în care, profesioniștii preocupați de tratarea plăgilor de diferite etiologii, află noutăți din domeniu, discută noi alternative terapeutice si comunică pe diferite teme de interes comun.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 3 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 6 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 5 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 11 luniTriumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 6 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniMESAJE DE 1 MAI 2025. SMS-uri, FELICITARI şi URĂRI care pot fi trimise de Ziua Internaţională a Muncitorilor | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 2 zileMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile