cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » CSO Cugir – „Sfânta Maria” Timişoara 21-18 (10-9), în campionatul național de handbal rezervat junioarelor III

Publicat în 04.02.2016 la ora 21:09

cso-cugir-sf-maria-timisoara-4-feb-2016În cursul acestei seri, sala de sport din cadrul Şcolii Gimnaziale Nr. 3 din Cugir, a găzduit etapa cu numărul XII din cadrul Campionatului de handbal feminin, rezervat junioarelor III, seria G, etapă care a pus faţă în faţă pe CSO Cugir (locul 6 cu 7 puncte) şi „lanterna roşie” a seriei, Şcoala Gimnazială Nr. 7 „Sfânta Maria” din Timişoara (locul 8 cu 1 punct).

Fetele conduse de pe bancă de duetul Prof. Petru Micu şi Prof. Ioan Başca s-au impus la finalul celor 30 de minute de joc cu scorul de 21-18 la pauză tabela indica 10-9. Pentru tinerele handbaliste este a treia victorie din acest sezon şi primul din acest an. Chiar dacă la pauză scorul a fost unul strâns, tabela indicând un gol avans pentru cugirence, diferenţa de scor facându-se simţită după pauză. Cei doi antrenori au rulat întreg lotul avut la dispoziţie, CSO Cugir reuşind să aibă la un moment chiar și şase goluri avans pe tabelă, principala marcatoare a gazdelor fiind Karina Roman – cu 8 goluri. Prestaţii bune au avut şi portăriţele Maria Sandu şi Alina Romaniuc.
Următorul meci pentru junioarele 3 de la CSO Cugir va avea loc duminică, 4 februarie 2016, când acestea vor întâlni în deplasare liderul seriei, LPS Banatul Timişoara, care conduce grupa cu 28 de puncte, urmată de LPS Sebeş cu 27 de puncte şi CSS Petroşani cu 23 de puncte.

Au evoluat echipele: CSO Cugir: Maria Sandu, Alina Romaniuc, Karina Roman, Cătălina Ursa, Denisa Dânşoreanu,Luiza Tomoşoiu,Mihaela Martinescu, Mianda Heroiu, Sorina Costea, Timeea Cerchizan, Adnana Căprariu, Daria Cibian. Antrenori: Prof. Petru Micu şi Prof. Ioan Başca. Şcoala Gimnazială Nr. 7 „Sfânta Maria” Timişoara: Timeea Gasco, Ines Biondi, Casiana Savin, Denisa Musteti, Alexia Damaschin, Denisa Dascălu, Renate Roşca, Karolina Veruzab, Denisa Afloarei, Andra Matei, Alexia Iulia,Ana Ierimia. Antrenor: Emil Cosmescu.

Foto și text: Sorin GIURCĂ