Rămâi conectat

Actualitate

Contract de peste 300.000 de lei semnat de către DSP Alba și Spitalul Orășenesc din Cugir în vederea achiziționării de aparatură medicală modernă

Cugir INFO

Publicat

în

spitalul-orasenesc-cugir-intrareSpitalul Orasenesc Cugir a semnat contractul de finanțare pentru suma de 318 000 lei cu Direcția de Sănătate Publică Alba pentru alocarea prin transfer din bugetul Ministerului Sănătății a sumelor destinate cheltuielilor de natura investițiilor.

„În cel mult doua luni, Spitalul Orășenesc Cugir  va avea aparatură medicală modernă pe specialitățile cardiologie, radiologie și camera de gardă. Unul  dintre obiectivele asumate de conducerea unității în acest mandat a fost acela de a eficientiza utilizarea resurselor financiare și consider că prin achiziționarea acestor aparate vor fi reduse substanțial costurile legate de investigațiile medicale care se efectuează la nivelul Spitalului Orășenesc Cugir. Vom digitaliza aparatul de roentgen diagnostic Riviera Blade pe care il detinem, astfel incat sa fie inlaturate cheltuielile ocazionate de achizitionarea consumabilelor necesare si prelucrarea filmelor, iar rezultatele vor putea  fi stocate si eliberate in format electronic, in asa fel incat pacientul sa poata  sa le transmita, in vederea interpretarii, oricarui medic din tara si nu numai ” a declarat Managerul Spitalului – Jr. Arion Florin.

„De asemenea, vom achizitiona un  echocardiograf Doppler bidimensional care va creste calitatea serviciilor oferite in compartimentul Cardiologie. Ecografia este o metoda imagistica sigura, fara efecte adverse asupra structurilor examinate, usor accesibila, fara costuri mari si care poate vizualiza orice structuri anatomice. Totodata, ne vom dota cu un analizor urgenta hematologie, un analizor urgenta biochimie si un aparat de ventilatie mecanica, care vor creste calitatea serviciilor medicale oferite la Camera de garda si vor reduce cheltuielile ocazionate de efectuarea analizelor de laborator.”

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Cugirean de 38 de ani cercetat de polițiști, după ce a condus fără permis o autoutilitară și a provocat un accident rutier soldat cu rănirea unei femei, la intersecția dintre DN 7 și DJ 704

Cugir INFO

Publicat

în

La data de 29 ianuarie 2026, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene Alba au fost sesizați cu privire la faptul că, pe DN 7, la intersecția cu DJ 704, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii rutieri s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din orașul Cugir, în timp ce conducea o autoutilitară, pe sensul de mers Sebeș-Cugir, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de o femeie, în vârstă de 49 de ani, din Municipiul Alba Iulia, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, ambii conducători auto au suferit leziuni corporale, fiind transportați la Spitalul Orășenesc Cugir, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Din verificări a reieșit că bărbatul, în vârstă de 38 de ani, nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Polițiștii rutieri continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducere fără permis de conducere.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 30 ianuarie 2026, la Cugir are loc cea de-a X-a ediție a evenimentului „Ziua VERDE”

Cugir INFO

Publicat

în

Vineri, 30 ianuarie 2026, evenimentul „Ziua Verde” își va consuma a zecea ediție, în orașul Cugir. Cu această ocazie, pe parcursul zilei amintite, se vor pune în aplicare mai multe facilități în urbea de la poalele Drăganei.

Este vorba, înainte de toate, de transport public gratuit. Pentru cetățenii care doresc să folosească autobuzele ca mijloc de transport local, acestea vor fi gratuite în această zi.

De asemenea, circulația va fi permisă exclusiv pietonilor și bicicliștilor pe strada Alexandru Sahia, pe tronsonul cuprins între Catedrală și Banca Transilvania.

Este vorba de o inițiativă menită să promoveze o comunitate sustenabilă și un oraș mai prietenos cu mediul.

„Ziua Verde” la Cugir este un eveniment marca Just Streets Cugir.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Medicul Terezia Mureșan Samoilescu din Cugir, participare la Congresul Internațional din Paris dedicat esteticii medicale, dermatologiei și chirurgiei estetice

Cugir INFO

Publicat

în

La Palatul Congreselor din Paris – Franța, se desfățoară în perioada 29 – 31 ianuarie 2026 ,,IMCAS (International Master Course on Aging Science) World Congres”, eveniment la care a fost invitată să participe și medicul chirurg din Cugir, Dr. Terezia Mureșan – Samoilescu.

Este unul dintre cele mai prestigioase congrese internaționale dedicat esteticii medicale, dermatologiei și chirurgiei estetice. Potrivit mediului din orașul de la poalele Drăganei, IMCAS reprezintă un reper global în inovație medicală, educație continuă și schimb de expertiză la cel mai înalt nivel.

„Participarea la această manifestare susține angajamentul meu pentru perfecționare continuă, acces la cele mai noi tehnici și tehnologii și oferirea unor servicii medicale sigure, moderne și adaptate celor mai înalte standarde internaționale. Ne întoarcem mereu cu cunoștințe noi – pentru ca pacienții noștri să beneficieze de tot ce este mai bun în medicina modernă”, a dorit să transmită Dr. Terezia Mureșan-Samoilescu.

 

Constntin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir