Rămâi conectat

Ştiri din zonă

Construcția podului de peste Mureș, între Șibot și Blandiana, intră în prelungiri

cugirinfo.ro

Publicat

în

După ce condițiile meteo din iarna 2020/2021 a încetinit oarecum ritmul lucrărilor la podul strategic ce va înlocui brudina de peste Mureș, între Șibot și Blandiana, în vară s-a intrat tot andante cu lucrările, situație care, cel mai probabil, va conduce la amânarea dării în folosință a obiectivului.

Primarul comunei Blandiana, Nicolae Gherman, a confirmat că este posibil să se solicite amânarea termenului de finalizare  din  septembrie, cu 3 luni, adică până prin decembrie 2021.

În zonă se mai fac lucrări în așteptarea celor 12 grinzi imense ale podului de peste Mureș, grinzi fabricatre la Prebet Aiud și care acum stau la uscare și întărire.

”Am fost la Aiud, sunt grinzile gata, într-o săptămână ar fi bune de pus sus. Au câte 41 de metri și 96 de tone. Prebet Aiud ar trebui să ni le și aducă și să le pună sus, pe piloni, dar montajul depinde de niște macarale foarte mari. Deocamdată așteptăm după grinzi, s-a lucrat la spațiul unde acestea vor fi puse. Trebuie puse 12 grinzi, câte 4  grinzi pe tronson, sunt 3 tronsoane de 41 de metri” a explicat primarul Nicolae Gherman.

În august 2019 au început lucrările de construcție a podului peste râul Mureș, care va lega comunele Blandiana și Ceru Băcăinți de Șibot, implicit de orașul Cugir. Podul peste râul Mureș va avea 3 deschideri și o lungime de aproximativ 122 de metri. Lucrarea prevede realizarea de trotuare și sistem de iluminat, dar și lucrări aferente scurgerii apelor pluviale, guri de scurgere, șanțuri, lucrări de semnalizare și siguranța circulației.

Proiectul este finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL II) și este estimat la 8,29 de milioane de lei, TVA inclus. Podul reprezintă o șansă de dezvoltare a comunelor din Blandia și Ceru Băcăinți dar și șansa să renunțe definitiv  la brudina veche de o jumătate de secol.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ştiri din zonă

Cadavru aflat în stare avansată de putrefacție, găsit plutind în râul Mureș, pe raza localității Blandiana

cugirinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 22 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au fost sesizați cu privire la faptul că, în albia râului Mureș, în dreptul localității Blandiana, se află trupul unei persoane.

Persoana nu a putut fi identificată, până în acest moment, din cauza stării avansate de putrefacție. Polițiștii efectuează verificări, în vederea stabilirii identității persoanei, precum și a împrejurărilor în care s-a produs acest eveniment.

UPDATE: „Detașamentul de pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină pentru extragere unei persoane gasite decedate, în Râul Mureș, zona Blandiana. Persoana a fost extrasă de catre pompierii militari și predată organelor competente pentru indetificarea acesteia. Forte alocate: 2 x APIC și 1 x barca pneumatică”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Bărbat de 35 de ani din Șibot, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

cugirinfo.ro

Publicat

în

Vineri, 20 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au depistat și reținut un bărbat de 35 de ani, din localitatea Șibot, județul Alba, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 19 iunie 2025, de către Judecătoria Alba Iulia.

Bărbatul a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 2 ani închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Acesta a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, în vederea executării pedepsei.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Trafic îngreunat pe Autostrada A1, pentru mai multe zeci de minute, după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Sebeș-Orăștie

cugirinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, luni după-amiază, după ce o autoutilitară a derapat și să răsturnat pe Autostrada A1, sensul de mers Șebeș-Orăștie.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe Autostrada A1, km 326, sens Sebeș-Oraștie. Este vorba despre o autoutilitară rasturnată pe partea carosabilă, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir