Sport
Căpitalul CSO Cugir, Tudor Șaucă a început pregătirea
Vești extrem de bune pentru CSO Cugir, ocupanta locului secund al Seriei a 9-a din eșalonul terț, întrucât căpitanul Tudor Șaucă a revenit la pregătire.
Fotbalistul în vârstă de 31 de ani, “căpitanul” grupării de sub Drăgana, a trecut prin momente dificile în luna noiembrie a anului trecut din pricina unei ocluzii intestinale, motivul absenței de pe teren la ultimele două întâlniri. În privința mijlocașului de bandă, golgheterul seriei, cu 9 reușite, la egalitate cu coechipierul său Marius Lupu, perioada de indisponibilitate fusese estimată inițial între 3 și 6 luni, caz în care Șaucă ar fi ratat într-o măsură însemnată a doua parte a campionatului, o absență greu de surmontat.
“Tudor a primit «OK»-ul din partea medicilor și a început alergările ușoare”, a spus antrenorul Lucian Itu.
Pe lângă Șaucă, un alt jucător revenit după probleme medicale este Flavius Budin (19 ani), și el intrat treptat în aceste zile în ritmul pregătirilor, după ce a stat mai bine de un an departe de gazon din cauza unor probleme medicale la genunchiul stâng (două intervenții chirurgicale în Ungaria, din pricina problemelor avute în urma rupturii ligamentului încrucișat anterior și suturarea meniscului intern și extern, după ce operația din țară a fost nereușită).
• Fundașul Ștefan Radu, “la loc comanda”
Conform informațiilor recente, apărătorul Ștefan Radu va juca în retur tot la echipa “roș-albastră”, cu toate că a fost foarte aproape să semneze cu CS Ocna Mureș, cu care s-a și înțeles verbal. Fundașul s-a îndreptat spre cariera militară, s-a și angajat, iar programul nu-i mai permite să respecte ritmul antrenamentelor la echipa cugireană, motiv pentru care a intenționat să plece la “Soda dragă” în această iarnă. Finalmente, oficialii cugireni s-au răzgândit pe ultima sută de metri a tratativelor dintre cluburi și nu-i vor mai acorda dezlegarea jucătorului în vârstă de 31 de ani ce mai are încă un an de contract. Totuși, ar putea să existe o altă mutare din efectiv către CS Ocna Mureș: fundașul Răzvan Trif, ce ar agrea în principiu mutarea, mai ales că a evoluat extrem de puțin în toamnă în “roșu-albastru” (un singur meci, în Cupa României, cu Viitorul Șelimbăr).
Sport
Tenismenul cugirean Robert Paștiu a câștigat turneul „Star Tennis Auto” de la Timișoara
O nouă performanță deosebită pentru tenisul din Cugir a fost reușită de tânărul sportiv Robert Paștiu, legitimat la CS Metalurgistul Cugir, care a câștigat turneul de juniori „Star Tennis Auto”, desfășurat sâmbătă, 4 iulie 2026, la Timișoara. Competiția a făcut parte din calendarul Campionatului Național „Tenis 10”.

Deși are doar 9 ani, Robert a evoluat într-o categorie superioară de vârstă, rezervată sportivilor de 12 ani, reușind să se impună în fața unor adversari mai experimentați.
Sportivul cugirean a avut un parcurs excelent încă din faza grupelor, unde a înregistrat opt victorii și a încheiat pe primul loc, calificându-se în fazele eliminatorii ale competiției. Forma foarte bună și jocul constant l-au purtat până în marea finală, pe care a câștigat-o, adjudecându-și trofeul turneului.
Rezultatul confirmă progresul unuia dintre cei mai promițători tineri tenismeni din județul Alba și reprezintă o nouă performanță pentru Clubul Sportiv Metalurgistul Cugir.
La finalul competiției, reprezentanții sportivului au transmis mulțumiri sponsorilor care susțin activitatea acestuia – Canamar Lactate (familia Coraș) și Club Sportiv Autosally (familia Săliștean) – precum și antrenorului Lucian Rada, pentru profesionalismul și implicarea în pregătirea tânărului campion.
Victoria obținută la Timișoara reprezintă un nou pas important în evoluția lui Robert Paștiu, care continuă să confirme prin rezultate că este unul dintre cei mai talentați juniori ai tenisului românesc din generația sa.
Constantin PREDESCU
Sport
Atletul cugirean Vasile Hârjoc, medalie de Argint cu echipa României la „World Masters Mountain Running Championships” din Republica Cehă
La o temperatură de peste 30 de grade, în perioada 25 – 28.06.2026 în orașul Janske Lasne, la 160 km de Praga (Republica Cehă) s-a desfășurat „World Masters Mountain Running Championships”, eveniment la care au luat parte atleți între 35 ani și 80 de ani, pe categorii de vârstă din 5 în 5ani, feminin si masculin, de pe toate continentele.

Au existat trei probe de concurs: Pe 26.06.2026 proba „UP Hili” – 5 km și 740 m diferență pozitivă. Pe 27.06.2026 proba „Long Distance” – 22 km cu diferența pozitivă de 1200 m, iar în 28.06.2026 proba „UP Dawn Hili” de 9 km cu diferența pozitivă de 550 m.
Din lotul echipei României, prezentă cu 28 de sportivi au făcut parte și trei atleti din jud.Alba:

Astfei, Vasile Harjoc de la CS „Metalurgistul”Cugir – antrenor prof.Ghe.Hăprean a luat startul în proba de „Long Distance” de 22 km cu diferența pozitivă de1200 m, obținând timpul de 2h 44min.29 sec, ocupând locul 7 la individual si medalie de argint cu echipa României la categ.+70 ani, echipă compusă din Vasile Harjoc din Cugir ,Petre Copil din Oradea si Lazăr Sângeorzan dinBistrița.
Alte rezultate la aceeași competiție:
La categoria + 40 ani, Violeta Cârpaci de la C.S.M.Unirea Alba Iulia a participat în prima zi în proba de „Up Hili” terminând cu timpul de 1h si 15min – ocupând locul 12 la individual si 6 cu echipa. În ultima zi a luat startul în proba de 9 km,terminând cu timpul de 1h 06 min.obținând locul12 la individual si medalie de bronz cu echipa compusă din Nicoleta Sasu din Tg.Lăpuș și Klara Rousembum.
Aurelian Zăgrean de la C.S.„Mica Romă” Blaj a participat în proba „Long Distance” 22 km, terminând în timpul de 2h 21min (locul ocupat 25) la individual si locul 6 cu echipa. În ultima zi, a alergat proba de 9 km terminând cursa în 57min.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 11 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 8 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 8 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 8 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 3 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro