Rămâi conectat

Actualitate

Când sunt Paștele ortodox și Paștele catolic în 2021 | cugirinfo.ro

Cugir INFO

Publicat

în

Paștele catolic 2021 este în 4 aprilie, iar Paștele ortodox 2021 pică dumincă, 2 mai. Paștele 2021 se sărbătoresc la date diferite | cugirinfo.ro

Conform calendarelor religioase,  Paștele 2021 va pica în două luni diferite. Mai exact, cel catolic va avea loc în luna aprilie, iar cel ortodox în mai. Un lucru important de precizat este faptul că Vinerea Mare, prima şi a doua zi de Paşte sunt zile libere pentru români. Astfel, pe 30 aprilie (Vinerea Mare), 2 mai şi 3 mai, aceştia vor fi liberi.

Paștele 2021 catolic va avea loc pe data de 4 aprilie, iar Paștele ortodox 2021 va fi pe 2 mai.

În ceea ce îi priveşte pe creştinii catolici, aceştia vor sărbători Învierea Domnului pe 4 aprilie în 2021. Motivul pentru care există această diferenţă între cele două este faptul că la calcularea sărbătorilor pascale se folosesc două calendare diferite. Biserica Catolică are în vedere calendarul gregorian, în timp ce Biserica Ortodoxă pe cel iulian.

Citește și: Mesaje de Paște . Urări de Paștele. Felicitări de Paștele care pot fi transmise prin SMS de Sfintele Paști

Şi duminica Floriilor este o zi foarte importantă pentru credincioşi. Sărbătoarea semnifică intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim cu doar câteva zile înainte de a fi pus pe cruce. Ortodocşii vor avea Floriile 2021 pe 25 aprilie, în timp ce catolicii pe 28 martie.

Calendarul ortodox, sărbătoarea Paștelui:

Paștele ortodox 2021 – duminica 2 mai
Paștele ortodox 2022 – duminica 24 aprilie
Paștele ortodox 2023 – duminica 16 aprilie
Paștele ortodox 2024 – duminica 5 mai
Paștele ortodox 2025 – duminica 20 aprilie.

Calendarul catolic, sărbătoarea Paștelui:

Paștele catolic 2021 – duminica 4 aprilie
Paștele catolic 2022 – duminica 17 aprilie
Paștele catolic 2023 – duminica 9 aprilie
Paștele catolic 2024 – duminica 31 martie
Paștele catolic 2025 – duminica 20 aprilie.

Paște 2021. De ce Paștele catolic  2021 și cel Paștele ortodox 2021 se sărbătoresc în date diferite?

Calcularea datei la care creștinii sărbătoresc Paștele ține de două fenomene naturale, unul cu dată fixă – echinocțiul de primăvară, iar altul cu data schimbătoare – luna plină. Aceasta din urmă face ca data Paștelui să varieze în fiecare an, scrie doxologia.ro

Citește și: Mesaje de Florii. Felicitări de Florii. Urări de Florii care pot fi transmise prin SMS de Florii

În plus, utilizarea a două calendare diferite explică decalajul acestei sărbători la catolici și ortodocși. Biserica Catolică se raportează la echinocțiul de primăvară după calendarul gregorian, în timp ce Biserica Ortodoxă calculează același eveniment astronomic după calendarul iulian, pe stil vechi.

Asfel, Paștele ortodox 2021 se sărbătorește la o dată diferită de Paștele catolic 2021. Paștele 2021 ortodox pică duminică, 2 mai, iar Paștele 2021 catolic este duminică, 4 aprilie.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Miercuri, 4 martie 2026, exercițiu de verificare a sistemului de avertizare a populației, la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

În contextul organizării „Săptămânii Protecției Civile” în România, în perioada 26.02.2026-04.03.2026, vă informăm că în data de 04.03.2026, în intervalul orar 10:00 – 11:00, se va desfășura exercițiul de alarmare publică denumit generic „MIERCUREA ALARMELOR” pentru verificarea funcționării sirenelor, prin acționarea acestora, de pe întreg teritoriul național, la nivelul județului Alba și al orașului Cugir.

Tipurile de semnale posibil a fi emise, vor fi următoarele:

1. Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.
2. Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.
3. Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele.
4. Semnalul ÎNCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continuu, de aceiași intensitate, cu durata de 2 minute.

Prin acționarea mijloacelor de alarmare există posibilitatea de a crea disconfort în spațiul public, motiv pentru care recomandăm cetățenilor să rămână calmi și să nu să se îngrijoreze, acesta fiind doar un exercițiu, integrat într-o activitate planificată și coordonată la nivel național de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Minor de 16 ani cercetat de polițiștii din Cugir, după ce a fost depistat în timp ce conducea un autoturism, pe strada Victoriei

Cugir INFO

Publicat

în

În cursul nopții de 1/2 martie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe strada Victoriei din oraș, un autoturism condus de un tânăr de 16 de ani, din orașul Călan, județul Hunedoara.

Din verificări a reieșit că tânărul de 16 ani nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Târgul Artizanilor cugireni își deschide porțile între 28 februarie și 1 martie 2026

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 28 februarie – 1 martie 2026, micii meșteșugari cugireni au pregătit ceva cu adevărat special. Localnicii și nu doar ei, au prilejul să descopere expoziții de mărțișoare unicat, lucrate manual cu multă pasiune, suflet și dor de soare.

Vor fiexpuse mărțișoare handmade din materiale naturale; Broșe pictate, lut polimeric, lavandă și tehnici artizanale; Cadouri unicat pentru doamnele și domnișoarele dragi di viața fiecăruia.

Evenimentul, organizat de Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, va avea loc pe Bulevardul pietonal „Alexandru Sahia”, sâmbătă și duminică, între orele 09.00-14.00

„Dragii noștri, mărțișorul nu este doar un obiect, este o emoție și o promisiune a primăverii. Vă așteptăm să ne vedem la această atractivă manifestare cu bucurie și cu zâmbetul pe buze”, a transmis directorul Centrului Cultural, Diane Dobrean.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir