Administraţie
Câinii vagabonzi, din orașul Cugir, o problemă aflată constant în atenția autorităților locale
Problema cainilor fara stapani nu a fost nici ignorata, nici tratata cu indiferenta de catre administratia orasului Cugir.
Aceasta precizare se impune ca urmare a unui articol de presa aparut zilele trecute, in care autoritatile locale sunt acuzate ca nu le pasa si nu dispun rezolvarea imediata a problemei. Este o perceptie eronata indusa opiniei publice pe fondul actualelor nemultumiri legate de prezenta cainilor vagabonzi pe strazile Cugirului.
Reamintim ca in anul 2015 a fost amenajat un adapost pentru cainii fara stapani, într-un spaţiu închiriat de la UM Cugir. Totodata, a fost creat si concesionat un serviciu specializat responsabil de capturarea, transportul, hranirea si intretinere patrupedelor la adapostul public. Aceste masuri au fost luate din dorinta conducerii primariei de a rezolva problema pe plan local, dupa ce ani de zile a intampinat dificultati permanente in a gasi adaposturi disponibile in regiune. Practic, Primaria Cugir a devenit a doua administratie din judet care a creat un adapost, luand astfel masuri concrete pentru reducerea numarului de caini comunitari de pe domeniul public.
Din pacate, pe perioada lunilor ianuarie si februarie, activitatea adapostului este suspendata, intrucat nu indeplineste conditia asigurarii unui confort termic de peste 5 grade. In acest sens, administratia locala este decisa sa demareze investitiile necesare, dar si sa acorde o atentie sporita cauzelor care se afla la baza problemei cainilor fara stapani. Se pare ca, prin crearea adapostului au fost „tratate” doar efectele, motiv pentru care eforturile autoritatilor se vor concentra inclusiv pe depistarea si rezolvarea cauzelor care duc la inmultirea cainilor fara stapani pe raza localitatii. Inclusiv cainii cu stapani reprezinta o cauza, astfel ca se va actiona si in sensul responsabilizarii proprietarilor de animale, care trebuie sa inteleaga ca au obligatia de a-si inregistra, steriliza si pastra in incinta gospodariei patrupedele pe care le detin. Totodata, este necesar sa se renunte la obiceiul de a hrani cainii vagabonzi pe domeniul public, iubitorii de animale putand sa isi aduca aportul prin adoptii, voluntariat sau alte cai asociative.
In demersurile sale, Primaria Orasului Cugir doreste sa implice activ opinia publica, considerant ca aceasta problema se poate rezolva doar prin responsabilizarea tuturor, autoritati si cetateni deopotriva. De aceea,concomitent cu interventiile sale concrete, vor fi organizate intalniri si dezbateri publice cu cetatenii. Astfel, in data de 23 ianuarie, cugirenii sunt asteptati in sala de sedinte pentru a dezbate Regulamentul de organizare si functionare a serviciului public de gestionare a cainilor fara stapani. Cei interesati vor putea aduce modificarile si completarile pe care le cred necesare pentru eficientizarea serviciului.
Biroul de presa, Primaria Cugir
Administraţie
Joi, 6 noiembrie 2025: Primăria Cugir organizează o consultare publică privind proiectul de Mobilitate Urbană
Primăria Cugir invită locuitorii străzilor 21 Decembrie 1989, Griviței, Traian Vuia și Nicolae Grigorescu, precum și toți cetățenii interesați de îmbunătățirea orașului, să participe la o consultare publică privind proiectul de – Mobilitate Urbană.

Întâlnirea va avea loc joi, 6 noiembrie 2025, la ora 12:00, în sala de ședințe a Consiliului Local (parter).
Proiectul are ca obiectiv modernizarea infrastructurii urbane din zonele menționate, prin lucrări ce vizează:
– amenajarea trotuarelor;
– realizarea pistelor pentru biciclete;
– reconfigurarea părții carosabile.
„Vă așteptăm să vă exprimați opiniile și sugestiile privind acest proiect important pentru comunitatea noastră!”, au transmis reprezentanții Primăriei orașului Cugir.
Administraţie
Primarul Cugirului, Adrian Teban, vizită pe teren pentru a verifica stadiul lucrărilor de reabilitare a străzilor Făgețel (Cindeni) și Ciprian Porumbescu (Râul Mic)
Administrația locală a orașului Cugir continuă programul de reparare și întreținere a infrastructurii rutiere, prin finalizarea lucrărilor pe două străzi importante din oraș: Strada Făgețel (Cindeni) Strada Ciprian Porumbescu (Râul Mic).

Primarul Adrian Teban a efectuat o vizită pe teren pentru a verifica stadiul lucrărilor și pentru a discuta cu locuitorii din zonă. Cetățenii s-au declarat mulțumiți de schimbările aduse, care contribuie semnificativ la îmbunătățirea calității vieții și la întreținerea cartierelor.
Modernizarea ambelor străzi au fost finanțate din bugetul local, prin contractul subsecvent de reparații străzi, în valoare de peste 800.000 lei.

Pe străzile Făgețel și Ciprian Porumbescu s-au realizat următoarele lucrări:
– Executarea procedurilor tehnice aferente proiectului;
– Amenajarea sistemului de canalizare pluvială;
– Repararea carosabilului prin asfaltare sau pavare, în funcție de specificul traficului;
– Amenajarea trotuarelor, fie cu pavaj, fie cu asfalt, conform soluției tehnice stabilite;
– Realizarea intrărilor în curți pentru proprietățile adiacente.
Astfel, străzile cu trafic intens au fost asfaltate, iar cele cu trafic redus au fost pavate, asigurând o infrastructură durabilă și adaptată nevoilor fiecărei zone. Pe Strada Ciprian Porumbescu, pavarea s-a realizat până în partea superioară, în apropierea Străzii Liliacului.
Despre Strada Teiului din localitatea Vinerea:
– Această stradă este inclusă în programul de reparare și întreținere a infrastructurii rutiere;
– Demararea lucrărilor este programată pentru perioada imediat următoare;
– Începerea lucrărilor depinde de conectarea stației de încărcare la rețeaua electrică.
Stadiul actual al proiectului:
– Atât Strada Făgețel, cât și Strada Ciprian Porumbescu se află în etapa finală de implementare, urmând doar lucrări minore de detaliu.
– Prin aceste investiții, administrația locală își reafirmă angajamentul față de întreținerea și reabilitarea infrastructurii rutiere și îmbunătățirea condițiilor de trai pentru toți locuitorii orașului Cugir.
Administraţie
Din amenajamentul silvic, orașul Cugir va recolta în anul 2026 peste 21.600 mc masă lemnoasă
Consiliul Local Cugir a aprobat în cadrul unei ședințe ordinare, volumul de 21.661 mc masă lemnoasă ce se va recolta în baza amenajamentului silvic în anul 2026 din fondul forestier proprietatea publică a orașului Cugir.

Din această cantitate, 2.500 mc masă lemnoasă se va vinde direct pentru consumul propriu al unităților de interes local, finanţate integral sau parţial, de la bugetul de stat sau bugetul local, care nu desfăşoară activitate economică (pentru consumul propriu al ocolului este nevoie de circa 200 mc/an).
Aleșii locali au mai aprobat cantitatea de 1500 mc pentru debitat în gater Vinerea, ca și lemn fasonat și 17.661 mc masă lemnoasă ce se va valorifica prin licitație sau negociere către operatori economici/ grupuri de operatori economici ca masă lemnoasă pe picior şi masă lemnosaă fasonată.
În ceea ce privește prețurile de referință al masei lemnoase care se recoltează din fondul forestier proprietate publică a oraşului Cugir, se va vinde către operatorii economici/grupuri de operatori economici, prin licitații sau negocieri.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 3 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 7 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 7 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum o săptămânăFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Sportacum 11 luniTriumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 7 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 2 săptămâniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile