Rămâi conectat

Actualitate

Bărbat din Cugir condamnat la opt luni de închisoare cu executare și plata a 2.000 de lei drept daune morale, catre un polițist pe care l-a ultragiat

Cugir INFO

Publicat

în

După ce a ultragiat un poliţist, un bărbat din Cugir, condamnat în trecut la 10 ani de închisoare pentru omor, a mai primit o sentință penală definitivă, de această dată pentru ultraj la adresa unui polițist.

Bărbatul (A. C). a fost judecat după ce a manifestat un comportament agresiv faţă de un agent de poliție, care îi verifica identitatea. S-a întâmplat în 20 decembrie 2021, iar hotărârea definitivă a fost pronunțată pe 13 decembrie 2022, la Curtea de Apel Alba Iulia.

Potrivit rechizitoriului, bărbatul „s-a deplasat la geamul autospecialei de poliție, i-a solicitat polițistului să-i restituie cartea de identitate, i-a adresat cuvinte jignitoare, a început să urle, a pus mâinile pe capota autospecialei, totodată ameninţând cu acte de violenţă, spunând polițistului: am făcut pușcărie și mai fac”.

Pentru că bărbatul împiedica desfășurarea procedurii de legitimare, acesta a fost încătușat și condus la sediul Poliției Mun. Alba Iulia, iar în momentul introducerii în autospeciala de poliție, l-a amenințat pe agentul (…) cu bătaia, spunându-i: „Boschetarule, să vezi ce bătaie îți dau, să vezi ce palme îți dau eu ție!”.

La sediul poliției, acesta a continuat să adreseze injurii şi cuvinte jignitoare polițistului, apoi ameninţări: „cu mâinile la spate te bat, boschetarule… iar ulterior i-a spus: familia ta nu circulă… stai așa, că vă arăt eu”. În cele ce au urmat, a continuat amenințările, spunându-i agentului de poliţie că îi omoară familia: „am făcut pușcărie pentru omor! Îți omor ție familia, dacă vrei!”.

• Și-a cerut scuze, dar a fost înregistrat de camera polițistului

Bărbatul a încetat să mai adreseze amenințări și cuvinte jignitoare în momentul în care la sediul poliției și-a făcut apariția avocatul său ales, care l-a sfătuit apoi să-și ceară scuze, lucru ce s-a și întâmplat. Desfășurarea evenimentului, de la momentul legitimării inculpatului și până când acesta a părăsit sediul poliției a fost înregistrată audio-video cu camera aflată în dotarea agentului de poliție.

„Din cuprinsul sentinței penale nr. (…), coroborat cu cazierul judiciar, reiese că numitul a fost condamnat la data de 21.05.2012, printre altele, pentru comiterea infracțiunii de omor, la pedeapsa de 10 ani închisoare, fapta constând în aceea că a lovit persoana vătămată atât cu piciorul cât și cu un cuțit în zona capului și feței. Dat fiind faptul că inculpatul a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 1 an, se reţine că singura posibilitate este cea a executării pedepsei în regim de detenţie”, se susține în hotărârea instanței de judecată.

A. C. a fost condamnat la opt luni de închisoare cu executare și a fost obligat să îi plătească polițistului daune morale în valoare de 2.000 de lei.

Miercuri, 14 decembrie, bărbatul de 34 de ani a fost identificat și reținut în municipiul Aiud, fiind dus la penitenciar pentru executarea pedepsei.




Actualitate

Ursoaică și doi pui, semnalați în zona Dumbrava din Cugir. A fost emis mesaj RO-ALERT

Cugir INFO

Publicat

în

Prezența unei ursoaice cu doi pui a fost semnalată, duminică seara, în orașul Cugir. Incidentul a fost raportat în zona Dumbrava, iar autoritățile au emis un mesaj RO-ALERT pentru avertizarea populației.

Potrivit Jandarmeriei Alba, echipajul de intervenție aflat în serviciu s-a deplasat de urgență în zonă pentru gestionarea situației. Jandarmii sunt echipați corespunzător pentru intervenția în cazul animalelor de talie mare.

„În orașul Cugir a fost semnalată prezența unei ursoaice cu doi pui. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Alba.

Pentru prevenirea unor situații care ar putea pune în pericol sănătatea, integritatea sau viața persoanelor din zonă, ISU Alba a emis un mesaj RO-ALERT. Autoritățile recomandă locuitorilor să evite zona în care a fost semnalată prezența animalelor sălbatice, să nu se apropie de acestea și să nu încerce să le fotografieze sau să le alunge.

ACTUALIZARE, ora 23.36: Ajunși la fața locului, jandarmii au constatat că ursoaica și cei doi pui nu mai erau prezenți în zonă. Pentru a preveni reîntoarcerea acestora, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei, în scop de descurajare și alungare. Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță, fără ca populația, echipajul sau animalele sălbatice să fie puse în pericol”, a mai transmis IJJ Alba.




Citește mai mult

Actualitate

Femeie de 36 de ani din Cugir înșelată de falși reprezentanți ai BNR și ai Poliției Române. Banii au fost recuperați de polițiști

Cugir INFO

Publicat

în

O femeie în vârstă de 36 de ani, din Cugir, a fost victima unei înșelăciuni după ce a fost contactată telefonic de persoane necunoscute care s-au prezentat drept reprezentanți ai Băncii Naționale a României și ai Poliției Române.

Pentru a-i câștiga încrederea, suspecții i-au transmis fotografii ale unor documente de legitimare, precum și alte documente create cu ajutorul inteligenței artificiale. Convinsă că discută cu reprezentanți ai unor instituții oficiale, femeia a fost determinată să își transfere economiile din contul curent într-un cont bancar indicat de apelanți.

La scurt timp după efectuarea transferului, femeia și-a dat seama că a fost victima unei înșelăciuni și a sesizat Poliția Orașului Cugir.

Intervenția rapidă a polițiștilor a făcut posibilă recuperarea integrală a prejudiciului. Agentul principal de poliție Bota Cătălin Mihai, din cadrul Compartimentului de Investigații Criminale, a desfășurat cu operativitate activitățile specifice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.

Polițiștii au reușit să blocheze suma transferată și să recupereze integral cei 68.989 de lei, bani care au fost restituiți persoanei vătămate.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune, în vederea identificării autorilor.

Poliția avertizează: nu vă lăsați convinși de documente trimise online

Polițiștii atrag atenția că fotografiile unor legitimații sau documente oficiale pot fi falsificate sau chiar generate cu ajutorul inteligenței artificiale.

„Nu vă încredeți în «documentele» pe care aceștia vi le transmit! Verificați, ÎNTOTDEAUNA, informațiile pe care le primiți și nu acționați sub impulsul momentului!”, este recomandarea transmisă de polițiști.

Reprezentanții Poliției reamintesc că polițiștii, medicii, reprezentanții BNR, ANAF sau ai altor instituții nu solicită telefonic cetățenilor să inițieze transferuri bancare sau să le comunice date personale.

În cazul unor apeluri suspecte, este recomandat ca informațiile primite să fie verificate direct cu instituția invocată de apelant, iar orice solicitare neobișnuită de transfer de bani sau furnizare de date personale să fie tratată cu maximă prudență.

Polițiștii îl felicită pe agentul principal de poliție Bota Cătălin Mihai pentru operativitatea de care a dat dovadă și pentru recuperarea integrală a banilor persoanei vătămate.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir