Rămâi conectat

Actualitate

Bărbat de 44 de ani din Teiuș cercetat de polițiști, după ce a fost surprins conducând băut pe strada Victoriei din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Vineri, 24 aprilie 2020, în jurul orei 08.00, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene din cadrul Serviciului Rutier al IPJ Alba, l-au depistat pe un bărbat de 44 de ani, din Teiuș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Victoriei din Cugir, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

FOTO: ARHIVĂ




Actualitate

Tânăr de 20 de ani din Cugir, reținut după ce și-ar fi agresat partenera

Cugir INFO

Publicat

în

Un tânăr de 20 de ani, din Cugir, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cugir, fiind cercetat pentru violență în familie.

Potrivit polițiștilor, incidentul s-a produs în data de 21 august 2026, în timp ce tânărul se afla la domiciliul unei cunoștințe, în Cugir, împreună cu partenera sa, în vârstă de 18 ani.

Pe fondul unor discuții contradictorii, tânărul ar fi agresat-o fizic pe aceasta.

În urma completării formularului de evaluare a riscului, polițiștii au stabilit că există un risc iminent pentru victimă. În consecință, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, valabil timp de cinci zile.

În noaptea de 21 spre 22 august, polițiștii au dispus reținerea tânărului pentru 24 de ore.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.




Citește mai mult

Actualitate

Campanie de strângere de fonduri destinată achiziției de ghiozdane, complet echipate, pentru aproape 70 de copii din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Asociația „Implicare și Dăruire Cugir 2023” lansează o nouă campanie umanitară dedicată copiilor cu nevoi din oraș. Sub îndemnul „Împreună putem pune un zâmbet în ghiozdan”, campania se desfășoară în perioada 19–31 august 2026.

Organizatorii își propun să strângă fonduri pentru achiuziția de ghiozdane complet echipate cu rechizite pentru aproape 70 de copii din Cugir, elevi din clasele I-VIII, identificați de asociație ca având nevoie de sprijin pentru începutul noului an școlar.

Reprezentanții asociației transmit că un ghiozdan pregătit pentru școală înseamnă mai mult decât rechizite, oferindu-le copiilor încredere și bucuria de a începe școala în condiții mai bune.

„Un ghiozdan pregătit pentru școală înseamnă mai mult decât rechizite – înseamnă încredere, bucurie și șansa de a începe școala cu demnitate. Fii alături de noi și ajută un copil din listă. Orice implicare contează. Împreună facem bine”, este mesajul transmis de Mihaela Bota, președinta asociației.

Cei care doresc să se implice în campanie sau să afle mai multe informații pot suna la 0774 566 719.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir