Rămâi conectat

Actualitate

Aproape 30 de ani de închisoare pentru bărbatul din Cugir acuzat de 11 infracțiuni de viol și agresiune sexuală

Cugir INFO

Publicat

în

Bărbatul din Cugir, judecat pentru săvârșirea a 11 infracțiuni de viol și agresiune sexuală, a fost condamnat la 29 de ani și 4 luni de închisoare. Victimele sale sunt șase fete minore, printre care și fiica sa. Într-un alt dosar, a primit 3 ani în regim de detenție pentru pornografie infantilă.

Un bărbat din Cugir judecat pentru săvârșirea infracțiunii de viol, victimele acestuia fiind șase fete minore, printre care și fiica sa, a fost condamnat la 29 de ani și 4 luni de închisoare. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia a fost contestată la

Curtea de Apel, unde procesul va demara în luna august. Ioan Claudiu H. (43 ani) a fost condamnat pentru 11 infracțiuni de viol, agresiune sexuală și corupere sexuală a minorilor. Pedeapsa este foarte apropiată de cea mximă, în afară de închisoare pe viață, care poate fi aplicată în sistemul judiciar românesc.

Dosarul s-a judecat de două ori pe fond, inițial, Judecătoria Alba Iulia aplicând o pedeapsă de 21 de ani de închisoare. În rejudecare s-a decis pedeapsa cea mai grea, de 10 ani, la care s-a adăugat o treime din restul celorlalte pedepse, respectiv 19 ani și 4 luni, rezultând 29 de ani și 4 luni după gratii.

Bărbatul a primit pentru toate cele 11 infracțiuni un total de 68 de ani de închisoare, dar prin procedura de contopire prevăzută de legislația penală s-a ajuns la pedeapsa menționată. Faptele au avut loc în perioada 2016 – 2023.

O mamă a sesizat autorităţile după ce fiica ei i-a mărturisit că a fost abuzată sexual de bărbat în urmă cu câţiva ani. După plângerea formulată de mama fetiţei, autorităţile au extins ancheta şi au descoperit că suspectul are la activ zeci de agresiuni sexuale. Una dintre victime, de exemplu, a fost agresată de 30 de ori.

Bărbatul a mai fost judecat și pentru infracțiunea de pornografie infantilă. În acest caz, procesul a fost finalizat pe 2 iulie 2025, la Curtea de Apel Alba Iulia. La momentul perchezițiilor efectuate de anchetatori, în 2022, s-a descoperit în telefoanele, sisteme de memorie și în calculatorul acestuia circa 1.800 de imagini indecente cu minore.

„S-a reţinut în esenţă în sarcina inculpatului faptul că în perioada 26.05.2016 – 19.05.2023, a produs, a stocat și a deținut, atât în format hârtie cât și în format digital, pe mai multe sisteme informatice / suporturi de stocare a datelor informatice, materiale pornografice cu minorii (…) și o altă persoană de sex feminin minoră, neidentificată până în prezent”, a susținut procurorul în rechizitoriu.

Trei dintre victimele acestuia, care s-au constituit părți civile, ar urma să primească daune morale în valoare totală de 32.000 de euro. Astfel, două dintre victime vor primi câte 10.000 de euro, iar o a treia suma de 12.000 de euro.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 48 de ani cercetat de polițiștii din Cugir, după ce a condus pe strada Victoriei o motocicletă neînmatriculată, fără a avea permis de conducere

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 10 februarie 2026, polițiștii rutieri din Cugir au oprit, pentru control, pe strada Victoriei din oraș, un motociclu condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din localitatea Șibot.

Din cercetări a reieșit că motociclul nu este înmatriculat sau înregistrat în circulație, iar bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul fără a deține permis de conducere.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Marți, 24 februarie 2026: „Îndrăgostiții din Ancona” – piesă de teatru pe scena Centrului Cultural „Valentin Uritescu” din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 24 februarie, de la ora 18.00, o piesă de sezon, Îndrăgostiții din Ancona, alături de echipa Teatrului Național Aureliu Manea din Turda pentru o seară magică, plină de umor.

În lumina caldă a scenei, unde dragostea dansează pe ritmuri italienești jucăușe, Teatrul Turda ne poartă în universul plin de pasiune și umor al lui Goldoni. „Îndrăgostiții din Ancona” este o comedie vibrantă, unde inimi tinere se ciocnesc, gelozii comice explodează și iubirea triumfă cu grație!

Actorii, maeștri ai emoției și râsului, dau viață unor personaje atât de vii încât vei pleca cu zâmbetul pe buze și sufletul încălzit. O piesă care celebrează frumusețea dragostei autentice, în stilul clasic italian reinterpretat cu farmec modern.

Nu ratați această bijuterie teatrală – bilete disponibile acum! Preț bilet – 20 lei. Biletele se găsesc la Centrul Cultural.

Informații și rezervări la telefon 0258755767


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Cugirul a găzduit cea de-a II-a ediție a conferinței științifice „Peisajul industrial și preindustrial la începutul secolului XXI. Abordări și perspective”

Cugir INFO

Publicat

în

Cea de-a II-a ediție a conferinței științifice „Peisajul industrial și preindustrial la începutul secolului XXI. Abordări și perspective”, desfășurată la Cugir, a constituit un eveniment de referință pentru cercetarea și promovarea patrimoniului industrial și preindustrial, bucurându-se de un interes deosebit din partea comunității academice și a publicului larg, fapt reflectat și de participarea numeroasă.

Deschiderea manifestării a fost marcată de un moment artistic susținut de Fanfara Cugir, simbol reprezentativ al identității locale și al tradiției formate într-un mediu profund marcat de patrimoniul industrial.

Reprezentanții autorităților locale și județene au subliniat, în intervențiile lor, importanța protejării și valorificării patrimoniului preindustrial și industrial, reafirmând angajamentul instituțional pentru dezvoltarea unor produse turistice integrate, menite să pună în valoare acest patrimoniu și să îi sporească vizibilitatea.

Partenerii industriali – Uzina Mecanică Cugir, Fabrica de Arme Cugir și Star Transmission & Star Assembly – au evidențiat potențialul și dinamica producției contemporane, oferind o perspectivă relevantă asupra continuității tradiției industriale locale.

În acest context, Muzeul de Istorie a Tehnicii Cugir a fost prezentat ca un demers esențial de dezvoltare durabilă, menit să conserve și să transmită memoria comunității de la poalele Drăganei, a cărei evoluție socio-economică a fost strâns legată de progresul tehnologic și de inovație.

Un moment distinct al conferinței l-a constituit lansarea volumului dedicat Revoluției Române din Decembrie 1989, semnat de Cătălin Ranco Pițu (fost procuror și șeful Secției Parchetelor Militare), care a oferit un cadru de reflecție asupra aspirațiilor către libertate, a curajului și a sacrificiilor asumate de participanții la evenimentele din acea perioadă.

Lucrările științifice prezentate în cadrul celor trei secțiuni:

I. Valorificarea cercetarilor si descoperirilor arheologice in contextul istoriei tehnicii (moderator CS II dr. Mariana Egri);
II. Peisajul preindustrial si industrial: documentare arhivistica si studii de teren (moderator CS dr. Claudiu Purdea);
III. Protejarea si promovarea patrimoniului cultural in noul mileniu (moderator prof. univ. dr. Augustin Lazar) – au consolidat pozitia orasului Cugir pe harta cercetarii stiintifice de prestigiu si au confirmat relevanta demersurilor intreprinse de organizatori.

„Mulțumim colegilor din echipa de la Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, partenerilor instituționali și industriali, precum și participanților, pentru contribuția esențială la succesul acestei manifestări științifice”, au transmis reprezentanții Primăriei orașului Cugir.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir