Rămâi conectat

Actualitate

Alertă meteo: ANM a emis o avertizare de cod portocaliu, valabilă în data de 28.12.2025 pâna la ora 17.00, pentru zona orașului Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting de cod portocaliu valabilă în data de 28.12.2025 pâna la ora 17.00.

Sunt preconizate Vânt cu viteza la rafală de 90 – 110 km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care determină o vizibilitate de sub 50 m.

Zonele vizate: zona de munte a localităților: Cugir, Zlatna, Câmpeni, Abrud, Ighiu, Săsciori, Bistra, Vințu de Jos, Baia de Arieș, Galda de Jos, Șugag, Roșia Montană, Lupșa, Pianu, Meteș, Stremț, Șibot, Vidra, Albac, Sohodol, Horea, Avram Iancu, Scărișoara, Almașu Mare, Gârda de Sus, Bucium, Gârbova, Arieșeni, Livezile, Sălciua, Vadu Moților, Poșaga, Ciuruleasa, Mogoș, Poiana Vadului, Rimetea, Blandiana, Întregalde, Ocoliș, Râmeț, Ponor, Ceru-Băcăinți.

– Amânați activitățile în aer liber! Lucrul în spații deschise sau la înălțime devine periculos pe vreme rea;

– Evitați zonele cu copaci, stâlpi, panouri publicitare sau alte structuri care ar putea fi doborâte de vânt;

– Evitați să porniți la drum pe timp de viscol şi ninsoare puternică, iar dacă deplasarea este absolut necesară, informați-vă în prealabil dacă pe traseul stabilit nu sunt drumuri blocate;

– Iubitorilor de drumeții, le recomandăm să evite deplasările pe crestele montane – vizibilitatea scăzută și vântul puternic cresc riscul de rătăcire și accidentare.

– Amânați drumețiile lungi sau ascensiunile dificile – vremea se poate înrăutăți brusc și planurile pot deveni periculoase.

Reamintim că orice situație de urgență poate fi raportată la numărul unic de urgență 112.

Accesați https://fiipregatit.ro sau utilizați aplicația de mobil DSU, pentru informații despre cum să acționați înainte, pe timpul și după producerea unei situații de urgență.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Joi, 15 ianuarie 2026: Ziua Culturii Naționale, la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir găzduiește joi, 15 ianuarie 2026, ora 17.00 manifestarea: Ziua Culturii Naționale, în cadrul căreia va avea loc un recital în interpretarea unora dintre cei mai talentați muzicieni din județul Alba: Recital Cameral George Enescu, unde își dau concursul: Mihaela Roșu – vioară; Emma Damian – flaut; Iulia Pârjol – pian; Roxana Rusan – soprană; Ovidiu Pârjol – pian.

Recitalul va fi urmat de momente poetice alături de membrii Cenaclului Cultural „Cugiria”.

„Seara se va încheiat cu un ceai cald și o dezbatere a Calendarului Cultural pentru anul acesta, dezbatere la care vă invităm cu drag să veniți cu propuneri și, de ce nu, să vă implicați ca parteneri în derularea unora dintre viitoarele proiecte. Cultura este una dintre cele mai frumoase țesături invizibile ale unei comunități. Vă așteptăm să ne fiți alături și în acest an”, este mesajul adresat de directorul Centrului Cultural Cugir, Diane Dobrean.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Intervenție a SVSU și SMURD Cugir pentru salvarea unui vârstnic din Bocșitura, care necesita asistență medicală de urgență

Cugir INFO

Publicat

în

Echipajul SMURD Cugir a fost solicitat in urma unui apel prin SNUAU 112 pentru a interveni în localitatea Bocșitura (UAT Cugir), în vederea acordării asistenței medicale de urgență unui bărbat în vârstă de 70 de ani.

​Din cauza zonei greu accesibile (izolate) și a terenului accidentat care făcea imposibil accesul ambulanței SMURD, misiunea s-a desfășurat în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Cugir, personalul medical fiind transportat pe o distanță de aproximativ 6 kilometri cu un vehicul de teren (jeep) din dotarea acestora.

​După evaluarea și stabilizarea pacientului la locul solicitării, acesta a fost preluat din zona greu accesibilă și transportat în siguranță până la locul unde se afla ambulanța SMURD; victima, care prezenta amețeli și o stare generală alterată, a fost preluată și transportată către CPU Cugir pentru investigații medicale amănunțite, conștient, cooperant.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Femeie în vârstă de 90 de ani, găsită decedată într-un apartament din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

O femeie din Cugir a fost găsită fără suflare, în cursul zilei de luni, 12 ianuarie 2026, într-un apartament din oraș.

Mai exact, este vorba despre o persoană de sex feminin, în vârstă de 90 de ani, care prezenta rigiditate cadaverică atunci când echipajul SMURD s-a deplasat la fața locului. Astfel, medicii nu au mai putut face nimic.

„Este vorba despre o constatare de deces. Persoana era deja decedată când aparținătorii au sunat la 112 și prezenta rigiditate cadaverică. Femeie în vârstă de 90 de ani”, a declarat purtătoruil de cuvânt al ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir