Sport
Alergătorul cugirean Vasile Hârjoc, locul I la cea de-a XXXVI-a ediție a Crosului „15 Noiembrie 1987”, organizat la Brașov
Sâmbăta, 15 noiembrie 2025, la 38 de ani de la revolta muncitorilor de la Uzina de Autocamioane „Seagul Roșu” Brașov, a avut loc cea de-a XXXVI-a ediție a Crosului „15 Noiembrie 1987”.

Startul s-a dat în incinta fostei fabrici, secția 440, unde peste 1.500 de atleți din România au participat la toate categoriile de vârstă feminin și masculin pe distanța clasică de 5000 m (adulți) iar 300 locuri au aparținut copiilor pe distante scurte.
Competitia a fost organizata de Asociația „15 Noiembrie 1987”, Primaria Municipiului Brașov, Consiliul Local Brașov și sprijinită de foarte mulți sponsori. La festivitatea de premiere a asistat și primarul Municipiului Brașov, Gheorghe Scripcaru.
Locurile fiind limitate, din județul Alba au participat Vasil Hârjoc de la C.S. „Metalurgistul” Cugir – categoria + 70 ani (antrenor Ghe. Hăprian) și sportivul Ilie Cioca de la C.S.M. Unirea Alba Iulia (categ. + 80 ani).
Alergătorul din Cugir, veteranul Vasile Hârjoc a alergat pe distanța de 5000 m ocupând locul I cu timpul de 21 min. 48 sec., iar Ilie Cioca, tot la 5000 m s-a situat pe locul IV cu timpul 24 min.36 sec.
Constantin PREDESCU
Sport
Metalurgistul Cugir se reunește luni, 13 iulie 2026. Cinci meciuri amicale înaintea noului sezon de Liga a 3-a
Metalurgistul Cugir va da startul pregătirilor pentru sezonul competițional 2026/2027 al Ligii a 3-a în data de 13 iulie, când este programată reunirea lotului.

Formația de sub Drăgana va efectua un cantonament centralizat pe plan local, perioada de pregătire urmând să cuprindă antrenamente zilnice și o serie de jocuri de verificare.
Conducerea tehnică a stabilit și programul meciurilor amicale din această vară. Metalurgistul Cugir va disputa cinci partide de pregătire, adversarele fiind Minerul Lupeni, CSM Deva, Jiul Petroșani, Inter Sibiu și CSU Universitatea Alba Iulia.
Data, ora și locul de desfășurare ale fiecărui meci vor fi comunicate ulterior de reprezentanții clubului.
Prin aceste teste, stafful tehnic urmărește omogenizarea lotului și pregătirea echipei în vederea debutului în noua ediție de campionat a Ligii a 3-a.
Sport
Doi veterani ai Unirii Alba Iulia pot ajunge la Metalurgistul Cugir! Giurgiu și Fetița, fără ofertă de prelungire
Metalurgistul Cugir este foarte aproape de a da una dintre cele mai importante lovituri ale verii pe piața transferurilor. Alexandru Giurgiu și Răzvan Fetița, doi dintre cei mai experimentați fotbaliști ai CSM Unirea Alba Iulia, sunt tot mai aproape de despărțirea de formația albaiuliană, iar gruparea de sub Drăgana reprezintă, în acest moment, principala variantă pentru continuarea carierei lor.

Există tot mai multe semnale că doi dintre cei mai reprezentativi jucători ai CSM Unirea Alba Iulia, Alexandru Giurgiu și Răzvan Fetița, vor părăsi în această vară echipa din Cetatea Marii Uniri. În cazul în care mutările se vor concretiza, Metalurgistul Cugir ar reuși unul dintre cele mai importante transferuri ale perioadei de mercato din Liga a 3-a.
Alexandru Giurgiu (33 de ani), jucător de bandă stângă și produs al clubului albaiulian, a evoluat timp de zece ani pentru Unirea, în trei perioade diferite. În sezonul recent încheiat, în care a purtat și banderola de al doilea căpitan, a înscris de nouă ori, ultima reușită venind în semifinala barajului de promovare disputată la Lupeni.
Răzvan Fetița (34 de ani) și-a petrecut ultimele opt sezoane la CSM Unirea Alba Iulia și a fost unul dintre oamenii de bază ai echipei. Cu 12 goluri marcate în ediția precedentă de campionat, atacantul a încheiat sezonul ca al doilea marcator al formației care a ratat promovarea în Liga a 2-a.
Viitor incert la Unirea, Cugirul a intrat pe fir
Potrivit informațiilor existente, ambii jucători și-ar fi dorit să continue la echipa orașului natal. Totuși, după barajul pierdut cu 0-2 în fața celor de la SC Popești-Leordeni, pe 6 iunie, conducerea clubului nu le-ar fi transmis o ofertă concretă pentru prelungirea contractelor, în timp ce alți componenți ai lotului au primit deja propuneri pentru noi înțelegeri.
La aproape două luni de la încheierea sezonului, situația a rămas neschimbată, iar șansele unei despărțiri cresc de la o zi la alta.
Metalurgistul Cugir poate realiza o mutare de impact
În aceste condiții, Metalurgistul Cugir a inițiat contacte preliminare cu cei doi fotbaliști, existând discuții de principiu privind o posibilă colaborare. Dacă transferurile se vor concretiza, gruparea cugireană ar câștiga nu doar doi jucători cu experiență și valoare dovedită, ci și două nume importante pentru imaginea clubului.
De-a lungul anilor, și alți fotbaliști au făcut trecerea de la Unirea Alba Iulia la Metalurgistul Cugir, printre aceștia numărându-se Grozav, Păcurar, Vitinha, Selagea și Haj.
În lipsa unei schimbări de ultim moment din partea conducerii CSM Unirea Alba Iulia, Alexandru Giurgiu și Răzvan Fetița sunt tot mai aproape de a îmbrăca tricoul Metalurgistului Cugir în noul sezon.
-
Mondenacum 11 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 8 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 9 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 8 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 3 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro