Actualitate
Albia râului Cugir, invadată de gunoaie şi resturi vegetale
Sute de deşeuri menajere, PET-uri, materiale de construcţii şi arbuşti de tot soiul au invadat râul Cugir, iar o mulţime dintre acestea ajung să fie parte din peisajul cotidian, malurile râului devenind adevărate focare de infecţie.
Deşeurile care plutesc pe râu şi pe malurile acestuia au ajuns acolo din indiferenţa oamenilor. Din păcate, singura şansă ca albia râului să fie curată şi plăcută din punct de vedere estetic este ca oamenii să nu o folosească drept depozit de gunoi, şi din când în când să o şi cureţe. Acest lucru nu se întâmplă, însă. În ultimii ani, asociaţii precum “Năsipiştea”, “Lupii Sigidava”, elevii şcolilor din oraş şi personalul din cadrul serviciului de salubrizare din cadrul primăriei locale au făcut tot felul de acţiuni prin care Cugirul să fie curat, iar autorităţile au promovat şi campanii de educaţie pentru a proteja natura. Din păcate, în ciuda eforturilor, nimic nu s-a schimbat, iar albia râului Cugir arată dizgraţios. Însoţit de câţiva localnici, am vizitat cu câteva zile în urmă un segment de aproximativ un km de pe râul Mic, în amonte de la podul din faţa S.C.U.M. Cugir (foto). Am constatat un peisaj dezgustător, care arată lipsa de civilizaţie a celor care locuiesc de o parte şi de alta a acestei curgeri de apă, de care multe localităţi şi-ar dori să beneficieze. Resturi de materiale de construcţie, recipienţi din plastic, gunoaie de prin curţi şi grădini, vegetaţie uscată şi arbuşti, toate invadează, parcă într-o competiţie a mizeriei, albia râului Mic. Cei cu care am stat de vorbă ne-au spus că în anul 1999, când a avut loc fenomenul meteo de la Cugir, toate deşeurile s-au strâns la trecerea pe sub pod, provocând o blocare a scurgerii de apă, care a produs inundarea a zeci de case de pe strada 21 decembrie 1989. Problema nu este mai roză nici în zona de jos a oraşului, unde trece apa adunată de pe râul Mare şi râul Mic. Dinspre partea de sus a urbei şi până la podul Cindeni s-a mai făcut ceva în urmă cu doi ani, când Apele Române au defrişat pădurea de arbori de pe albia râului. Ceva mai jos, spre ieşirea din Cugir, situaţia a rămas la fel, atât albia râului cât şi malurile fiind sufocate de vegetaţie şi gunoaie. De starea râurilor sunt responsabile două instituţii: Apele Române şi administraţia publică pe teritoriul căreia tranzitează râul. “Din păcate, în ciuda acţiunilor de ecologizare şi conştientizare, rezultatele întârzie să apară, ceea ce ne face să credem că lipsa de acţiune şi educaţie au învins”, ne-au declarat cu mâhnire mai mulţi cugireni.
Constantin Predescu
Actualitate
Vineri, 15 mai 2025: Ziua Porților Deschise la Centrul „Lotus” din Cugir – Ediția a III-a
Direcția de Asistență Socială Cugir anunță că vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, organizează cea de-a treia ediție a „Zilei Porților Deschise”, la Centrul de Asistență și Recuperare Persoane Vârstnice „Lotus” din Cugir.

„Lotusul își redeschide Porțile pentru voi, pentru a vă invita într-o lume în care conviețuiesc armonios Spiritul, Învățarea și Experiența. Vă invităm vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, la Centrul Lotus din strada Victoriei, numărul 5, pentru a ne revedea, la noi acasă!”, au transmis reprezentanții Direcției de Asistență Socială Cugir.
Actualitate
Tânărul de 24 de ani din Cugir, depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 1.06 mg/l, reținut de polițiști
Marți, 12 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 24 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

• Informații de background:
La data de 12 mai 2026, în jurul orei 00.48, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe strada Cetății din oraș, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din orașul Cugir.
În urma testării bărbatului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
Actualitate
Tânăr din Cugir cercetat de polițiști, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 1,06 mg/l, pe strada Cetății
Marți, 12 mai 2026, în jurul orei 00.48, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe strada Cetății din oraș, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din orașul Cugir.

În urma testării bărbatului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
În ambele situații, cercetările sunt continuate.
-
Mondenacum 9 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 4 săptămâniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 12 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 7 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum o lunăMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 6 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 6 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir