Rămâi conectat

Administraţie

Adrian TEBAN: „Anul 2015 a fost pentru Cugir unul al investițiilor masive, cu fonduri europene”

Redacția Cugirinfo.ro

Publicat

în

tebanAnul 2015 a fost pentru Cugir un an cu investiţii importante, dar și un an în care s-au strâns multe tensiuni din cauza faptului că lucrurile nu au decurs conform planurilor.

Faptul că la nivelul localităţii s-au derulat într-un singur an trei mari proiecte pe fonduri europene reprezintă o realizare pentru Cugir. Din păcate, întârzierile şi ritmul de lucru al constructorilor au creat nemulţumiri administraţiei locale şi au produs disconfort cetăţenilor. Totuşi, aceste aspecte nu minimalizează importanţa pe care o au proiectele pentru Cugir, mai ales că vorbim despre modernizarea reţelelor de canalizare, a drumurilor şi a spitalului. Proiectelor cu fonduri europene li s-au adăugat şi alte investiţii din bugetul local, definind anul 2015 ca unul dedicat lucrărilor de modernizare. – Vă propun să abordăm punctual fiecare investiţie derulată în 2015 şi să începem cu modernizarea reţelelor de canalizare. Este unul dintre proiectele care, aşa cum aţi afirmat, a cumulat multe tensiuni din cauza întârzierilor şi a ritmului lent de lucru. Care este acum situația, după punctul terminus 31 decembrie 2015? -Trebuie menţionat de la început că „Modernizarea şi reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă, canalizare şi tratare apă uzată în aglomerarea Cugir” nu este un proiect al administraţiei locale, ci al operatorului judeţean de apă S.C. Apa CTTA. Cugirul, implicit administraţia locală, a avut doar calitatea de beneficiar, contribuind cu 2% din valoarea investiţiei.

Cu toate că ne-am asumat acest angajament, iar operatorul, în calitate de contractant, şi-a îndeplinit toate obligaţile, au existat numeroase probleme cauzate de constructorul S.C. Fibec S.A. Din cauza faptului că a mobilizat un număr insuficient de lucrători şi de utilaje, că a lucrat lent, dezorganizat şi neprofesionist, nu a reuşit să se încadreze în termenul de execuţie fixat în august 2015. În momentul de faţă, din cele peste 50 de străzi prinse în proiect se mai lucrează pe strada Ion Creangă, pe strada Viilor, unde trebuie efectuate probele de etanşeitate. Din ianuarie demarează lucrările pe străzile Doinei şi Trandafirilor. Probleme deosebite sunt la reţelele de canalizare de pe străzile Ciprian Porumbescu, Răchiţii şi Călugăreni, pentru executarea cărora S.C. Apa CTTA se află în litigiu cu constructorul. Exceptând cele enumerate, putem spune că în Cugir există un sistem de canalizare nou şi modern, la care cetăţenii se pot racorda, în cazul în care nu au făcut-o până acum. – Probleme similare au existat şi în cazul lucrărilor pe străzile 1 Mai, Mihai Viteazu, Avram Iancu, Vasile Alecsandri, 21 Decembrie 1989, Râul Mic şi Eroilor din Vinerea. Când vor fi recepționate lucrările pe aceste străzi? – Mai bine de cinci ani a lucrat administraţia locală la întocmirea acestui proiect în care finanțarea nerambursabilă din fonduri europene se ridică la peste 16.000.000 de lei. Din păcate, suntem total nemulţumiţi de prestaţia constructorului care a întârziat nejustificat de mult execuţia lucrărilor, chiar dacă administraţia locală şi-a asumat cu promptitudine toate obligaţiile financiare. În momentul de faţă investiţia este realizată în procent de 60%. Am analizat situaţia cu toţi cei implicaţi, inclusiv cu reprezentanţii Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice prin Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru pentru a găsi soluţia cea mai bună, astfel încât să nu fie pus în pericol proiectul. Întrucât zeci de primării din întreaga ţară se află în aceeaşi situaţie ca urmare a incapacităţii de execuţie a firmelor care au câştigat licitaţiile publice, Guvernul a promovat o hotărâre care oferă cadrul legislativ necesar amânării termenului limită, până la 30 iunie 2016. Decizia Executivului vine ca urmare a derogării oferite de Uniunea Europeană pentru primăriile care nu s-au încadrat în termen din motive ce nu ţin de operativitatea lor, ci a agenţilor economici prestatori. Proiectul poate continua, însă lucrările vor fi făcute pe banii bugetului local. – Cea de-a treia investiţie realizată cu fonduri europene a fost proiectul de reabilitare, modernizare şi dotare a ambulatoriului din cadrul Spitalului Orăşenesc Cugir. În ce fază se află proiectul? – Acest proiect a avut două componente: una de reabilitare şi modernizare a clădirii, iar cealaltă de dotare cu echipamente medicale şi cu mobilier. Lucrările de construcție, amenajare şi modernizare sunt gata. Au fost reabilitate 13 cabinete și două laboratoare medicale, s-au făcut recompartimentări şi s-au amenajat grupuri sanitare. De asemenea, au fost înlocuite instalațiiile electrice și termice, s-a instalat un sistem de supraveghere și detecție în cazul incendiilor şi lucrări de finisaje interioare şi exterioare. Și cea de-a doua componentă este aproape gata. Au fost achiziţionate toate echipamentele medicale, inclusiv computerul tomograf, care a fost deja montat. Rămâne doar să achiziţionăm mobilierul pentru a finaliza proiectul. Începem anul 2016 cu un ambulatoriu la standarde europene, cu aparatură performantă, de ultimă generaţie. Vom continua procesul de modernizare cu utima clădire rămasă – Pediatria. Din fericire, aici au mai fost făcute investiţii ca urmare a unor donaţii oferite de firma STC, organizaţii locale şi străine, precum şi de simpli cetăţeni. Primele investiţii pe care urmează să le facem se referă la reabilitarea termică. – Ce ne puteţi spune despre stadiul investițiilor finanţate din bugetul local? – Înainte de trecerea în revistă a investiţiilor bugetare, vreau să mai amintesc o lucrare importantă pentru locuitorii din Vinerea, care se realizează cu fondurile europene rămase din proiectul “Extindere reţele de canalizare în municipiul Alba Iulia, municipiul Blaj şi oraşul Cugir, etapa a II-a”. Este vorba despre construirea unei staţii de pompare şi a unor conducte de canalizare şi de refulare, care vor pune în funcţiune reţeaua de canalizare introdusă în urmă cu câţiva ani. Lucrările sunt pe ultima sută de metri şi ne pregătim de recepţionarea lor. Dintre investiţiile făcute din bugetul local aş aminti de reabilitarea străzii Culturii din Vinerea care va fi finalizată până la sfârşitul anului şi de reabilitarea şi modernizarea căminului cultural, care a găzduit deja un eveniment – Balul Toamnei 2015. O altă investiţie din bugetul local este modernizarea străzii Aurel Vlaicu, care este realizată în procent de 30% şi pe care o vom finaliza anul acesta. În 2015 au demarat lucrările de modernizare a stadionului vechi. Acestea presupun construirea unei copertine de protecţie a tribunei stadionului, precum şi amenajarea unor spaţii administrative pe piloni, la nivelul I al clădirii. Proiectul prevede şi înlocuirea construcţiei degradate care împrejmuieşte baza sportivă cu un gard transparent, amenajarea unor spaţii de parcare, precum şi crearea a două noi terenuri de tenis. Aceste investiţii fac parte dintr-un proiect amplu pe care ni l-am propus în anul 2011, acela de a realiza o bază sportivă funcţională în care tinerii să facă sport. – Care sunt nerealizările lui 2015 sau dezamăgirile acestui an? – Una dintre marile noastre dezamăgiri este lipsa racordului la Autostrada A 1 Orăştie-Sibiu. Am fost foarte dezamăgiţi de răspunsul CNADNR care ne-a spus că nu este nevoie de o conexiune în zona Şibotului, pentru că există deja două noduri rutiere, unul la Sebeş şi unul la Orăştie. Acest ultim răspuns şi promisiunile neîmplinite din partea atâtor miniştri, ne-au determinat să luăm decizia de a demara o campanie de strângere de semnături. Am reuşit să strângem peste 5000 de semnături pe care în 2 noiembrie le-am înaintat preşedintelui României, Klaus Iohannis. Ataşat am depus o petiţie şi două adrese ale S.C. Uzina Mecanică Cugir şi Star Transmission S.R.L prin care societăţile solicită, din considerente economice şi de securitate, conectarea Cugirului la Autostrada A1. Sperăm ca în cele din urmă această investiţie importantă pentru dezvoltarea Cugirului să fie realizată, iar cugirenii să nu mai fie nevoiţi să meargă până în Orăştie sau până în Sebeş pentru a intra pe autostradă. – Ce program de dezvoltare locală aţi pregătit pentru anul 2016? – Evident vom accesa bugetul european de finanţare 2014-2020, motiv pentru care am aprobat strategia de dezvoltare, lucrăm la planul de mobilitate urbană şi la un plan de proiecte integrate pe care Cugirul le va depune pe diverse axe din această perioadă de finanţare. Concret, avem în vedere o centură de ocolire a localităţii Vinerea, modernizarea străzilor care au fost afectate de lucrările la reţeaua de canalizare, modernizarea şcolilor şi liceelor din oraşul Cugir. Dorim să modernizăm transportul public, să achiziţionăm autobuze care să respecte standardele şi să reducă emisile de dioxid de carbon. La început de an nou 2016 le transmit locuitorilor orașului Cugir, tuturor cetățenilor județului Alba să li se împlinească aspiraţiile per­sonale, iar progresul personal al fiecăruia să contribuie la evoluția în bine a societății românești. La mulţi ani!

Nicoleta IDITA-TOMUȚA


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
5 Comentarii

Un comentariu

  1. Todea Ioana-Maria

    10.01.2016 la 14:47

    Bravo pentru realizarile din 2015 si pentru planurile pentru anul 2016!!! Dar avem neaparata nevoie de o cresa in oras si un parc mic de joaca in Piata de sus!!!

  2. paul

    10.01.2016 la 16:06

    Asta e minimul din ce se putea realiza…. kkt pansat

  3. Adevarul

    11.01.2016 la 0:28

    Cand ploua, strada care trece prin fata pe la cele doua licee din Cg, devine pârâu. Dar avem stadion, domle!… pacat

  4. Vasile Andrei

    21.01.2016 la 19:52

    Se pare ca din 3 oameni doar unul vede partea plina a paharului. Ar fi pacat sa nu apreciem faptul ca oamenii chiar si-au dat interesul pentru a moderniza orasul. Ce parere aveti despre spital ? Daca esti nevoit sa dai o fuga pana la medic parca mergi cu mai multa incredere la Spitalul Orasenesc Cugir tinand cont de faptul ca a fost modernizat si dotat cu aparatura medicala performanta. Domnul poreclit ‘Adevarul’ spune ca atunci cand ploua strada care trece prin fata celor doua licee devine parau. Domnule, toate se vor face treptat , trebuie doar rabdare. Sunt multi cugireni plecati in strainatate la munca si de fiecare data cand revin in oras sunt uimiti de cate s-au schimbat in bine. Cred ca afirmatiile lor sunt sincere , ei nefiind afiliati politic. Asadar , ar fi bine sa privim partea plina a paharului si sa nu mai judecam oamenii dupa culoarea politica.

  5. Bogdan Ivan

    01.02.2017 la 16:36

    Treceri de pieton realizate corect…vopsea cu microperle reflectorizante …si semnalizate anterior cu pancarde refelctorizante…lipsesc pe drumurile din oras…chiar astazi a fost lovit un domn pe trecerea din fata liceului David Prodan…va sugerez sa va ganditi si la drumurile noastre si la pietoni / soferi…!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administraţie

Orașul Cugir pregătește reguli stricte pentru deținătorii de câini. Amenzi de până la 2.500 de lei pentru cei care nu le respectă

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria Cugir pregătește un regulament strict pentru deținerea câinilor, într-o încercare de a reduce numărul animalelor fără stăpân, de a limita abandonul și de a crește responsabilitatea proprietarilor.

Proiectul a fost supus dezbaterii publice , iar cetățenii pot transmite propuneri și observații până în dimineața aceleiași zile.

Potrivit proiectului de regulament, administrația locală urmărește reducerea numărului de câini fără stăpân, prevenirea abandonului, limitarea înmulțirii necontrolate a câinilor de rasă comună și metiși, precum și combaterea riscurilor sanitare generate de bolile transmisibile de la animale la oameni.

Documentul introduce măsuri concrete privind identificarea câinilor prin microcipare, vaccinarea obligatorie, sterilizarea și responsabilitățile proprietarilor în spațiul public.

• Microciparea devine obligatorie pentru toți câinii

Una dintre cele mai importante prevederi stabilește că toți câinii deținuți de persoane fizice sau juridice din Cugir trebuie identificați prin microcip și înregistrați în Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân (RECS). Costurile vor fi suportate de proprietari.

Numărul microcipului va fi înscris în carnetul de sănătate și, după caz, în pașaportul animalului, iar înregistrarea în RECS va fi realizată exclusiv de medicii veterinari autorizați.

În plus, vaccinarea antirabică rămâne obligatorie și poate fi efectuată numai după identificarea animalului.

• Sterilizarea câinilor de rasă comună și metiși, impusă prin regulament

Proiectul introduce o obligație clară pentru proprietarii de câini de rasă comună sau metiși: animalele trebuie sterilizate. Excepție fac câinii utilitari și animalele pentru care medicul veterinar constată că starea de sănătate nu permite intervenția.

Pentru a încuraja conformarea, Primăria Cugir intenționează să organizeze campanii de sterilizare subvenționată, în funcție de fondurile disponibile în bugetul local. Proprietarii care au domiciliul în oraș și dețin câini deja microcipați și înregistrați în RECS vor putea beneficia de decontarea sterilizării pentru maximum doi câini.

• Reguli mai dure pentru proprietarii de câini

Regulamentul stabilește o serie de obligații stricte pentru deținătorii de patrupede. Concret, câinii trebuie supravegheați permanent, proprietarii trebuie să împiedice ieșirea animalelor pe domeniul public fără control, dejecțiile trebuie colectate imediat, este interzisă abandonarea câinilor, accesul câinilor în locurile de joacă pentru copii este interzis, iar câinii agresivi sau periculoși trebuie să poarte botniță și să fie ținuți în lesă în spațiile publice.

De asemenea, regulamentul interzice amplasarea adăposturilor improvizate pentru câini pe domeniul public și hrănirea ori întreținerea câinilor fără stăpân în spațiile aflate în administrarea orașului.

• Acordul vecinilor pentru creșterea câinilor în apartamente

Potrivit proiectului, proprietarii care locuiesc la bloc vor trebui să obțină acordul scris al vecinilor cu perete comun și al majorității proprietarilor sau chiriașilor de pe scară pentru a putea deține câini în apartament. Excepția este reprezentată de câinii utilitari utilizați în activități educative sau terapeutice.

Această prevedere ar putea provoca dezbateri aprinse în rândul locatarilor și al organizațiilor pentru protecția animalelor.

• Amenzi consistente pentru nerespectarea regulilor

Autoritățile propun sancțiuni care pot ajunge până la 2.500 de lei.

Vor fi sancționate cu amenzi între 1.000 și 2.500 de lei fapte precum lipsa microcipării, neînregistrarea câinilor, nesterilizarea câinilor de rasă comună sau metiși, nerespectarea obligațiilor privind igiena, abandonarea animalelor, permiterea accesului câinilor în locurile de joacă sau nerespectarea condițiilor de deținere prevăzute în regulament.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor vor fi realizate de Poliția Locală și de persoanele împuternicite de primar.

Dezbaterea publică a proiectului de hotărâre va avea loc luni, 15 iunie 2026, de la ora 15.00, în sala de ședințe a Consiliului Local Cugir.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administraţie

Fonduri europene în valoare de 4 milioane de euro, la Spitalul Orășenesc Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

A fost semnat contractul de finanțare în valoare de 4 milioane de euro pentru proiectul „Investiții în infrastructura publică a ambulatoriilor implicate în implementarea programelor de screening”.

Obiectul proiectului constă în dotarea cabinetelor medicale și a laboratoarelor de analize medicale, respectiv de radiologie și imagistică medicală, din cadru ambulatoriului de specialitate, cu aparatură de ultimă generație, precum și îndeplinirea măsurilor dispuse de Inspectoratul pentru situații de urgența Alba, în vederea obținerii autorizației de securitate la incendiu, la finalizarea proiectului.

„Aducem la Spitalul Cugir peste 20 milioane de lei din fonduri europene pentru un proiect care înseamnă şanse în plus la sănătate pentru pacienţii care se prezintă la spitalul nostru. Contribuția proprie este de doar 2 % din valoarea proiectului, iar restul finanţării vine din bani europeni. Este încă o dovadă că ştim să folosim oportunităţile de finanţare europeană pentru investiţii concrete, care schimbă în bine sistemul medical cugirean. Dotările pe care le vom realiza la spitalul nostru vor permite consultații mai diversificate, mai rapide, investigații mai amănunțite, monitorizare permanentă şi condiţii moderne pentru tratarea bolilor”, a declarat managerul Spitalului Orășenesc Cugir, Florin Arion.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir