Actualitate
Acțiune intergenerațională de Crăciun, la Centrul Social Multifuncțional pentru Persoane cu Nevoi Speciale Vinerea
Centrul Social Multifuncțional pentru Persoane cu Nevoi Speciale Vinerea din cadrul Direcției de Asistență Socială Cugir, a organizat vineri, 19 decembrie 2025, o acțiune intergenerațională dedicată sărbătorilor de iarnă.

Copiii și adulții cu dizabilități din cadrul centrului, alături de invitații acestora, au participat la spectacolul „Spiridușul lui Moș Crăciun”, coordonat de doamna Maria Dodoc. Evenimentul a avut ca scop consolidarea relațiilor intergeneraționale și crearea unei atmosfere festive în preajma sărbătorilor.
Punctul culminant al activității a fost reprezentat de vizita lui Moș Crăciun, care a oferit cadouri tuturor copiilor prezenți. Surpriza și bucuria beneficiarilor centrului au conferit evenimentului un caracter deosebit, contribuind la crearea unei atmosfere calde și vesele.
Acțiunea se înscrie în demersurile Direcției de Asistență Socială Cugir de a promova incluziunea socială și de a oferi beneficiarilor săi oportunități de socializare și activități recreative adaptate nevoilor acestora, în special în perioada sărbătorilor de iarnă.
Actualitate
Porți larg deschise, la Centrul de Asistență și Recuperare pentru Persoane Vârstnice „LOTUS” Cugir
Porțile inimilor Lotusului sunt larg deschise mereu, tuturor, dar o dată pe an, în 15 mai, se face o sărbătoare din spiritul primitor al familiei Lotus.

„Azi, la cea de-a treia ediție, ne îndreptăm plini de recunoștință și respect, către toți oamenii minunați ai Cugirului care ne-au trecut pragul: Școala Gimnazială „Singidava”, clasa a II-a a Școlii Gimnaziale „Iosif Pervain”, Grădinița „Prichindel”, Centrul de zi pentru copii „Un Pas cu SPAS” – aflat în subordinea Direcției de Asistență Socială (DAS) Cugir, Codruța Bărbuș, Fanfara Cugir, Școală de Dans „Chirilă”, Interact Cugir și nu în ultimul rând, Clubul „Rotary Cugir Anima Mundi”, a declarat directorul executiv, ec. Silviu Samoilescu.
Pe parcursul mai multor ore s-au desfășurat activități intergenerationale, muzică, dans, mișcare, poezie: într-un cuvânt Bunăstare emoțională.
„Mulțumim pentru că, azi, alături de noi, primarul orașului Cugir, domnul Adrian Teban, a rezonat la unison cu Inocența, Experiența, Energia și Responsabilitatea sociala a familiei LOTUS”, relata ec. Silviu Samoilescu.
Potrivit directorului DAS, un rol major în organizarea acestui eveniment l-a avut coordonatoarea Centrului LOTUS, Asistent Social Carmen Sulincean.
„Lotusul își redeschide Porțile pentru voi, pentru a vă invita într-o lume în care conviețuiesc armonios Spiritul, Învățarea și Experiența”, a fost mesajul asist. Carmen Sulincean.
Reamintim că în cadrul centrului (înființat în 2005) serviciile furnizate integrat persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani includ activități recreative și de socializare, activități de menținere a vitalității psihice si autonomiei personale, masaj, kinetoterapie, consiliere juridică, toate aceste servicii având drept scop crearea premiselor pentru îmbătrânirea activă.
Noul sediu se află situat în prezent, pe strada „Victoriei” nr. 5 (în locația fostului magazin „La Zaharie”) clădire modernizată și adaptată condițiilor corespunzătoare.
Constantin PREDESCU
Actualitate
Vineri, 15 mai 2025: Ziua Porților Deschise la Centrul „Lotus” din Cugir – Ediția a III-a
Direcția de Asistență Socială Cugir anunță că vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, organizează cea de-a treia ediție a „Zilei Porților Deschise”, la Centrul de Asistență și Recuperare Persoane Vârstnice „Lotus” din Cugir.

„Lotusul își redeschide Porțile pentru voi, pentru a vă invita într-o lume în care conviețuiesc armonios Spiritul, Învățarea și Experiența. Vă invităm vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, la Centrul Lotus din strada Victoriei, numărul 5, pentru a ne revedea, la noi acasă!”, au transmis reprezentanții Direcției de Asistență Socială Cugir.
Actualitate
Tânărul de 24 de ani din Cugir, depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 1.06 mg/l, reținut de polițiști
Marți, 12 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 24 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

• Informații de background:
La data de 12 mai 2026, în jurul orei 00.48, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe strada Cetății din oraș, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din orașul Cugir.
În urma testării bărbatului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
-
Mondenacum 9 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 4 săptămâniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 12 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 7 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum o lunăMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 6 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 6 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir