Rămâi conectat

Administraţie

A fost semnat contractul de proiectare și execuţie lucrări de reabilitare, modernizare și echipare a Colegiului Tehnic I.D. Lăzărescu din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Contractul a fost încheiat astăzi, 21 iulie 2021, la sediul Primăriei, între orașul Cugir, reprezentat de edilul Adrian Teban şi S.C. Prin Company SIB S.R.L, câştigătoare a licitaţiei organizată prin Sistemul Electronic de Achiziții Publice.

Firma contractantă va avea la dispoziție două luni pentru finalizarea proiectului tehnic și încă 24 de luni pentru executarea lucrarilor prevăzute.

Investiţia se derulează în baza proiectului cu finanţare europeană „Reabilitare, modernizare, echipare infrastructură educațională Colegiul Tehnic I.D. Lăzărescu Cugir, în valoare de aproximativ 10.900.000 lei.
Sunt prevăzute lucrări la trei corpuri aparținătoare instituție, respectiv la clădirea școlii, la sala de sport și la clădirea cabinetelor de specialitate.

Lucrările vor începe cel mai probabil la sfârșitul anului curent, vor avea ca termen de finalizare luna decembrie a anului 2023 și vor consta în:

– reabilitarea termică a anvelopantei,
– reconformarea structurală a șarpantei,
– modernizarea instalațiilor utilitare,
– modernizarea finisajelor interioare și exterioare,
– modernizarea tamplariilor interioare și exterioare,
– echiparea clădirilor cu instalații necesare pentru securitatea la incendiu,
– echiparea clădirilor cu mobilier necesar unei bune desfășurări a activității de învățământ,
– accesibilizarea clădirii pentru utilizatori cu handicap locomotor,
– prevedera unei instalații de voce-date, unei instalații de supraveghere video.

Obiectivul proiectului îl constituie creșterea gradului de participare la învățământul profesional și tehnic din orașul Cugir prin îmbunătățirea calității infrastructurii educaționale și a dotării Colegiului Tehnic „I.D. Lăzărescu”.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Administraţie

Miercuri, 15 aprilie 2026: Ședință ordinară a Consiliului Local al orașului Cugir. Vezi proiectul ordinii de zi

Cugir INFO

Publicat

în

Consiliul Local al orașului Cugir este convocat în şedinţă ordinară pentru ziua de miercuri, 15 aprilie 2026, de la ora 15.00. Ședința se va desfășura cu prezența fizică a consilierilor în sala de şedinţe a Consiliului Local Cugir, situată la parterul Primăriei Orașului Cugir, str. Ion Luca Caragiale, Nr. 1, având următorul proiect al ordinii de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Procesului verbal încheiat cu ocazia ședinței „ordinare” a Consiliului Local al Oraşului Cugir din data de 26 martie 2026.
Iniţiator: primarul Oraşul Cugir – Adrian-Ovidiu TEBAN

2. Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului topografic cu lotizarea terenurilor aferente noilor locuri de consum pentru lucrarea „Extindere rețea de distribuție energie electrică pe strada Râul Mare, oraș Cugir”.
Iniţiator: primarul Oraşul Cugir – Adrian-Ovidiu TEBAN

3. Proiect de hotărâre privind aprobarea Criteriilor pentru stabilirea ordinii de prioritate în soluţionarea cererilor de locuinţe şi în repartizarea locuinţelor pentru tineri, destinate închirierii, în orașul Cugir.
Iniţiator: primarul Oraşul Cugir – Adrian-Ovidiu TEBAN

4. Proiect de hotărâre privind atribuirea în proprietate de către Instituţia Prefectului-Judeţul Alba către dna Stanilă Diana-Elisabeta a cotei de teren aferentă construcţiei – apartament situat administrativ în Oraşul Cugir.
Iniţiator: primarul Oraşul Cugir – Adrian-Ovidiu TEBAN

5. Proiect de hotărâre privind aprobarea reorganizării aparatului de specialitate al Primarului orașului Cugir și unele servicii subordonate Consiliului local Cugir, aprobarea organigramei şi statului de funcţii, conform prevederilor OUG nr. 7/2026.
Iniţiator: primarul Oraşul Cugir – Adrian-Ovidiu TEBAN

6. Întrebări, interpelări, declarații politice;


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administraţie

Program special de circulație al autobuzelor în orașul Cugir, pentru perioada Sărbătorilor Pascale 2026

Cugir INFO

Publicat

în

Începând de vineri 10 aprilie și până luni 13 aprilie 2026, autobuzele care asigură transportul local vor circula după următorul program:

VINERI 10 APRILIE și SÂMBĂTA 11 APRILIE 2026

• CUGIR INTERIOR

PLECARE LIDL – 08:00; 09:00; 10:00; 11:00; 12:00: 13:00.
PLECARE RÂUL MIC – 08:30; 09:30; 10:30; 11:30; 12:30;13:30.

• CUGIR-VINEREA

PLECARE VINEREA – 06:30; 08:00; 09:00; 10:00; 11:00; 12:00 13:00; 14:00; 15:00; 16:00; 17:00; 18:00.
PLECARE CUGIR – 07:00; 08:30; 09:30; 10:30; 11:30; 12:30; 13:30; 14:30; 15:30; 16:30; 17:30; 18:30.

DUMINICA 12 APRILIE 2026 și LUNI 13 APRILIE 2026 – AUTOBUZELE NU CIRCULĂ.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administraţie

Mai multă siguranță pentru pietoni, la intersecția străzilor Trandafirilor și Rozelor

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria Cugir dă startul unui proiect pilot în cadrul inițiativei „Just Streets Cugir”, cu scopul de a face intersecția străzilor Trandafirilor și Rozelor mai sigură și mai prietenoasă pentru pietoni.

Ce se întâmplă concret?

În perioada următoare vor fi testate mai multe soluții pentru reducerea vitezei autovehiculelor și creșterea siguranței în zona. Intervențiile vor fi implementate etapizat, iar fiecare măsură va fi atent analizată.

Etapele proiectului:

Etapa 1
• A fost adăugată o nouă trecere de pietoni
• Au fost montate radare SDR pe străzile Ion Creangă și Rozelor (19.03 – 31.03.2026)
• S-au realizat măsurători timp de 12 zile, fără intervenții asupra carosabilului

Etapa 2 (03.04 – 15.04.2026)
• Montarea separatorilor de benzi
• Îngustarea benzilor de circulație de la 3 m la 2,7 m
• Instalarea indicatoarelor rutiere aferente
• Reluarea măsurătorilor radar, în aceleași puncte

Etapa 3
• Adăugarea rampelor de sol
• Un nou set de măsurători, pe durata a 12 zile

Toate datele colectate vor fi analizate de Laboratorul de Trafic Rutier al Universității Tehnice din Cluj-Napoca.

În luna iunie va fi aleasă varianta finală de amenajare, în funcție de rezultate – astfel încât să se obțină un echilibru optim între siguranță pietonilor și fluidizarea traficului.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir