Rămâi conectat

Actualitate

A debutat cea de-a VI-a ediție a Festivalului Național de Dansuri și Tradiții Populare de la Vinerea – Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Prima zi a celei de-a VI-a ediții a Festivalului Național de Dansuri și Tradiții Populare de la Vinerea – Cugir a debutat ieri, 18 august 2017, pe Bulevardul Al. Sahia printr-un program din care n-au lipsit muzica folclorică și de fanfară, cântecele și atelierele de dansurile populare românești.

Printr-o frumoasă paradă, desfășurată pe traseul „Prichindel” – „B.R.D”, ansambluri din Bistrița, Gilău (Cluj), Vaideeni (Vâlcea) și Vinerea au oferit în avanpremiera festivalului ce va avea loc în acest week-end la Poiana cu Goruni un spectacol de neuitat. În fața a celor aproape 150 de spectatori și-au dat concursul: Formația de fanfară a Casei de Cultură din Cugir (dirijor Petru Adam), „Balada” Bistrița (coordonator Bianca Simionescu), „Cununa Apusenilor” – Gilău, jud. Cluj (coordonator prof. instr. Nicoleta și Ciprian Mureșan, director artistic Gabriela Vele), „Miorița Vaideeni” – Vâlcea (coord. Cristian Dinescu, Ovidiu Vladu) și „Câmpul Pâinii” – Vinerea (coord. prof. Ioan Buda).

Potrivit organizatorilor, pe parcursul festivalului, se vor alătura și ansamblurile din Șugag, Romos, Săliștea, Vețel, Cristian-Sibiu. Pe scena festivalului vor urca artiști îndrăgiți, cum ar fi: Lele Crăciunescu, Mihai Petreuș, Ovidiu Homorodean, Robert Târnăveanu, Veta Biriș. Ca de obicei, organizatorii doresc să satisfacă și gustul pentru muzica usoară, astfel că vor concerta Mircea Rusu Band, Nightlosers, Grupul Aprentis, Milenium C, Amurg, Opt, Serenity, Black & White, StartDust. Prezentăm mai jos programul pentru următoarele două zile:

 Sâmbătă, 19 august 2017 Poiana cu Goruni Vinerea

10.oo – Jocuri sportive tradiționale

16.30 – Ateliere de dansuri

18.30 – Recital OVIDIU HOMORODEAN

Recital MIHAI PETREUȘ

Grupul Aprentis

20.00 – MIRCEA RUSU BAND

Trupa Millenium C

Trupele Amurg, Opt, Serenity, Black & White

Foc de tabără.

Duminică, 20 august 2017 Vinerea

11.00 – Parada Portului Popular

Spectacol – Poiana cu Goruni – 14.oo

Ansamblurile Fluierașii din Șugag, Balada – Bistrița, Miorița Vaideeni – Vâlcea,

Plaiuri de munte Cristian – Sibiu, Fii Satului Romos – Hunedoara

Cununa moților Gilău – Cluj, Plăișorul Săliștea – Alba, Cununa Vețelului Vețel – Hunedoara,

Câmpul Pâinii – Vinerea, Grupul vocal-folcloric Mlădițe Cugirene,

Soliștii

ROBERT  TÂRNĂVEANU

VETA  BIRIȘ

LELE  CRĂCIUNESCU

20.3o

NIGHTLOSERS

StarDust

Constantin PREDESCU

 


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.

Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.

În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 1.700 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza orașului Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Luni, 23 iunie 2025, în intervalul orar 18.00-22.00, Poliția Orașului Cugir a organizat o acțiune cu efective mărite, pe raza orașului, care a avut drept scop prevenirea și combaterea evenimentelor ce pot afecta siguranța cetățenilor.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 182 de verificări de persoane, au fost verificate 17 autovehicule și au fost constatate 13 abateri de natură contravențională, dintre care 7 la Legea 61/1991 și 5 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 1.710 lei.

De asemenea, a fost reținut un permis de conducere. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 27 iunie 2025: „Ziua Verde – Jocurile copilăriei”, la Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Primăria Orașului Cugir îi invită pe localnici la o zi specială, plină de energie, jocuri și bucuria copilăriei, vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 10:00.

Bulevardul Alexandru Sahia (tronsonul dintre Catedrală și Banca Transilvania) va fi transformat în zonă pietonală, accesibilă doar pietonilor și bicicliștilor pentru această ocazie.

Transportul public va fi gratuit, iar bicicletele electrice noi vor fi disponibile, de asemenea, gratuit. „Străzi fără mașini, cu loc pentru oameni și jocuri” – este imperativul acestei zilei speciale în orașul de la poalele Drăganei.

„Redescoperim împreună farmecul jocurilor de altădată – Elasticul, Șotronul, Rațele și vânătorii, Țară, țară, vrem ostași, Coarda și multe altele – într-o atmosferă de voie bună, râsete și conectare între generații! Evenimentul face parte din proiectul Just Streets, care încurajează transformarea spațiilor publice în locuri mai verzi, sigure și prietenoase pentru toți. Veniți îmbrăcați lejer, cu bună dispoziție și dorință de joacă! Vă așteptăm cu drag la Ziua Verde – locul unde se întâlnesc trecutul și viitorul, prin joc și comunitate!”, au transmis organizatorii.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir