Rămâi conectat

Actualitate

Cugirean de 50 de ani reținut de polițiști, după ce a încălcat ordinul de protecție provizoriu și și-a amenințat fost parteneră cu acte din violență

Cugir INFO

Publicat

în

Miercuri, 24 martie 2026, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 50 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție și amenințare.

Din cercetări a reieșit că bărbatul, în vârstă de 50 de ani, s-ar fi apropiat la o distanță mai mică de 100 de metri față de fosta sa parteneră, în vârstă de 44 de ani, și i-ar fi adresat injurii, amenințări cu acte de violență, provocându-i acesteia o stare de temere. Astfel, bărbatul ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție, emis de către Judecătoria Alba Iulia, la data de 26 februarie 2026, pentru o perioadă de două luni.

Cercetările sunt continuate.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Joi, 25 iunie 2026: Cătălin Ranco Pițu, fost șef al Secției Parchetelor Militare, își lanseaza la Cugir volumul „Teroriștii din Decembrie 1989. Mituri și manipulări”

Cugir INFO

Publicat

în

Muzeul de Istorie a Tehnicii Cugir și Centrul Cultural Cugir vă invită joi, 25 iunie 2026, de la ora 11:00, în sala de conferințe a Centrului Cultural „Valentin Uritescu”, la un eveniment dedicat istoriei recente a României.

Publicul va avea ocazia să participe la întâlnirea cu Cătălin Ranco Pițu, fost șef al Secției Parchetelor Militare, cu prilejul lansării volumului „Teroriștii din Decembrie 1989. Mituri și manipulări”, recent apărut la Editura Litera.

Evenimentul va fi urmat de o sesiune de autografe, oferind participanților posibilitatea de a dialoga direct cu autorul despre una dintre cele mai controversate și dezbătute teme ale istoriei contemporane românești.

Alături de autor vor participa:

▪️ Prof. univ. dr. Augustin Lazăr, fost Procuror General al României
▪️ Lector univ. dr. Decebal Manole Bogdan

Moderator: dr. Claudiu Purdea, istoric


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

SVSU Cugir, comportare exemplară la ediția 2026 a concursurilor profesionale a serviciilor voluntare pentru situații de urgență

Cugir INFO

Publicat

în

Joi, 11 iunie 2026, echipa SVSU Cugir a participat la Etapa Județeană a concursurilor profesionale a serviciilor voluntare pentru situații de urgență, organizată de ISU „Unirea” al Județului Alba, unde a concurat alături de cele mai bune formații din județ.

În urma unor probe intense, care testează la secundă abilitățile de salvator, rezultatele noastre vorbesc de la sine:

– Vicecampioni județeni (Locul II) la proba „Realizarea dispozitivului de intervenție”

– Locul III la Clasamentul General – SVSU Cugir rămâne în elita județului!

– Locul III la „Ștafeta 4×100 m”

– Locul IV la „Pista cu obstacole 100 m”

Felicitări întregii echipe pentru determinare și pentru modul exemplar în care ați reprezentat Cugirul!


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir