Actualitate
Bărbat de 32 de ani din Cugir REȚINUT de polițiști, după ce în locuința acestuia au fost găsite 50 de kilograme de articole pirotehnice
În cadrul acţiunii “Foc de Artificii”, poliţişti din cadrul IPJ Alba au efectuat 8 percheziții domiciliare, au indisponibilizat 293 de kilograme de articole pirotehnice și au constatat 12 infracțiuni.
Un bărbat de 32 de ani, din Cugir, a fost reținut. Acțiunile ce vizează respectarea normelor legale privind deținerea, comercializarea, importul, depozitarea și folosirea articolelor pirotehnice vor continua.
Ieri, 23 decembrie 2020, poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat o acțiune cu efective suplimentare ce a vizat respectarea normelor legale privind deținerea, comercializarea, importul, depozitarea și folosirea articolelor pirotehnice și au efectuat 8 percheziții domiciliare, toate în județul Alba, la persoane bănuite de efectuarea de operațiuni cu articole pirotehnice, fără drept.
Cu această ocazie, au fost constatate 12 infracțiuni și au fost găsite 8.811 de articole cu conţinut pirotehnic, ce au fost ridicate în vederea confiscării.
Polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, faţă de un bărbat de 32 de ani, din Cugir, care este bănuit de comiterea infracțiunii de „orice operațiuni cu articole pirotehnice, efectuate fără drept”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 37, lit. a, din Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.
Se pare că, în cursul anului 2020, acesta ar fi efectuat, în mod repetat, fără drept, operețiuni cu articole pirotehnice, iar cu ocazia perchezitiei domiciliare efectuale la locuința acestuia, polițiștii au găsit 50 de kilograme de articole pirotehnice.
În perioada imediat următoare, poliţiştii vor intensifica controalele privind deținerea, comercializarea, importul, depozitarea și folosirea articolelor pirotehnice.
Actualitate
SVSU Cugir, comportare exemplară la ediția 2026 a concursurilor profesionale a serviciilor voluntare pentru situații de urgență
Joi, 11 iunie 2026, echipa SVSU Cugir a participat la Etapa Județeană a concursurilor profesionale a serviciilor voluntare pentru situații de urgență, organizată de ISU „Unirea” al Județului Alba, unde a concurat alături de cele mai bune formații din județ.

În urma unor probe intense, care testează la secundă abilitățile de salvator, rezultatele noastre vorbesc de la sine:
– Vicecampioni județeni (Locul II) la proba „Realizarea dispozitivului de intervenție”
– Locul III la Clasamentul General – SVSU Cugir rămâne în elita județului!
– Locul III la „Ștafeta 4×100 m”
– Locul IV la „Pista cu obstacole 100 m”
Felicitări întregii echipe pentru determinare și pentru modul exemplar în care ați reprezentat Cugirul!
Actualitate
Gala Excelenței Rotary, ediția a IV-a: La Cugir afost lansat proiectul unei viitoare camere saline moderne
Joi seara, într-o atmosferă plină de emoție și mândrie, Rotary Club Cugir Anima Mundi a organizat cea de-a IV-a ediție a Galei Excelenței.

A fost un eveniment de sărbătoare în care am pregătit premii pentru 6 elevi merituoși și am avut bucuria de a premia 5 dintre acești tineri extraordinari, premiul celui de-al șaselea urmând să fie înmânat ulterior, deoarece din motive obiective nu a putut lua parte la eveniment. Toți cei 6 reprezintă modele de urmat pentru Cugir.
Conform tradiției rotariene de pe întreg mapamondul, evenimentul a fost deschis dând onorul și intonând Imnul de Stat al României, Imnul Rotary International și Imnul Republicii Moldova
• Locul galei de aseară – Fundația viitoarei saline
„Prezența noastră în această locație din cadrul Liceului „I.D. Lăzărescu” nu a fost deloc întâmplătoare și vrem ca întreaga comunitate să afle un detaliu foarte important: Gala de aseară a avut loc exact în spațiul pe care l-am ales pentru a fi transformat. Avem un proiect ambițios, pus deja pe hârtie de ceva timp, prin care ne dorim să schimbăm complet acest loc: aici vom amenaja o cameră salină modernă. Așadar, spațiul în care am celebrat excelența poartă deja amprenta viitorului”, declara Cristina Luben – președintele Rotary Club Cugir Anima Mundi.
• Ce ne propunem? Să transformăm această sală într-un spațiu terapeutic și educațional inovator, unde orele de curs să se poată desfășura altfel — într-un mediu inedit, curat și relaxant
Potrivit doamnei Cristina Luben, această salină va asigura acces gratuit pentru toți elevii și profesorii din unitățile școlare din Cugir și Vinerea. „Este investiția noastră directă în sănătatea și starea de bine a copiilor din comunitate”.
• Cine sunt cei 6 tineri premiați?
Suciu Paul Gabriel, clasa a V-a de la Colegiul Național „David Prodan”
Triff Tania Ştefania, clasa a VII-a de la Colegiul Național „David Prodan”
Matei Vlad-Ştefan, clasa a X-a de la Colegiul Național „David Prodan”
Niculaș Vladimir, clasa a VII-a de la Şcoala Gimnazială „Singidava”
Matei Emanuela, clasa a VI-a de la Liceul Tehnologic „I.D. Lăzărescu”
Timofte Grațian, clasa a X-a de la Liceul Tehnologic „I.D. Lăzărescu”
„Dacă vorbim despre viitor, el este reprezentat cel mai bine de tinerii pe care i-am premiat. Anul acesta nu am căutat doar note mari, am căutat MODELE. Cei 6 elevi merituoși au îndeplinit criterii extrem de riguroase:
Aceștia beneficiază de mdii școlare excelente și conduită morală exemplară. Au un spirit civic exemplar și implicare activă în voluntariat. Olimpici, tineri implicați în proiecte europene (Erasmus), cluburi de robotică și teatru.
Pentru a asigura o transparență totală, pe data de 4 iunie am organizat o sesiune publică de selecție. Ne-am dorit să le oferim șansa unui interviu prin care să învețe să își promoveze calitățile și să își susțină cauza.
Maturitatea și curajul lor ne-au impresionat profund: ei sunt liderii de mâine, care știu să lucreze în echipă.
Excelența nu este un act singular, ci un obicei pe care îl construim împreună.
Mulțumim instituțiilor de învățământ din Cugir pentru sprijinul oferit în identificarea elevilor.
Mulțumim Liceului Tehnologic „I.D. Lăzărescu” pentru că ne-a pus la dispoziție acest spațiu — locul unde ne dorim ca în cel mai scurt timp să prindă viață viitoarea noastră salină — și pentru că ne-a găzduit cu atâta căldură.
Mulțumiri speciale tuturor colegilor rotarieni care au făcut posibil acest eveniment prin munca și dedicarea lor.
Excelența este un obicei. Iar aseară, am celebrat acest obicei în Cugir.
Felicitări celor 6 tineri de excepție! Suntem mândri de voi și vă vom rămâne alături!” a dorit să relateze președinta din Cugir a Rotary Club Anima Mundi.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 8 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 8 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 7 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 7 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro
