Acasă » Sport » Dezamăgire sub Drăgana, după primul eşec pe teren propriu din acest sezon: Metalurgistul Cugir – FC Zalău 1-3 (1-1)

Publicat în 21.10.2016 la ora 17:01

metalurgistul-cugir-sep-2016Metalurgistul Cugir a pierdut primul meci acasă din actuala stagiune competițională, scor 1-3 (1-1) cu FC Zalău, trecând în câteva zile de la extaz la agonie.

Una caldă, alta rece pentru echipa condusă de Călin Moldovan, ce venea după succesul clar în faţa fostului lider Sănătatea Cluj, ulttima repetiţţie înaintea „șaisprezecimilor” Cupei României, cu CSM Poli Iaşi fiind o dezamăgire.

Istrate a deschis scorul în minutul 15, din lovitură liberă, iar Cocină a egalat în minutul 43, golgheterul gazdelor punctând a 4-a etapă la rând. În minutul 69, Stanciu execută excelent o nouă lovitură liberă şi îl învinge pe Vlase. Acelaşi Istrate, în minutul 79  a marcat, din nou, după o eroare majoră a portarului Vlase, care a scăpat balonul în faţă. Singura ocazie majoră a cugirenilor a fost în minutul 60, când Stoianof a şutat în bara transversală.

Au evoluat echipele:

Metalurgistul Cugir: Florin Vlase – Bogdan Varodi (80 Marian Codrea), Mădălin Popa, Constantin Cocină, Ovidiu Covaciu, Sergiu Bactăr, Ionel Claudiu Maftei, Andrei Tăban, Ionut Tătar, Lucian Itu (cpt.) și Ovidiu Stoianof (76 Adrian Radu). Rezerve: Daniel Popescu –  Mihai Udrea, Cătălin Toriste, Marian Negrescu și Geani Marinoiu. Antrenor: Călin Moldovan
 FC Zalău: Claudiu Băican – Grigore Turda (86 Răzvan Meleg), Paul Mateciuc, Cristian Bucur, Ionuț Tîrlea, Gabriel Coți, Raul Stanciu (cpt), Alexandru Maria (75 Sergiu Bercean), Florin Istrate, Alberto Vălimareanu (62 Marius Hosu) și Cristian Tabîrță. Rezerve: Andrei Pop – Tonko Robert, Alexandru Taloș și Alexandru Pop Jr. Antrenori: Costică Olariu (principal) și Cristian Oros (secund)